وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
صادر شد گزارش گروه تحقیق سازمان تربیت بدنی درخصوص حادثه‌ی ورزشگاه آزادی صادر شد. گروه تحقیق سازمان تربیت بدنی طی نامه‌ای به مهندس مهرعلیزاده معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان تربیت بدنی نتایج تحقیقات خود را ارایه كرد. در این ن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گزارش گروه تحقیق سازمان تربیت بدنی درخصوص حادثه‌ی ورزشگاه آزادی صادر شد


گزارش گروه تحقیق سازمان تربیت بدنی درخصوص حادثه‌ی ورزشگاه آزادی صادر شد.

گروه تحقیق سازمان تربیت بدنی طی نامه‌ای به مهندس مهرعلیزاده معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان تربیت بدنی نتایج تحقیقات خود را ارایه كرد.

در این نامه با اشاره به حادثه‌ی پنجم فروردین و با تسلیت به خانواده‌های داغدار و آرزوی بهبودی كامل برای مصدومین این واقعه و اظهار تاسف از این‌كه پیروزی غرورآفرین تیم ملی فوتبال ایران بر تیم قهرمان آسیا و متعاقب آن برد قدرتمندانه برابر تیم كره شمالی كه به عنوان حاصل تلاش مدیران لایق ورزش كشور قدم‌های نهایی برای ورود تیم ملی كشورمان به جام جهانی 2006 آلمان محسوب می‌گردد و با وقوع این حادثه‌ی تلخ در كام ملت شریف ایران حلاوت واقعی خود را از دست داد، نتیجه‌ی بررسی‌های به عمل آمده گروه تحقیق به همراه گزارشی از اقدامات صورت گرفته آمده است:

1- از اولین ساعات این حادثه، همكاران ورزش كشور نسبت به عیادت از مجروحین و مصدومین در بیمارستان‌ها و حضور در منازل و مراسم خانواده‌های متوفیان، تامین برخی كمك هزینه‌ها و فعال كردن بیمه‌گر حوادث، مجموعه اقدامات گسترده‌ای انجام شده است و كماكان ادامه دارد.

2- خوشبختانه در سال 83 تعداد 50 نفر از تماشاچیان ورزشگاه به صورت بی‌نام بیمه شده‌اند و از این نظر مشكلی جهت تامین و پرداخت دیه و هزینه‌های مربوطه وجود ندارد.

3- بر اساس مصوبه‌ی كمیسیون ورزشی شورای تامین استان مسوولیت كلیه‌ی درب‌های ورودی و خروجی و كنترل تماشاچیان از 24 ساعت قبل از مسابقه در اختیار و مسوولیت نیروی انتظامی بوده و مجموعه‌ی ورزشی آزادی هیچ‌گونه وظیفه‌ای در این رابطه به‌جز در اختیار قرار دادن عوامل كلیدداری خود ندارد.

4- بنا به تدبیر و تاكید نیروی انتظامی در 9 نقطه ورودی و خروجی تماشاچیان نرده‌هایی نصب گردید تا جهت كنترل تماشاچیان مورد استفاده قرار گیرد. یكی از این نرده‌ها در مسیر اصلی 64 متری ضلع غربی قرار داشت كه عملا امكان استفاده از درب اصلی غربی را در هنگام خروج، از تماشاگران سلب می‌نمود. در این رابطه از همان ابتداء نصب عدم امكان جمع‌آوری این نرده‌ها به ناجا اطلاع داده شد و ناجا اعلام كرد در این صورت راسا نسبت به برداشتن موانع در پایان مسابقه اقدام خواهد كرد. لذا در ابتدای نیمه دوم بازی اقدام به جمع‌آوری كلیه‌ی موانع به‌جز نرده‌ی مذكور نمود كه به نظر می‌رسد حفاظت از بالگردی كه در كنار آن استقرار یافته بود دلیل این امر بوده است.

5- علاوه بر این‌كه استقرار بالگرد مذكور كه بدون اطلاع و هماهنگی قبلی انجام گرفته، هیچ توجیهی نداشته است و استقرار آن در مسیر اصلی یاد شده دلیل عمده برنداشتن نرده بوده است و نیروهای یگان ویژه حتی به منظور ممانعت از تردد تماشاچیان از مسیر اصلی به شدت از نزدیك شدن تماشاچیان به نرده‌ها جلوگیری به عمل می‌آورند تا آسیبی به بالگرد وارد نشود. با توجه به این‌كه محل فرود بالگرد در استادیوم در ضلع غربی دریاچه و كنار آتش‌نشانی وجود دارد، استقرار و فرود این بالگرد در مسیر اصلی خروج تماشاچیان هیچ‌گونه توجیهی نداشته و ابهامات زیادی به دنبال دارد.

6- با توجه به بررسی‌های دقیق صورت گرفته توسط این گروه و گروه‌های بررسی‌كننده دیگر طرح موضوع خاموشی محل حادثه به طور كلی منتفی است؛ زیرا منابع روشنایی مختلف در خارج استادیوم یكصد هزار نفری و در محوطه‌ی بیرون كه نور كافی را برای تردد فراهم می‌نماید وجود دارد. هم‌چنین قابل توجه است كه كلیه‌ی محوطه‌های بیرونی استادیوم شرایط یكسانی از لحاظ نور و خروجی‌ها و شیب مسیرها دارا می‌باشد. ضمن این‌كه به اذعان كارشناسان تیم بررسی، این حادثه اگر در روز روشن هم اتفاق می‌افتد قطعا همین نتایج را به دنبال داشت و مساله‌ی روشنایی موضوع فرعی و انحرافی می‌باشد.

7- بررسی‌های دقیق كارشناسی نشان می‌دهد كه عواملی از قبیل وجود پله 40 سانتی‌متری، اعلام بلندگوی استادیوم مبنی بر لزوم ترك تماشاچیان، نحوه‌ی ورود و خروج تماشاچیان ژاپنی و امثال آنها به هیچ عنوان تاثیری بر حادثه نداشته است و عواملی فرعی است كه صرفا جهت انحراف افكار عمومی مطرح شده است.

8- به نظر این هیات، مدیریت واحد در برگزاری این‌گونه مسابقات برخلاف رویه جاری كه با دید امنیتی صرف كلا به عهده‌ی نیروی انتظامی گذاشته می‌شود باید در اختیار دستگاه ورزش كشور باشد كه توان پاسخگویی به معضلات احتمالی را دارا باشد. لذا پیشنهاد می‌شود به منظور پیشگیری از حوادث تلخ مشابه، موضوع با قید فوریت در مراجع ذی‌صلاح مورد رسیدگی قرار گیرد.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین