تبیان، دستیار زندگی
یكی از مهم ‌ترین مشكلات و معضلات تغذیه جوانان در دنیای صنعتی امروز رفتارهای تغذیه ‌ای نامناسب و...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رفتارهای تغذیه ‌ای نامناسب در بین جوانان

تند غذا خوردن

یكی از مهم ‌ترین مشكلات و معضلات تغذیه جوانان در دنیای صنعتی امروز رفتارهای تغذیه ‌ای نامناسب و مضر است كه متأسفانه در بین جوانان بسیار متداول شده است.

*یكی از رفتارهای تغذیه ‌ای غلط كه رواج زیادی در بین جوانان دارد، با عجله غذا خوردن و خوب نجویدن غذا است.

امروزه جوانان كمترین وقت روزانه خود را به غذا خوردن اختصاص می ‌دهند و فرصت بسیار محدودی برای غذا خوردن دارند. به همین علت با عجله غذا می ‌خورند و غذا را به خوبی نمی ‌جویند. این مسئله اشكالات زیادی در بر دارد، از جمله آن كه می ‌تواند باعث اختلالات و ناراحتی‌ های گوارشی شود.

در واقع اولین مرحله هضم بعضی از مواد غذایی در دهان انجام می ‌شود. به این ترتیب كه مواد غذایی در دهان به وسیله عمل جویدن خرد و ریز شده و تحت تأثیر آنزیم پتالین بزاق، اولین مرحله هضم آن ‌ها انجام می ‌شود كه برای هضم نهایی و جذب آماده می ‌شوند. حال اگر عمل جویدن به خوبی انجام نشود، مواد غذایی به خوبی با آنزیم بزاق آغشته نشده و هضم اولیه مختل می ‌شود. در نتیجه بار دستگاه گوارش اضافه می ‌شود. این امر باعث سنگینی و نفخ در دستگاه گوارش می‌ شود و استمرار این وضعیت ناراحتی‌ های گوارشی را به دنبال خواهد داشت.

استرس مانع هضم و جذب كامل مواد خوراكی می‌ شود.

*صرف غذا در رستوران‌ های شلوغ و پرجمعیت نیز از نظر تغذیه ‌ای صحیح نیست، زیرا ازدحام و شلوغی زیاد باعث ایجاد استرس می ‌شود و استرس مانع هضم و جذب كامل مواد خوراكی می‌ شود. در ضمن در این قبیل مراكز تغذیه همگانی به علت شلوغی زیاد، ممكن است، در آماده كردن، پخت و نگه داری مواد غذایی، نكات صحیح تغذیه ‌ای و بهداشتی به خوبی رعایت نشود.

نوشابه

*یكی دیگر از رفتارهای تغذیه‌ ای نامناسب كه این روزها در بین جوانان خیلی معمول است، مصرف نوشابه همراه غذا است. نوشابه ‌های گازدار معمولا پُركالری هستند و در ضمن حاوی مواد مغذی ضروری برای انسان نیستند.

چون این نوشابه‌ ها همراه با یخ مصرف می ‌شوند، حرارت خیلی پایینی دارند. مصرف نوشابه سرد همراه با غذای گرم، برای سلامت دندان‌ ها مفید نیست و باعث ترك خوردگی مینای دندان می ‌شود.

نوشابه ‌های گازدار حاوی مقدار زیادی فسفر و فاقد كلسیم‌ هستند. این امر باعث می ‌شود كه تعادل كلسیم و فسفر در غذای مصرفی به هم بخورد و كلسیم موجود در غذا به خوبی جذب نشود. بنابراین افراط در مصرف این قبیل نوشابه‌ ها در دوران رشد یعنی سنین كودكی و نوجوانی، موجب اختلال در رشد و كوتاهی قد می ‌شود.

مصرف نوشابه در سالمندان باعث دفع كلسیم از بدن و پوكی استخوان می ‌شود. اشكال دیگری كه مصرف نوشابه ‌های گازدار در پی دارد این است كه قند موجود در آن‌ ها به سرعت جذب خون شده و باعث سیری می ‌شود؛ از این رو جلوی اشتها برای صرف غذای اصلی را می‌ گیرد و ادامه این وضع می‌ تواند سوء تغذیه را در پی داشته باشد.

فارس

*مطالب مرتبط:

سه اصل برای داشتن تغذیه سالم

اصلاح عادات غلط غذایی !

غذا خوردن هم آدابی دارد

اشتباهات مردم در غذا خوردن

6 عادت مضر، قبل و بعد از غذا

درست غذا خوردن 12 شرط دارد

عادات غلط غذایی (1) و (2)

بایدها و نبایدهای غذا خوردن

در محل کار هم صحیح غذا بخورید

تغذیه در دوران بلوغ (1) و (2)

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.