تبیان، دستیار زندگی
هنوز که هنوز است، با این همه اطلاع ‌رسانی، باز هم با افرادی مواجه هستیم که با لثه‌ های ملتهب و...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مسواک زدن با تمیز کردن دندان فرق دارد!

مسواک زدن دندان

هنوز که هنوز است، با این همه اطلاع ‌رسانی، باز هم با افرادی مواجه هستیم که با لثه ‌های ملتهب و پوسیدگی‌های وسیع دندانی به دندانپزشکان مراجعه می‌کنند.

اغلب آن ها می‌گویند ما تنبل نیستیم و مرتب مسواک می‌ زنیم پس چرا اوضاع دندان و لثه ‌های مان این‌ طور است؟ بعضی افراد نیز طبق یک باور غلط قدیمی که در ذهن بعضی از ما هنوز وجود دارد، می‌گویند فلان روز مسواک نزدم، فردایش جرم روی دندانم را گرفت! ...

این باورهای غلط را اصلاح کنید:

* پلاک میکروبی با یک بار مسواک نزدن ایجاد نمی‌شود و یا به وجود آمدن جرم روی دندان‌ های شما به این راحتی نیست. اگر شما حتی روزی یک بار با دقت مسواک بزنید و با نخ دندان سطوح بین دندانی را تمیز کنید، سلامت دندان‌ های تان حفظ می‌شود. اما اگر قرار باشد با بی‌حوصلگی این کار را انجام دهید، بی ‌فایده است.

* مسواک زدن با تمیز کردن دندان متفاوت است. این دو را از هم جدا کنید. خیلی ‌ها مسواک می‌ زنند اما قادر نیستند پلاک ‌های میکروبی سطوح دندان را تمیز کنند و مواد قندی روی پلاک‌ هایی که در زیر شیار لثه هستند، می‌چسبند و موجب پوسیدگی می ‌شوند.

در واقع وقتی پلاک، در خط لثه روی ریشه دندان تشکیل شود، بیماری لثه نیز شروع می‌ شود. با انتقال پلاک به قسمت ‌های عمیق‌تر، شاهد بروز التهاب و قرمزی لثه خواهیم بود و اوضاع بد موجود، گاهی تا بافت ‌های نگه دارنده دندان و استخوان اطراف دندان را هم آسیب می ‌رساند و حتی دندان حالت لقی پیدا می‌کند.

نخ دندان

لذا از آنجا که شما نمی ‌توانید پلاک ‌های دندانی را با چشم غیر مسلح ببینید،(البته برخی رنگ ‌های آشکارساز به صورت قرص یا محلول در داروخانه ‌ها هست که پلاک را قابل رویت می‌کند) با مراجعات دوره‌ ای برای کنترل سلامت دندان ‌ها و تمرین شیوه صحیح استفاده از نخ دندان و مسواک باید از بروز مشکلات جدی پیشگیری کنید.

این موضوع خصوصا زمانی بیشتر حائز اهمیت می شود که در ژنتیک و ارث خانواده ی شما، جنس دندان ‌ها طوری باشد که نیازمند توجه بیشتری باشد، در این صورت حتما روی تغذیه خود و مصرف مواد قندی دقت بیشتری کنید.

دكتر عباس منزوی

رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

*مطالب مرتبط:

جلوی سایش‌ دندانی را بگیرید

زرد شـدن دنـدان هـا

مسواک زدن مانع سکته قلبی می شود

صحیح مسواک زدن(با تصاویر)

دهان شویه جایگزین مسواک نیست

پوسیدگی به دندان شما نزدیک است

با انواع خمیردندان آشنا شوید

مقدار پوسیدگی دندان، به شکل و نوع ماده غذایی بستگی دارد

شناخت ساختمان دندان

آیا دهان‌شویه موثر است؟

لبخندی زیبا با دندان هایی زیبا

خطاهای سفید كردن دندان

ضرورت نگهداری از دندان ها

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.