وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سال هاست که دانشمندان در شگفتند درحالی که مینای دندان مقاومتی درحد شیشه دارد، چگونه دندان ها می توانند در برابر سال‌ها فشار زیاد، دوام و طاقت بیاورند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دندان‌ها و هواپیماهای نسل آینده 

سال هاست که دانشمندان در شگفتند درحالی که مینای دندان مقاومتی درحد شیشه دارد، چگونه دندانها می توانند در برابر سال‌ها فشار زیاد، دوام و طاقت بیاورند.

 

دندان ، smile and tooth

به گزارش «ایرنا»، محققان اکنون می گویند می توان از این کیفیت دندان‌ها برای ساخت هواپیماهای آینده استفاده کرد

این تحقیقات نشان می دهد که ساختار بسیار پیچیده و پیشرفته‌ دندان‌های انسان، دندان‌ها را به صورت یک تکه و واحد نگه می دارد. دندان‌ها از مواد کامپوزیتی بسیار پیچیده ای ساخته شده است که به‌طور فوق العاده‌ای در برابر فشار واکنش نشان می دهد.

صنایع خودروسازی و هواپیماسازی در حال حاضر از مواد پیشرفته برای جلوگیری از شکست و فروپاشی در برابر فشار استفاده می کنند. به طور مثال بدنه‌ هواپیماها از مواد کامپوزیتی متشکل از لایه‌ها یا الیاف کربن یا شیشه که توسط چارچوب‌های ظریف کنار هم قرار می گیرد، ساخته شده است. با این حال الیاف در دندان‌ها به صورت شبکه‌ای چیده نشده اند؛ بلکه در ساختار مواجی قرار دارند و برخلاف تک لایه‌های استفاده شده در هواپیماها، در دندان‌ها سلسله‌ مراتبی از الیاف در چندین لایه به چشم می خورد.

این ساختار زیر فشار مکانیکی هیچ شیوه مشخصی برای کاهش فشار نشان نمی دهد. ترک‌های دندانی در برابر متلاشی شدن از خود مقاومت نشان می دهند. شکستگی دندان‌ها تصمیم گیری در مورد شیوه‌ آزاد سازی فشار دارند همین امر موجب شده تا دندان‌ها در برابر متلاشی شدن از خود مقاومت نشان دهند.

 

پژوهشگران می گویند: اگر مهندسان سازوکار ترک مویی مینای دندان و توانایی ترمیم آن را تلفیق کنند، می توان شاهد ساخت هواپیماهایی سبک‌تر و مقاوم‌تر بود.

 

گروه دانش و فناوری

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین