تبیان، دستیار زندگی
كتاب «درخت گلابی » فیلم‌نامه‌ داریوش مهرجویی در انتشارات كتابسرا رونمایی شد. این كتاب كه بر اساس داستان «درخت گلابی» گلی ترقی تدوین شده، آخرین دیدگاه‌های فیلم‌نامه‌نویسان درباره این داستان را به تصویر می‌كشد./
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«درخت گلابي» فيلم‌نامه داريوش مهرجويي رونمايي شد
کتاب

كتاب «درخت گلابي » فيلم‌نامه‌ داريوش مهرجويي در انتشارات كتابسرا رونمايي شد. اين كتاب كه بر اساس داستان «درخت گلابي» گلي ترقي تدوين شده، آخرين ديدگاه‌هاي فيلم‌نامه‌نويسان درباره اين داستان را به تصوير مي‌كشد.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، كتاب «درخت گلابي» عصر روز پنج‌شنبه (19 آذرماه) در انتشارات كتابسرا رونمايي شد. «درخت گلابي» فيلم‌نامه‌ داريوش مهرجويي كه بر اساس داستان «درخت گلابي» گلي ترقي تدوين شده، همراه مصاحبه‌ تفصيلي با ترقي و آخرين ديدگاه‌هايش درباره‌ اين فيلم و با ارايه تعدادي از نقدها بر فيلم گردآوري شده است. اين كتاب به قلم محمود فاضلي بيرجندي تنظيم و ويراستاري و از سوي انتشارات كتابسرا منتشر شده است.

چاپ فيلم نامه «درخت گلابي»، که با تصاويري از فيلم، نقد و بررسي‌هايي جامع از آن همراه است. گفت‌وگو با گلي ترقي که فيلم‌نامه درخت گلابي بر اساس قصه‌اي از او شکل گرفته، يکي ديگر از بخش‌هاي اين کتاب است.

«درخت گلابي» مجموعه مقالات و نقدها و گفتگوهايي درباره فيلمي از داريوش مهرجويي است. در ابتداي اين كتاب يادداشتي از ويراستار مجموعه، محمود فاضلي بيرجندي، به‌چشم مي‌خورد. در اين يادداشت، ويراستار به كارهايي اشاره مي‌كند كه براي فراهم آوردن و ويرايش مقالات و نوشته‌ها انجام داده است.

پس از آن متن، فيلم‌نامه چاپ شده است. در پايان نيز نام بازيگران و نقش‌هاي آن‌ها و نيز همه كساني كه در ساخت و تهيه فيلم دست داشته‌اند آورده شده است. در بخش «نقدها»، خواننده، نوشته‌هايي از منتقدان سينمايي را مي‌تواند بخواند.

«دختري با كفش‌هاي كتاني» نقدي است از الهام خاكسار درباره فيلم «درخت گلابي» ، «ميم مثل متافيزيك» اثر عليرضا رسولي‌نژاد، «اگر درخت گلابي بارور نشود» نوشته ابوذر كبيري، «درخت نجوا در هياهوي باغ» اثر ايرج كريمي، «خنده‌هاي آن دورها» از مجيد اسلامي، «ميم» از هوشنگ گلمكاني از جمله ديدگاه‌هاي پژوهشگران و محققان به‌شمار مي‌آيد كه در اين كتاب گنجانده شده است.

«خودنمايي گيسوان ادبی از پس چارقد تصوير» نوشته نغمه ثميني و «آخر خط» به قلم ناصر صفاريان، شماري ديگر از نقدهايي است كه در اين مجموعه گردآوري شده‌اند. گفت و گوي كوتاهي با گلي ترقي نيز كه پيشتر در مجلات سينمايي منتشر شده بود، در اين بخش آورده شده است.

در بخش گفت‌و‌گو هاي كتاب نيز ابتدا مصاحبه احمد طالبي‌نژاد با نقش‌آفرين نخست فيلم، همايون ارشادي، چاپ شده است. سپس گفت‌وگوي نغمه ثميني با گلشيفته فراهاني، از ديگر بازيگران «درخت گلابي» را مي‌خوانيم و در انتها نيز مصاحبه ويراستار كتاب، محمود فاضلي بيرجندي، با گلي ترقي آورده شده است.

اين مصاحبه «پير حكيمي نشسته در خلوت خويش، گفت و گو با گلي ترقي، 11 سال پس از نمايش فيلم درخت گلابي» نام دارد. در اين مصاحبه خواندني، گلي ترقي به نشانه‌شناسي فيلم و ديگر مسايلي مي‌پردازد كه خواندن آن‌ها براي درك درست فيلم ضرورت دارد. همچنين عكس‌هايي ديدني از مراحل ساخت و فيلم‌برداري «درخت گلابي» درلابلاي صفحات كتاب گنجانده شده است.