تبیان، دستیار زندگی
در آستانه ماه محرم و در راستای مبارزه با برخی از خرافه‌گرایی‌ها و رفتارهای ناشایست در عزاداری‌ها، كتابی با عنوان «قمه‌زنی؛ آبروداری یا آبروریزی شیعه» به قلم محمود یزدانی منتشر می‌شود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واكاوي ديدگاه‌هاي فقيهان درباره قمه‌زني
کتاب

در آستانه ماه محرم و در راستاي مبارزه با برخي از خرافه‌گرايي‌ها و رفتارهاي ناشايست در عزاداري‌ها، كتابي با عنوان «قمه‌زنی؛ آبروداری یا آبروریزی شیعه» به قلم محمود یزدانی منتشر مي‌شود.

ابراهيم رباني، كارشناس ارتباط با مراكز علمي و فرهنگي موسسه بوستان كتاب، با اعلام اين خبر گفت: در ایام عزاداری سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) ـ‌ به ویژه عاشورا ـ عده کم‌شماري از عزاداران «قمه» می‌زنند كه از رفتارهاي نادرست عزاداري است و پي‌آمدهاي نامناسبي به ويژه در عرصه بين‌الملل دارد. اين رفتار در هيچ يك از منابع ديني و تأليفات اسلامي تأييد نشده است.

وي يكي از اهداف اصلي نگارش اين اثر را مقابله با انجام اين رفتار ناشايست دانست و گفت: بازتاب این صحنه‌ها به ويژه در سال‌های اخیر در رسانه‌های بین‌المللی، ماهواره‌ها و در مقابل چشم میلیون‌ها انسان در جهان به تبلیغاتی علیه شیعه تبدیل مي‌شود.

رباني با توجه به كمبود منابع مكتوب در اين حوزه گفت: اثر حاضر، موضوع فوق را در فصل‌هايي با عناوين «موافقان و مخالفان قمه‌زنی»، «نظریات فقها در این‌ باره»، «تحلیل قمه‌زنی و نتایج آن»، «راهبرد دین در برخورد با اعمال تمسخرآمیز»، «دیدگاه دین درباره قمه‌زنی»، «بازتاب قمه‌زنی در رسانه‌های خبری و اینترنت»، «نظریات و فتاوا درباره قمه‌زنی و بازتاب آن» بررسي مي‌كند.

نخستين چاپ كتاب «قمه زنی» از سوي موسسه بوستان كتاب در شمارگان 2000 نسخه، 140 صفحه، قطع رقعی و جلد شوميز به زودي روانه بازار نشر خواهد شد.