تبیان، دستیار زندگی
داریوش مهرجویی این روزها مشغول فیلمبرداری فیلم جدیدش «آسمان محبوب» با حضور لیلا حاتمی، علی مصفا و... است. او سال گذشته اپیزودی از پروژه «تهران، در جست‌وجوی زیبایی» را ساخت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كمك كردیم سالی یك فیلم بسازد؟!

داریوش مهر جویی

برای سالر‌وز تولد 70 سالگی داریوش مهرجویی

17 آذر ماه ـ داریوش مهرجویی كارگردان "گاو"، "هامون"، "لیلا"، "سارا"، "پری"، "مهمان مامان"، "بمانی" و "سنتوری" 70 ساله شد.

به گزارش ایسنا، داریوش مهرجویی این روزها مشغول فیلمبرداری فیلم جدیدش «آسمان محبوب» با حضور لیلا حاتمی، علی مصفا و... است. او سال گذشته اپیزودی از پروژه «تهران، در جست‌وجوی زیبایی» را ساخت.

مهرجویی چند سال قبل در جمع دانشجویان می‌گفت: «برای فیلم ساختن، یعنی حرفه‌ای كه مدام با آن درگیری دارم و با آن كار و زندگی می‌كنم، باید جوهره‌ی زندگی و زنده بودن را در خودم حفظ كنم، اما متاسفانه فضای فرهنگی ما چندان فضای انرژی‌زا نیست و بیشتر از آنكه ما را پُر كند ما را بیشتر خالی می‌كند. بنابراین راههایی برای شارژ دوباره باید وجود داشته باشد كه شیوه‌ من خواندن كتابهای فلسفی، روانشناس و رمان است و اینگونه سعی می‌كنم در فضای فیلم‌سازی دوام بیاورم و كارم تداوم داشته باشد.»

این كارگردان متولد 1318 است. او فارغ‌التحصیل رشته‌ فلسفه از دانشگاه كالیفرنیا و فعالیت در سینما را با كارگردانی فیلم "الماس 33" آغاز كرد.

داریوش مهرجویی "الماس 33 "(1346)، "گاو" (1348)، "آقای هالو" (1349)،"پستچی"(1350)، "دایره مینا" (1353)، "مدرسه‌ای كه می‌رفتیم" (1359)، "اجاره‌نشین‌ها" (1365)، "هامون" (1368)، "بانو" (1370)،‌"سارا"(1371)، "پری" (1373)، "لیلا" (1375)، "درخت گلابی" (1376)، "میكس" (1378)، "دختر دایی گمشده" (1378)، "بمانی" (1380)، "مهمان مامان" (1382) را تاكنون ساخته است.

برای فیلم ساختن، یعنی حرفه‌ای كه مدام با آن درگیری دارم و با آن كار و زندگی می‌كنم، باید جوهره‌ی زندگی و زنده بودن را در خودم حفظ كنم، اما متاسفانه فضای فرهنگی ما چندان فضای انرژی‌زا نیست و بیشتر از آنكه ما را پُر كند ما را بیشتر خالی می‌كند.

داریوش مهرجویی برای گاو جایزه‌ی مجمع منتقدان فیلم را از سوی دومین جشنواره ونیز ایتالیا گرفت.

همچنین "گاو" بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران را در رای‌گیری منتقدان در سال 1351 شده است. مهرجویی از جشنواره‌ فیلم فجر نیز سیمرغ‌های بلورین بهترین فیلمنامه و كارگردانی را برای "هامون"،‌ "سارا" و "پری" تاكنون در كنار جوایز بین‌المللی‌اش گرفته است.

او سه سال گذشته "سنتوری" را ساخت كه در مرداد ماه اكران آن به تعویق افتاد و سرانجام بصورت غیرقانونی عرضه شد.

به گزارش ایسنا، مهرجویی همچنین در پاسخ به سوالی درباره‌ی ملموس‌تر شدن نگاهش در فیلم‌سازی به مسائل اجتماعی در نشست خبری این فیلم در جشنواره می‌گفت: «فیلم‌های من همیشه با مسایل واقعی و سرنوشت بشر همراه بوده است. من فكر می‌كنم در همه‌ی فیلم‌ها روحیه‌ی اجتماعی مطرح بوده است.»

دو سال گذشته فرامرز فرازمند در سال‌روز تولد داریوش مهرجویی گفت:همگی كمك كنیم تا او باز هم شاهكار خلق كند و سالی یك فیلم بسازد.

او در یادداشتش آورده بود: «به عنوان فردی از جامعه به خاطر علاقه‌ای كه برای پیشرفت فرهنگ و سینمای ایران دارم چندخطی می‌نویسم.

امروز تولد كارگردان محبوب ما داریوش مهرجویی است.

او 40 سال از عمر خود را برای سینما گذاشت.

و در هر دوره از عمر خود شاهكاری خلق نمود.

فیلم او مورد تأیید رهبر كبیر انقلاب حضرت امام خمینی [ره] قرار گرفت و باعث حركت سینمای بعد از انقلاب شد.

او معتقد است كه فیلم‌هایش را برای این مردم می‌سازد و علاقه‌مند است مورد توجه آن‌ها قرار گیرد.

"گاو"، "اجاره‌نشین‌ها"، "هامون"، "پری"، "لیلا" و "مهمان مامان" از شاهكارهای اوست.

ای كاش به جای تقدیر – جایزه و بزرگداشت، دل او را به درد نیاوریم و همگی كمك كنیم تا او باز هم شاهكار خلق كند و سالی یك فیلم بسازد.

تولد دوست گرامی داریوش مهرجویی را تبریك می‌گویم».

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی