تبیان، دستیار زندگی
حتما شنیده‌اید که می‌گویند فلانی در اثر غصه، تمام موهایش یک‌شبه سفید شد، یا رنگ موی فلانی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رنگ مویم یک دفعه تغییر کرد!

حتما شنیده‌اید که می‌گویند فلانی در اثر غصه، تمام موهایش یک‌شبه سفید شد، یا رنگ موی فلانی پس از شنا در استخر سبز شد!

این‌ اتفاقات گاهی پیش می‌آیند، ولی پزشکان، توجیهات منطقی و علمی برای آنها دارند و روش‌هایی را به شما پیشنهاد می‌کنند تا از موهایتان در برابر این آسیب ها محافظت کنید.

1- سبز شدن رنگ مو در استخر

سبز شدن رنگ مو یک مساله غیرعادی و حتی ناراحت‌کننده است که اکثرا برای موهای بلوند طبیعی، بلوند رنگ شده و سفید اتفاق می‌افتد و به ندرت موهای مشکی نیز ممکن است سبز شوند. بیشتر اوقات، تماس موها با فلز مس باعث سبز شدن آنها می شود.

موی سبز رنگ

سبز شدن رنگ مو اکثرا به علت افزایش غلظت مس در آب‌های لوله‌کشی و استخر است. لوله‌های مسی در اثر آب لوله کشی خورده شده و موقع شستشو، روی موها مس به جای می‌گذارد. در آب استخر نیز ضدقارچ‌های حاوی مس باعث بروز این مشکل می‌گردند.

به ندرت علت سبز شدن مو، بودن در مراکز صنعتی و قرار گرفتن در معرض کبالت، کروم و نیکل است.

سایر علل سبز شدن موها شامل درمان موضعی عفونت قارچی پوست‌ سر با اکسید جیوه ی زرد، و مصرف شامپوی حاوی قطران است.

شرایطی که مو را برای جذب مس آماده می‌کنند، صدمات فیزیکی (مثلا استفاده زیاد از سشوار و فر داغ، برس کردن زیاد و آفتاب‌سوختگی) و صدمات شیمیایی (بلیچ، پرمنانت‌های مکرر، صاف کردن و شامپوهای قلیایی) هستند.

درمان خانگی و ساده برای از بین بردن موی سبز وجود ندارد، اما آرایشگر حرفه‌ای با استفاده از شامپوهای مخصوص، آنها را از بین می‌برد.

سعی کنید در معرض آب‌های حاوی مس قرار نگیرید و موهایتان را از آسیب‌های فیزیکی و شیمیایی مذکور حفظ کنید.

2- سفید شدن مو و برگشت مجدد رنگ آن

سفیدی طبیعی مو که با افزایش سن پیش می‌آید، دایمی و غیرقابل برگشت است.

فقط زمانی موی سفید شده می‌تواند مجددا به رنگ قبلی خود درآید، که این سفیدی، عارضه یک بیماری باشد. با بهبود بیماری، مو به طور موقتی یا همیشگی و فقط در موهای تازه رشد کرده، رنگ طبیعی خود را به دست می‌آورد و موهایی که قبلا رشد کرده‌اند، سفید می‌مانند.

این بیماری‌ها عبارتند از بیماری‌های غدد داخلی، بیماری‌های سیستم عصبی، شوک‌های جسمی و روانی، ویتیلیگو، طاسی ناحیه‌ای و برخی بیماری‌های مثل مالاریا و آنفلوآنزا.

3- سفیدی‌ یک‌ شبه ی موها

هر چند که قصه‌های عامیانه از سفیدی یک‌ شبه موها صحبت می‌کنند، ولی این امر در واقعیت رخ نمی دهد، زیرا هرگز شواهد علمی این ادعا را تایید نکرده‌اند.

رنگ مو به وسیله سلول‌های سازنده ی رنگدانه که در ریشه مو هستند، تامین می‌گردد.

سفیدی مو

تنها راهی که مو بتواند یک شبه سفید گردد، این فرضیه است که شبانه ماده‌ای از ریشه تا انتهای مو نفوذ کند و رنگدانه‌ها را از بین ببرد. ولی چنین ماده‌ای شناخته نشده است و فرآورده‌های سفیدکننده آرایشی تنها بالاتر از پوست‌سر، مو را سفید می‌کنند.

افرادی که مخلوطی از موهای سفید و رنگی را دارند، اگر همه موهای رنگی خود را از دست بدهند و فقط موهای سفیدشان باقی بماند، رنگ موهای سرشان سفید خواهد شد. این موضوع در نوعی از ریزش مو موسوم به "طاسی ناحیه‌ای" پیش می‌آید. طاسی ناحیه‌ای در موهای رنگی رخ می دهد و موهای سفید را دربرنمی‌گیرد. البته در چنین مواردی، موی ‌سر، پراکنده و کم‌پشت خواهد بود.

در سفیدی طبیعی مو، سلول‌های سازنده رنگدانه غیرفعال می‌شوند و موها بدون رنگدانه، (سفید) درمی‌آیند.

معمولا سفید شدن موها، یک روند تدریجی است، چون مقدار کمی از فولیکول‌های مو، یک دفعه غیرفعال می‌گردند. لذا در هرکسی، اول موهای سفید پراکنده ای ایجاد می شوند و چند ماه تا چند سال طول می کشد تا موها به طور کامل سفید ‌شوند.

برخی افراد، هرگز موهای سرشان به طور کامل سفید نمی‌شود.

نازنین دربندی

هفته نامه سلامت

*مطالب مرتبط:

تاثیر فشار روحی بر سفیدی مو

موهایی كه زود سفید می‌شوند

چرا موهایمان سفید می شوند؟

تکنیکی برای مقابله با موهای سفید مقاوم به رنگ

16 نکته کلی درباره مو

انواع دردسر‌های موی سر

مدل مو پس از چهل سالگی

چه عواملی باعث ریزش مو می شوند؟

حفظ سلامت موها

مو؛ نصف زیبایی رو

بیماری های پوستی با منشا روانی

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.