تبیان، دستیار زندگی
حد متوسط طول عمر از سال 1840 تا کنون افزایش یافته و دلیلی برای کندتر شدن این روند دیده نمی شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نوزادان جدید 100 سال زندگی می کنند

حد متوسط طول عمر از سال 1840 تا کنون افزایش یافته و دلیلی برای کندتر شدن این روند دیده نمی شود.

baby نوزاد و کودک

پژوهشگران می گویند نیمی از نوزادانی که اکنون در کشورهای ثروتمند متولد می شوند، تا صد سال زندگی خواهند کرد.

به گزارش «ایرنا»، از بررسی‌هایی که درباره‌ پیش‌بینی طول عمر صورت گرفته و نتیجه‌ آن در مجله‌ علمی Lancet انتشار یافته همچنین چنین نتیجه گیری شده است که این گروه از افراد در سال‌های آخر عمر خود کم‌تر دچار معلولیت جدی خواهند شد.

اطلاعات به دست آمده از بیش از 30 کشور توسعه یافته، نشان می دهد که از سال 1950 تا کنون، شانس این که شخصی بیش از 80 سال عمر کند دو برابر

شده است.

یکی از کارشناسان می گوید: زندگی سالم‌تر تمام گروه‌های سنی، رمز زندگی طولانی‌تر است

پرفسور«کار کریستنسن» سرپرست این تحقیقات می گوید: حد متوسط طول عمر از سال 1840 تا کنون افزایش یافته و دلیلی برای کندتر شدن این روند دیده نمی شود. در سال 1950، احتمال زنده ماندن پس از 80 و 90 سال حدود 15 در صد برای زنان و 12 درصد برای مردان بود.در سال 2002، این احتمال به 37 درصد برای زنان و 25 درصد برای مردان افزایش یافت. در این مطالعات خاطر نشان شده که تا دهه‌ 1920، افزایش شانس زنده ماندن نوزادان و نیز کودکان مهم‌ترین عامل افزایش حد متوسط طول عمر بوده است.

ولی از آن تاریخ به بعد، به خصوص از دهه‌ 1970، افزایش طول عمر افراد سال‌خورده، عامل مهم در افزایش حد متوسط طول عمر بود.

در نتیجه گیری این بررسی، همچنین به این موضوع اشاره شده که شواهد در دست نیست که نشان دهد گروه مردان بسیار سال‌خورده، در مقایسه با گروه جوان‌تر، از سلامت کم‌تری برخوردارند. تحقیقات نشان می دهد که 30 تا 40 درصد افراد 90 تا 100 ساله به طور مستقل زندگی می کنند. بررسی زندگی افراد 110 تا 119 ساله در آمریکا نیز نشان می دهد که حتی با وجود یک چنین سن بالایی، 40 درصد این گروه به کمک کمی نیاز داشته و یا مستقل هستند.

بعضی از پژوهشگران می گویند: رشد فزاینده‌ چاقی بیش از حد، سبب محدودیت طول عمر خواهد شد ولی به گفته‌ این محقق، این پیش بینی بیش از حد ساده انگارانه است.

او می افزاید: زندگی، یک بلیط قرعه کشی است. بعضی از چاق‌ها تا 100 سال عمر خواهند کرد و بعضی از لاغرها در جوانی خواهند مرد. وزارت بهداشت انگلیس اعلام کرده است افزایش طول عمر در تامین بودجه‌ خدمات به سالمندان در این کشور، تاثیر خواهد گذاشت. یک مقام این وزارت گفت: می دانیم که شکل جامعه‌ ما در حال تغییر است و می خواهیم مطمئن شویم که کسانی که عمر طولانی تر خواهند داشت، از زندگی با کیفیت خوب بهره مند خواهند شد.

وی افزود: تا سال 2040، تعداد افراد بالغی که به مراقبت احتیاج دارند، یک میلیون و 700 هزار نفر افزایش خواهد یافت. به همین جهت ما باید نحوه‌ی تامین بودجه‌ی این خدمات را کاملا تغییر دهیم.

گروه دانش و فناوری

سیدخاموشی