تبیان، دستیار زندگی
عسل حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی است كه در شكرهای تصفیه شده وجود ندارند و این باعث...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قوی ترین آنتی بیوتیک طبیعی

خود درمانی بوسیله‌ عسل

عسل

عسل حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی است كه در شكرهای تصفیه شده وجود ندارند و این باعث می شود عسل ماده ای بسیار مفید برای سلامتی باشد.

در بین ملل مختلف، عسل همواره به عنوان دارویی سنتی برای زخم و سوزش معده استفاده شده است. در حقیقت، تحقیقات نشان می دهند كه عسل رشد هلیکوباکترپیلوری (باكتری بوجود آورنده‌ی زخم معده) را متوقف می كند و اسید كافئیك موجود در عسل از بروز سرطان روده بزرگ جلوگیری می كند.

تنها نكته ای كه باید در مصرف این ماده‌ی شیرین و ضد باكتری، به آن توجه داشت این است كه باید از خوراندن آن به بچه‌‌های كمتر از یك سال پرهیز كرد، زیرا ممكن است باعث مسمومیت بوتولیسم (توسط باكتری کلستردیوم بوتولینوم) در آنها شود.

اثرات دارویی عسل

چند مورد از ناراحتی‌های شایع كه عسل در درمان آنها نقش زیادی دارد:

پیشگیری از سرماخوردگی: حل کردن یک قاشق مرباخوری عسل در نصف استکان آبلیمو و آب گرم، در آغاز پیدایش علائم سرماخوردگی، سبب بهبود سریع شما می گردد.

درمان زخم ها: می توان از گاز استریل آغشته به عسل برای درمان سوختگی‌ها و زخم‌ها استفاده كرد. همچنین برای تسكین درد ناشی از نیش حشرات و جلوگیری از بروز عفونت مفید است.

عسل

تسكین دهنده‌ی درد گلو: می توانید با مصرف یك قاشق چای خوری عسل حل شده در آب ولرم و کمی آبلیمو، گلودرد خود را بهبود ببخشید.

علاجی برای آلرژی‌ها: مصرف روزانه‌ی یك قاشق چایخوری عسل تازه و طبیعی، برای حساسیت‌ها بسیار مفید است.

قطع سرفه: پوست گلابی را جدا كنید و وسط آن را گود کنید. مقداری عسل در وسط گلابی بریزید و آن را به مدت 10 تا 15 دقیقه بخارپز كنید، یا به طور معمولی آن بپزید. سه مرتبه در روز از این ماده ی غذایی مصرف كنید تا ریه های تان قوت بگیرند. با این كار می توانید سرفه‌های آزاردهنده را مهار كنید.

در روشی دیگر، می توانید وسط شلغم را خالی کرده و مقداری عسل داخلش بریزید. بعد از 24 ساعت، محتویات داخلی آن را میل کنید. سرفه شما بهبود می یابد.

درمان یبوست: بعد از اینكه صبح از خواب بیدار شدید، 12 روز آب ولرم را همراه‌ با یك قاشق غذاخوری عسل، قبل از صبحانه با شكم خالی میل كنید.

موم کندو و عسل زنبور عسل، سلامتی را به ارمغان می‌آورند

عسل و موم آن

این دو محصول زنبور عسل، شما را شگفت زده خواهند كرد.

عسل سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنزیم ها و آمینواسیدها است و نشاط و انرژی شما را دو چندان خواهد كرد. همچنین كبد را از تاثیر تركیبات سمی‌ حفظ می كند و برای مردان دارای بیماری پروستات بسیار مفید است.

پروپولیس، صمغی است كه توسط زنبور عسل ترشح می شود و زنبور از آن برای ترمیم كندو استفاده می كند. همچنین این ماده به عنوان لایه ای محافظ در برابر هجوم میكروب ها عمل می كند. این ماده باعث مصونیت در برابر بیماری‌ها می شود. سرشار از فلاونوییدها و آنتی اكسیدان‌ها است. همچنین دارای مقادیری Terpenoid است كه خود نوعی ضد ویروس، ضد باكتری و ضد قارچ محسوب می شود.

مشابه تعدادی از آنتی بیوتیك هایی كه توسط پزشك تجویز می شود، پروپولیس از تقسیم سلولی باكتری جلوگیری و دیواره‌ی سلولی میكروب ها را تخریب می كند. این ماده را می توان در عسل های غنی شده از پروپولیس یا كپسول های حاوی پروپولیس یافت.

همه بر زنبور ملكه درود می فرستند!

غذای ملکه

از دیگر محصولات زنبور عسل، غذای ملکه (Royal Jelly) است.

غذای ملکه، در فرهنگ های آسیایی به عنوان افزایش دهنده‌ی طول عمر شناخته می شود و باعث مصونیت، نشاط و شادابی در زندگی و افزایش نیروی مردانگی می گردد.

این ماده سرشار از ویتامین و كلاژن است. كلاژن پروتئینی است كه با افزایش سن، از مقدار آن در بدن به طور پیوسته كم می شود. همچنین این ماده در مبارزه با سرطان‌ها بسیار موثر است، به ویژه سرطان‌های بدخیم. این ماده حاوی پروتئینی ضد باكتری، به نام رویالیزین است. رویالیزین محافظی قدرتمند در برابر تعداد زیادی باكتری‌ها از جمله استرپتوكوكوس و استافیلوكوكوس است.

غذای ملکه، با خاصیت درمانی فوق العاده مخصوص مصرف زنبورهای ملكه است.

اما بخش جالب تر قضیه این است که زنبور ملكه، عمری به مدت 5 تا 7 سال دارد. در حالی كه زنبورهای كارگر تنها 5 تا 7 هفته عمر می كنند. اگر زنبور ملكه مشابه زنبورهای كارگر تغذیه شود، همانند آنها طول عمری معادل 5 تا 7 هفته خواهد داشت. بنابراین تعجبی ندارد كه غذای ملکه در آسیا به عنوان ماده‌ ای برای افزایش طول عمر مقدس شمرده می شود!

غذای ملکه را می توان به صورت مكمل در فروشگاه‌های مواد غذایی و همچنین در گل فروشی‌ها یافت.

تهیه و تدوین: دکتر سمیرا سرخوش

سایت سیمرغ

*مطالب مرتبط:

عسل برای درمان سینوزیت مزمن

خواص دارویی عسل

عسل را خوب می شناسید ؟

نقش عسل در درمان زخم ها

اثر آنتی اكسیدان های عسل

شگفتی های عسل

شفافیت پوست با عسل

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.