سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گران ایران و هاشمیان شد ایران 2 - ژاپن 1 بازیکنان ایران: ابراهیم میرزاپور، محمد نصرتی، یحیی گل محمدی، رحمان رضایی، مهدوی کیا، نکونام، علی دایی (نویدکیا)، حسین کعبی، فریدون زندی (محمد علوی)، علی کریمی (علیرضا واحدی نیکبخت) سرم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیروزی بزرگ ایران

ژاپن مغلوب تماشاگران ایران و هاشمیان شد

ایران 2 - ژاپن 1

بازیکنان ایران: ابراهیم میرزاپور، محمد نصرتی، یحیی گل محمدی، رحمان رضایی، مهدوی کیا، نکونام، علی دایی (نویدکیا)، حسین کعبی، فریدون زندی (محمد علوی)، علی کریمی (علیرضا واحدی نیکبخت)

سرمربی: برانکو ایوانکوویچ

اخطار: علی کریمی، مهدی مهدوی کیا و جواد نکونام

بازیکنان ژاپن: نارازاکی، ناکازاوا، میورا، میاموتو، کاجی (مدافعان) فوکونیشی، ناکاتا، ناکامورا، شینجی اونو (هافبک)، تاکاهارا، کیجی تامادا

اخطار: فوکونیشی و اونو

در راه جام جهانی فوتبال: ایران بر ژاپن پیروز شد

ایران با دو گل وحید هاشمیان، مهاجم باشگاه بایرن مونیخ، ژاپن، جدی ترین حریف خود در راه جام جهانی آلمان را با نتیجه دو بر یک شکست داده است.

بازی تیمهای ایران و ژاپن که هر دو مدعی راهیابی به جام جهانی آلمان هستند حساسیت زیادی داشت .

ایران در چارچوب رقابتهای گروه دوم مقدماتی آسیا، روز جمعه 25 مارس (پنجم فروردین) دومین بازی خود را برگزار کرد و در ورزشگاه آزادی تهران به دیدار ژاپن رفت که با سابقه دو دوره قهرمانی در جام ملتهای آسیا، از مدعیان اصلی صعود به جام جهانی 2006 به شمار می رود.

وحید هاشمیان، هفتمین گل ملی خود را در دقیقه 24 روی توپ برگشتی از یک ضربه ایستگاهی به ثمر رساند اما این گل را فوکونیشی در دقیقه شصت و ششم جبران کرد.

هاشمیان در نیمه دوم نیز روی سانتر علی کریمی دروازه ژاپن را برای دومین بار باز کرد.

نیمه اول: ایران امیدوار شد

در نیمه نخست این دیدار، ژاپن با وجود حملات پیاپی و حضور پرتعداد در زمین ایران هرچند بارها به ویژه با کرنرهای پیاپی خطرساز شد اما نتوانست گلی به دست آورد تا بازیکنان این تیم با دست خالی به رختکن بروند.

خطرسازترین بازیکنان ژاپن اونو و ناکاتا بودند.

وحید هاشمیان، مهاجم بایرن مونیخ آلمان هر دو گل ایران را به ثمر رساند. هاشمیان، بالاتر از آکیرا کاجی، مدافع ژاپن به توپ ضربه می زند

ایران نیز دقایقی پیش از دستیابی به گل، دو فرصت دیگر داشت که ضربات فریدون زندی و مهدی مهدوی کیا را نارازاکی دروازه بان میهمان مهار کرد. در وقت تلف شده نیمه اول، ضربه سر یحیی گل محمدی هم برای دروازه ژاپن خطرساز شد و شوت خطرناک مهدوی کیا از کنار دروازه به خارج رفت.

در واپسین دقایق نیمه اول، علی دایی، کاپیتان تیم ایران به دلیل مصدومیت از بازی بیرون آمد و جای خود را به محرم نویدکیا داد.

نخستین اخطار بازی را علی کریمی به دلیل خطا بر بازیکن ژاپنی گرفت و مهدی مهدوی کیا هم در همین نیمه اخطاری دریافت کرد زیرا به عقیده داور برای دستیابی به ضربه پنالتی در محوطه جریمه حریف خود را به زمین انداخته بود.

نیمه دوم: بازگشت به راه پیروزی

با بیرون آمدن علی دایی، نویدکیا به خط میانی اضافه شد و وحید هاشمیان از گوش چپ به پست تخصصی خود، مهاجم وسط بازگشت. این جابه جایی به کارآیی هاشمیان اضافه کرد اما در نیمه دوم، ژاپن که به دنبال جبران گل خورده بود، خطرسازتر و هجومی تر از ایران بود.

ژاپن هم نخستین تعویض خود را انجام داد تا یاناگیساوا به جای تامادا وارد زمین شود و در برابر همبازی خود در باشگاه مسینای ایتالیا، رحمان رضایی قرار بگیرد.

هجومهای پیاپی ژاپنی ها بر کرنر های پر شمارشان افزود و میرزاپور بارها ضربات حریف را از دروازه ایران دور کرد. هرچند که خروجهای او نیز گاهی خطرناک می شد.

یحیی گل محمدی نیز با تجربه و خونسردی خود از نقاط قوت در خط دفاعی ایران بود که حملات سنگین حریف را بی اثر گذاشت.

با گذشت بیست دقیقه از نیمه دوم، محمد علوی جایگزین فریدون زندی شد که با تشویق تماشاگران ایرانی از بازی بیرون آمد. برانکو با این تعویض ترکیب تیم را در برابر ژاپنی که اندکی بعد به هشتمین کرنرش هم دست یافت، تدافعی تر کرد.

سرمربی تیم ایران پس از پایان بازی گفت که علوی را به بازی آورده بود تا با زدن ضربات سر از فشار ژاپن در منطقه میانی زمین بکاهد.

اما فوکونیشی سرانجام در دقیقه شصت و ششم از یک توپ ارسالی و سرگردان در محوطه هجده قدم ایران بهره گرفت و نتیجه را مساوی کرد.

پس از این گل، بازیکنان ایران که دوباره امتیازها را تقسیم شده می دیدند به حمله روی آوردند و با فشار بر دروازه ژاپن، از احتیاط و محافظه کاری خود کاستند.

در دقیقه هفتاد و پنجم، مهدی مهدوی کیا با یک پاس عمقی علی کریمی را در سمت راست صاحب توپ کرد و او نیز با یک سانتر کشیده توپ را برای وحید هاشمیان فرستاد که ضربه سر او دومین گل ایران را به ثبت رساند.

هاشمیان هشت دقیقه بعد هم روی پاس حسین کعبی و از نزدیکی محوطه شش قدم فرصت داشت تا خود و تیم ایران را سه گله کند اما ناکام ماند.

اندکی پس از گل دوم، علی کریمی که این گل با پاس او به ثمر رسید، جای خود را به علیرضا واحدی نیکبخت داد و شینجی اونو، بازیکن ژاپنی که در نیمه دوم، فروغ نیمه اول را نداشت نیز زمین را ترک کرد. تاکاهارا هم پس از او جای خود را به اوگورو داد و تعویض شد.

نیکبخت که پس از پیوستن به الوصل از آمادگی بدنی خود دور شده و اندکی اضافه وزن پیدا کرده است، به گفته برانکو به تیم اضافه شد تا مدافعان حریف را خسته و عصبی کند و اجازه ندهد تا ژاپن فشار همه جانبه ای بر دروازه ایران بیاورد.

حملات پایانی بازیکنان ژاپن که بیشتر از جناح راست بر دروازه ایران هجوم می آوردند به نتیجه ای نرسید تا میزبان بازی را با پیروزی به پایان ببرد.

سابقه بازیهای ایران و ژاپن

ژاپن 0 - ایران 2 / بازیهای آسیایی، دیجون (کره جنوبی)، 22 سپتامبر 1986

ژاپن 0 - ایران 0 / جام ملتهای آسیا، دوحه، 4 دسامبر 1988

ایران 2 - ژاپن 2 / دوستانه، تهران، 20 ژانویه 1989

ایران 1 - ژاپن 3 / دوستانه، تهران، 22 ژانویه 1989

ایران 1 - ژاپن 0 / بازیهای آسیایی، پکن، اول اکتبر 1990

ژاپن 1 - ایران 0 / جام ملتهای آسیا، هیروشیما، 3 نوامبر 1992

ژاپن 1 - ایران 2 / مقدماتی جام جهانی، دوحه، 18 اکتبر 1993

ژاپن 3 - ایران 2 (در وقت اضافه) / مقدماتی جام جهانی، مالزی، 16 نوامبر 1997

ژاپن 1 - ایران 1 / دوستانه، یوکوهاما، 8 سپتامبر 1999

ژاپن 0 - ایران 0 / جام ملتهای آسیا، چونگ کینگ (چین)، 28 ژوئیه 2004

رقابت در راه آلمان

ایران و ژاپن هر دو از ستارگان سرشناسی بهره می برند که برخی از آنها سابقه بازی در لیگهای اروپایی را هم دارند. مهمترین اتفاق در اردوی ژاپن بازگشت هیده توشی ناکاتا پس از یک سال دوری از جمع بازیکنان این تیم است.

هرچند او در بازی با ایران بازوبند کاپیتانی را بر بازو نبست و آن را به میاموتو واگذاشت، اما زیکو دلیل این جابه جایی را تنها دوری طولانی ناکاتا از تیم عنوان کرد. شینجی اونو نیز پس از دوران مصدومیت به تیم بازگشته است.

آخرین بار، ایران و ژاپن سال گذشته در جام ملتهای چین روبرو شدند که بدون گل مساوی شدند. در آن مسابقات، ژاپن به قهرمانی رسید و ایران به عنوان سوم دست یافت.

آخرین گل تیم ایران به ژاپن را نیز علی دایی، کاپیتان تیم ایران که پنج روز پیش سی و شش ساله شده است در بازی دوستانه ای به ثمر رساند که شش سال پیش در یوکوهاما برگزار شد.

بازی دو تیم، که هر دو مدعی صعود به مرحله نهایی جام جهانی در آلمان به شمار می آیند از حساسیت ویژه ای برخوردار بود. زیکو، سرمربی نامدار برزیلی که هدایت ژاپن را برعهده دارد گفته بود که تیمش با هدف پیروزی به تهران آمده است اما او کسب یک امتیاز را نیز "موفقیت" می داند.

در واقع، کسب یک امتیاز از خانه ایران می توانست ژاپن را برای ادامه رقابت در گروه دوم مقدماتی آسیا بسیار امیدوارتر کند و بخت صعودش را افزایش دهد.

اما این شکست نیز بخت صعود را از ژاپن نگرفته است. زیکو گفت که تیمش از صعود ناامید نیست و راهیابی ایران به جام جهانی هم هنوز قطعی نیست.

او در جمع خبرنگاران با اطمینان گفت که ژاپن حتی اگر در جایگاه سوم گروه قرار بگیرد، با پیروزی در بازیهای حذفی به جام جهانی خواهد رسید.

ژاپن در نخستین بازی خود کره شمالی را دو بر یک برده است و سه امتیاز دارد اما ایران در خانه بحرین به تساوی بدون گل رسید و تا پیش از این بازی، یک امتیاز داشت.

در دیگر بازی این گروه که روز جمعه انجام شده است، بحرین با گلهای حسین علی در دقایق 7 و 57 در مقابل تنها گل کره شمالی که دقیقه 62 به دست آمد به پیروزی دو بر یک در خانه حریف رسید.

هم اکنون ایران و بحرین با چهار امتیاز در حالی صدرنشین هستند که وضعیت دو تیم در جدول، از لحاظ گلهای زده و خورده مشابه است. اما در حالی که سه امتیاز بحرین در مقابل تیم کم امید کره شمالی به دست آمده، ایران ژاپن را شکست داده است تا بخت دار اصلی این گروه باشد.

کره شمالی هم که در هر دو بازی خود با نتیجه دو بر یک بازنده شده، در قعر گروه است. این تیم روز سی ام مارس در استادیوم خانگی خود با ایران روبرو می شود.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین