سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
بیشترین علت طلاق‌ها در كشور به ناتوانی در برقراری ارتباط درست جنسی برمی‌گردد و در صورتی كه طلاق انجام نشود و با تكیه بر باورهای سنتی زندگی ادامه پیدا كند، تبعات منفی روانی و جسمی آن بسیار زیاد است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 روابط جنسی ناموفق عامل پنهان

باید به دنبال عوامل طلا‌ق باشیم

طلاق توافقی

هرچند كه براساس تغییرات صورت گرفته درخصوص لایحه حمایت از خانواده رسما ازدواج مجدد در ایران ممنوع می‌شود؛ اما مدیر فرهنگی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی اعلام می‌كند كه نبود وفاداری و ازدواج مجدد، دلیل اصلی طلاق در كشور است.

براساس اعلام محمدرضا آیت‌اللهی، رئیس سازمان ثبت احوال طی 5 ماهه اول سال جاری شاهد 51 هزار و 192 طلاق در كشور بوده‌ایم كه موید افزایش پدیده طلاق نسبت به سال گذشته است.

وی گفت: بیشترین طلاق در مردان با 14 هزار و 705 مورد در گروه سنی 25 تا 29 سال و در زنان با 13 هزار و 428 مورد در گروه سنی 20 تا 24 سال بوده است.

در همین حال ، دكتر زهرا كاشانی ها ، مدیر فرهنگی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی معتقد است: بررسی‌ها نشان می‌دهد از هر 10 طلاق حدود 8 مورد به دلیل نبود وفاداری و تعهد به همسر و خانواده و یا ازدواج‌های مجدد به شكل دائم یا موقت رخ می‌دهد.

گرچه اقداماتی در راستای تحكیم بنیان خانواده انجام شده؛ اما باید گفت كافی نبوده و امروزه روند افزایش طلاق‌ها به‌گونه‌ای نگران‌كننده است. ضمن اینكه باید بر عوامل دیگری چون اعتیاد، مشكلا‌ت اقتصادی و ... هم به عنوان عوامل طلا‌ق اشاره كرد.

 

سكوت درباره ازدواج موقت

در لایحه‌ای كه قوه قضاییه و دولت با عنوان حمایت از خانواده ارائه كردند، راجع به ازدواج موقت هیچ صحبتی نشده بود، جز این‌كه گفته شده بود ثبت ازدواج موقت مطابق با آیین‌نامه‌ای خواهد بود كه دولت تهیه می‌كند؛ اما اعضای كمیسیون حقوقی و قضایی با بررسی‌هایی در این خصوص تغییراتی در این لایحه به وجود آوردند. بر این اساس ازدواج مجدد منع شد، مگر در مواردی كه یا همسر اول رضایت كامل داشته باشد یا مواردی كه زن مرتكب تخلفات خاصی شود، مثلا زن محكوم به 5 سال زندان یا بیشتر شود یا زندگی خانوادگی را ترك كند، البته در این صورت هم مرد باید در دادگاه این موضوع را ثابت كند، اگر بتواند ثابت كند، می‌تواند ازدواج مجدد داشته باشد.

از سویی اگر همسر مردی هیچ‌كدام از این مشكلات را نداشته باشد و مرد اقدام به ازدواج مجدد كند، مجازات زندان برایش تعیین شده است، ضمن این‌كه نمی‌تواند ازدواجش را ثبت كند، مرتكب جرم هم شده است.

طلاق عاطفی

 

مسائل جنسی ، عامل اصلی و پنهان

بحث‌های نبود وفاداری و ازدواج مجدد به عنوان عوامل طلاق در حالی مطرح می‌شود كه دكتر اصغر مهاجر، جامعه‌شناس معتقد است استفاده از این ادبیات و به‌كارگیری این واژه‌ها در واقع به نوعی پنهان كردن عامل اصلی است.

 

 

از میان همه كاركرد‌های موجود، كاركرد‌های عاطفی و جنسی مهم‌ترین كاركردهای خانواده محسوب می‌شوند كه متاسفانه در كشور ما بیشتر به كاركردهای سنتی اشاره می‌شود.

مسلما بیشترین علت طلاق‌ها در كشور به ناتوانی در برقراری ارتباط درست جنسی برمی‌گردد و در صورتی كه طلاق انجام نشود و با تكیه بر باورهای سنتی زندگی ادامه پیدا كند، تبعات منفی روانی و جسمی آن بسیار زیاد است.

 

او فرایند طلاق را به 13 بخش تقسیم كرده و طلاق اجتماعی و حقوقی را در درجه 6 و 7 قرار داده و ادامه می‌دهد: متاسفانه 80 درصد از زندگی‌های مشترك در كشور ما در مرحله طلاق اجتماعی قرار دارند. مهاجر آنچه را كه نبود وفاداری عنوان می‌شود، در گریز از روابط عاطفی و جنسی ناموفق تعریف می‌كند و می‌گوید: متاسفانه حق زنان در این نابرابری‌های جنسی بیشتر از مردان تضییع می‌شود.

 

این جامعه‌شناس، نبود آموزش درخصوص مسائل جنسی را بزرگ‌ترین آسیب در ازدواج‌ها عنوان و اظهار می‌كند: برنامه‌ریزان و سیاستگذاران جامعه باید نگاهی مقدس و باز به مقوله روابط زناشویی داشته و با آموزش و ترویج فرهنگ درست این روابط كه در آموزه‌های دینی ما نیز به آن اشاره شده است، نگاه تابو و پنهانكارانه به این موضوع را پاك كنند.

مهاجر تاكید می‌كند: امكان آموزش همگانی و مبتنی بر رسانه در این آموزش‌ها وجود ندارد؛ بلكه باید بر آموزش چهره به چهره، كارگاهی و كاربردی در قالب آموزش‌هایی در محلات، بین خانواده‌ها و حتی ادارت و محل كار تكیه كرد.

 

منبع : جام جم

تنظیم برای تبیان :داوودی

 

مقالات مرتبط :

به آرامی به عنوان یک مد!

پایان روزهای باهم بودن

افراط و تفریط برای جدایی

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین