تبیان، دستیار زندگی
سندگان بزرگ جهان در لندن جشنواره ادبی "ارنج" با گردهمایی جمعی از نویسندگان صاحب سبک جهان در تعدادی از تماشاخانه های شهر لندن آغاز به کار خواهد کرد. به گزارش نشریه "گاردین" جشنواره امسال با بازی "نورمن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گردهمایی برخی از نویسندگان بزرگ جهان در لندن

جشنواره ادبی "ارنج" با گردهمایی جمعی از نویسندگان صاحب سبک جهان در تعدادی از تماشاخانه های شهر لندن آغاز به کار خواهد کرد.

به گزارش نشریه "گاردین" جشنواره امسال با بازی "نورمن میلر" در نقش "ارنست همینگوی" در نمایشی به نام "زلدا" افتتاح خواهد شد. این نمایش روابط پیچیده میان سه غول ادبیات جهانی دهه 1920 و 1930 به نامهای اف ، اسکات ، فیتز جرالد ، همسرش زلدا و ارنست همینگوی را برای دوستداران ادبیات بر روی صحنه نشان خواهد داد. بر پایه این گزارش در جشنواره امسال جمعی از چهره های ادبی جهان در حوزه داستان نویسی از جمله توماس کنلی ، مایکل انداتخه ، جفری ایوجنیدز و مایکل فیبر در برخی تماشاخانه های سطح شهر لندن نشستهایی ادبی خواهند داشت و طی این نشستها به معرفی آثار جدید تالیفی خود می پردازند . گفتنی است ، این جشنواره ادبی یازدهم دسامبر با چند سخنرانی پیرامون رسالت هنر و شعر به کار خود پایان خواهد داد.

روزنامه ایران  -  15/7/1381

کمیسیون فرهنگی مجلس درگذشت "احمد محمود" را تسلیت گفت

کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی دیروز درگذشت "احمد محمود" نویسنده سرشناس ایران را تسلیت گفت.

بهزاد نبوی نایب رئیس اول مجلس که ریاست نشست علنی مجلس را به عده داشت ، با اعلام این مطلب گفت : «ما هم به سهم خود این ضایعه را به جامعه فرهنگی کشور تسلیت می گوییم .» "احمد محمود" رمان نویس معاصر ایران روز جمعه در سن 71 ساگی بدرود حیات گفت.

روزنامه ایران  -  15/7/1381

ستایش روزنامه شیکاگو تریبیون از سینمای ایران

روزنامه "شیکاگوتربییون" در گزارش ویژه ای فیلمهای ایرانی را به عنوان یکی از بزرگترین رازهای عرصه هنرهای بین المللی توصیف و از درخشش آنها ابراز تعجب کرد . "جان پتراکیس" منتقد هنری این روزنامه نوشت: یکی از بزرگترین اسرار عرصه هنرهای بین المللی این است که چرا سینمای ایران چنین نیکوست و با توجه به محدودیتهای اقتصادی و فرهنگی موجود برای فیلمسازان ، ایرانی ها چطور می توانند چنین فیلمهای درخشان و با کیفیت بالایی تولید کنند؟

گفتنی است سیزدهمین فستیوال سالانه فیلم که تا 12 آبانماه در شیکاگو ادامه خواهد داشت ، شامل 10 فیلم بلند است، همچنین میهمان افتخاری امسال ، "بهمن فرمان آرا"  کارگردان ایران است که آخرین فیلم او "خانه ای روی آب" در آخرین روز جشنواره به نمایش گذاشته می شود.

روزنامه ایران  -  15/7/1381

رقابت 32 فیلم در بخش بین المللی جشنواره کودک

فیلمهای بخش مسابقه بین المللی هفدهمین جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان اعلام شد .

به گزارش روابط عمومی جشنواره ، 32 فیلم کوتاه و بلند در بخش بین المللی جشنواره به رقابت می پردازند .

این فیلم ها عبارتند از : استتار از انگلستان ، بکاسین و گنج وایکینگها ، جنگ بازی ، بوسه بند انگشتی ، دروغ بس است ، ارتباط آسمانی از فرانسه ، فیلمی با یک دختر از انگلستان ، فرشته کوچک از سریلانکا ، شهر اشباح از ژاپن ، دختر بچه بزرگ و گروه جوانان اولسن از دانمارک ، صحنه آخر از مصر ، جیرجیرک شاد آمازون از برزیل ، گنج موش کور از فنلاند ، دوستی برای بولت ، کلون کادونکا ، آن دختر را بگیر از سوئد ، سرراهی و سه بزغاله از فنلاند ، جویندگان از برزیل ، دخترک و پرنده طلایی و قلبم را بپذیر از نروژ، یک پدر و 25 فرزند از چین و رسانه ها از چک.

خودم پیدا کردم ، کولی ، پرنده باز کوچک ، روزکارنامه ، درسی برای فردا نیز 5 فیلمی هستند که از ایران در این بخش حضور دارند . این فیلمها توسط بهزاد فراهت ، علی شاه حاتمی ، رهبر قنبری ، مسعود کرامتی و رضا حیدرنژاد کارگردانی شده اند.

هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان از

16 تا 22 مهر

در

اصفهان

برگزار خواهد شد.

روزنامه همشهری  -  15/7/1381

سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم هند گشایش یافت

سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم هند سه شنبه گذشته طی مراسمی با شرکت 65 فیلم از حدود 40 کشور جهان در دهلی نو گشایش یافت .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، این جشنواه 10 روز با نمایش یک فیلم برزیلی به نام "آشفتگی فکری" ، ساخته "لویس بودانزکی" افتتاح شد . عده ای از مقامات بلندپایه هندی از جمله خانم شوشما سووراج ، وزیر اطلاعات و سخن پراکنی هند ، حدود 3000 نفر از هنرمندان و کارگردانان هندی و خارجی در مراسم گشایش سی و سومین جشنواره فیلم هند شرکت کردند.

جمهوری اسلامی ایران در این جشنواره با عرضه سه فیلم سینمایی شرکت کرده است که روز چهارشنبه و در اولین روز نمایش فیلم ها ، فیلم "فردا" محصول مشترک ایران و ژاپن و به کارگردانی "ستسوناکایاما" به نمایش درآمد . فیلم های "بمانی" ساخته داریوش مهرجویی ، و "پراکندگی ایرانیان " ساخته کیانوش عیاری دو فیلم دیگر ایرانی شرکت کننده در این جشنواره هستند.

روزنامه کیهان 14/7/1381

سیصد فیلم کوتاه در جشنواره جوان

بیش از سیصد فیلم کوتاه ایرانی و خارج در جشنواره سینمای جوان به نمایش در می آید .

در نوزدهمین جشنواره ملی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه سینمای جوان که از

29 مهر تا 4 آبان

سال جاری در سه سالن مجموعه فرهنگی هنری تهران برگزار می شود ، حدود 200 فیلم کوتاه ایرانی و 130 فیلم کوتاه خارجی از 40 کشور جهان ، در دو بخش مسابقه و جنبی به نمایش در می آید . گزارش ستاد خبری جشنواه حاکی است ، نوزدهمین جشنواره ملی در دو بخش مسابقه "الف" و "ب" و بخش های جنبی مرور فیلم های استان اصفهان ، بزرگداشت یک فیلمساز - که در این دوره به آثار "مسعود بخشی" اختصاص دارد - و بزرگداشت مرحوم "سید ابراهیم اصغرزاده " فیلمهای ایرانی اختصاص دارد .

روزنامه کیهان 14/7/1381

با گشایش نمایشگاه عکس در خانه هنرمندان "محمود کلاری"، دیوار برلین را دوباره ساخت

از 7 حلقه فیلمی که کلاری در سال 1989 به قول خودش طی 3 روز قدم زدن در کنار دیوار برلین صرف کرد ، شما می توانید 26 فریمش را تا 20 مهر ماه مرور کنید . فیلمبردار سینمای کشور ، محمود کلاری به خبرنگار ما گفت : سعی کرده ام طی این عکاسی نگارشی ، در عین حال جنبه های هنری را نیز رعایت کنم . مجموعه عکسهای کلاری قرار بود پیش ازاینها برپاشود ؛ اما به دلیل کیفیت چاپ یا کمبود فرصت مقدور نشد که سرانجام با همکاری ، سفارش و پشتیبانی سفارت آلمان همزمان با تاریخ فرو ریختن دیوار تقریبا 50 ساله برلین برپا شده است .

روزنامه جام جم -  15/7/1381

18 اثر برگزیده "مهرگان علم و ادب" معرفی شدند

به گزارش خبرنگار ما ، کتاب پولک سرخ از محبوبه قدیری ؛ تهران شهر بی آسمان ، از امیر حسین چهلتن ؛ جسدهای شیشه ای ، از مسعود کیمیایی ؛ چراغها را من خاموش می کنم از رویا پیرزاد ؛ زووو ، از خاطره حجازی از جمله آثار برگزیده مهرگان در بخش ادب است .

همچنین کتابهای شهر هشتم ، از محمد قاسم زاده ؛ ضیافت به صرف گلوله ، از مجید قیصری ؛ طلسم ، از شهلا پروین روح ؛ مهمانی تلخ ، از سیامک گلشیری ؛ ول کنید اسب مرا ، از حسن اصغری از جمله 10 اثر برگزیده این جایزه هستند.

بر اساس این گزارش ، برگزیدگان جایزه مهرگان علم شامل 8 کتاب اصول مدیریت مناطق بیابانی ، از دکتر نادر بیرودیان ؛ بازیابی چاههای آبی ، از دکتر سید فرهاد موسوی ؛ پسامدرنیسم و بحران زیست محیطی ، ترجمه عرفان ثابتی ؛ جنگل کاری در خشکبوم ، از دکتر جزیره ای ؛ خشکسالی و راههای مقابله با آن در ایران ، از دکتر پرویز کردوانی ؛ راهنمای بازیافت کاغذهای باطله ، ترجمه دکتر سید احمد میرشکرایی ؛ عالمی دیگر باید ساخت ، از دکتر پریوش منوچهری اهور ؛ مسائل محیط زیست ، ترجمه مهندس یونس کریم پور معرفی شده اند .

روزنامه جام جم -  15/7/1381