سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امام باقر علیه السلام وصّیت کرد که معادل هشتصد درهم در ایّام سوگواری او خرج کنند و چنین وصّیتی را سنت می دانست، زیرا رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم بعد از شهادت جعفر طیّار علیه السلام فرمود: «برای فرزندان او غذا ببرید، زیرا آنها سرگرم عزاداری هستند».
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وصّیت امام باقر علیه السلام
وصّیت امام باقر

امام باقر علیه السلام وصّیت کرد که معادل هشتصد درهم در ایّام سوگواری او خرج کنند و چنین وصّیتی را سنت می دانست، زیرا رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم بعد از شهادت جعفر طیّار علیه السلام فرمود: «برای فرزندان او غذا ببرید، زیرا آنها سرگرم عزاداری هستند». امام محمّد باقر علیه السلام در ساعات آخر عُمر، کتاب ها، سِلاح و آثار انبیاء و ودایع آنان را به حضرت صادق علیه السلام سپرد و فرمود: «چند نفر را به عنوان شاهد در اینجا حاضر کن».

حضرت صادق علیه السلام چهار نفر از مردان قریش را حاضر کرد، آنگاه امام باقر علیه السلام فرمود بنویس: در این وصّیتی است که یعقوب به پسرانش نمود، ای فرزندان من! خداوند این آیین پاک را برای شما برگزیده است و شما جُز به آیین اسلام (تسلیم شدن در برابر حق) از دنیا نروید». سپس به فرزند بزرگوار خویش، حضرت صادق علیه السلام فرمود: «مرا با روپوشی که با آن نماز جمعه می خواندم کفن کن، و عمامه ام را بر سرم بگذار....» آنگاه حضرت صادق علیه السلام فرمود: «آوردن شهود برای چه بود»؟

 امام علیه السلام فرمود: «خواستم آنها بدانند که من به تو وصّیت کردم، و وصّیِ من تو هستی تا همین وصّیت برای تو حجّت باشد».

شهادت امام باقر علیه السلام
شهادت امام باقر

حضرتامام محمّدباقر علیه السلام مانند پدران بزرگوار خود، پیوسته با حاکمان ستمگری مواجه بود که از هر فرصتی برای ضربه زدن به پیکر اسلام استفاده می کردند.

زورگویانی که می دانستند منصب خلافت، فقط به اهل بیت رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم تعلّق دارد و دیگران شایسته ی این مقام نیستند، مانند دیگر غاصبین خلافت، هشام بن عبدالملک که امام علیه السلام را مانع افکار مشرکانه و نقشه های پلید خود می دانست، تصمیم به قتل امام زمان خویش گرفت، از این رو با نقشه ای منافقانه، آن حضرت را مسموم نمود.چون شب شهادت امام باقر علیه السلام فرا رسید، حضرت صادق علیه السلام به اتاق پدرش آمد، دید در حال مناجات با خداست، آنگاه کنار بالین پدر حاضر شد.

امام باقر علیه السلام فرمود:

«امشب آخرین شب عُمر من است. هم اکنون پدرم امام سجّاد علیه السلام آمد و شربتی گوارا آورد و فرمود: پسرم! از این شربت بیاشام که خداوند وعده داده همین امشب روحت را قبض کند». سرانجام، آن حضرت در روز دوشنبه، هفتم ذیحجّه ی سال صد و چهارده هجری، در سنّ پنجاه و هفت سالگی به دیدار پروردگار شتافت و در قبرستان بقیع (مدینه) به خاک سپرده شد.

 

برگرفته از کتاب "حضرت محمدبن علی باقر سلام الله علیه"

انتشارات: شرکت سیمای نور کوثر

تنظیم: بخش کودک و نوجوان

**********************************

مطالب مرتبط

تبعید امام جواد (ع) از مدینه به بغداد

آخرین توطئه شیطانی

دعوت مأمون از امام جواد(ع)

نگین خاتم بر تخت سلیمان

دروغی باور نکردنی

مقام شیفتگان پیامبرص

آن شب عجیب

مخالفانی که از عدالت کینه داشتن

خانه‏نشینی بزرگترین مرد

زمزمه

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین