تبیان، دستیار زندگی
فوتبال ایران گفت‌وگوی با محصص، حاج رضایی، جلالی، علیدوستی و مظلومی سال 1384، سالی مهم برای ورزش كشور به ویژه رشته‌ی فوتبال است چرا كه در این سال سرنوشت صعود تیم ملی كشورمان به جام جهانی، مشخص می‌شود و در نخستین روزهای سال نو...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پنجم فروردین؛ آزمایش بزرگ برانكو و فوتبال ایران

گفت‌وگوی با محصص، حاج رضایی، جلالی، علیدوستی و مظلومی

سال 1384، سالی مهم برای ورزش كشور به ویژه رشته‌ی فوتبال است چرا كه در این سال سرنوشت صعود تیم ملی كشورمان به جام جهانی، مشخص می‌شود و در نخستین روزهای سال نو، تیم ملی ایران باید در دو دیدار مهم به مصاف تیم ملی ژاپن و تیم ملی كره‌ی شمالی برود و پیروزی در دیدار خانگی برابر ژاپن تا حد زیادی صعود تیم كشورمان را به جام جهانی قطعی خواهد كرد.

با توجه به برگزاری دیدار ایران و ژاپن در روز پنجم فروردین در ورزشگاه یكصد هزار نفری آزادی و نیاز به حمایت یكپارچه‌ی رسانه‌ها و تماشاگران از ملی‌پوشان در روزهای تعطیل، باید با ایجاد یك همیت ملی، ملی‌پوشان تیم كشورمان را در این راه پر پیچ و خم یاری كنیم.

مرتضی محصص:‌ به دنبال نام‌ها باشیم نتیجه نمی‌گیریم

مدرس فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) گفت: دفاع، نقطه ضعف مشخص تیم ملی ژاپن است و ما می‌توانیم با استفاده از بازیكنان جوانی همچون كاظمیان، برهانی و ... از ابتدا ضربه‌ی كشنده را در نیمه‌ی نخست به ژاپن وارد كنیم.

مرتضی محصص با اشاره به بازی سرنوشت ساز ایران و ژاپن در روز پنجم فروردین اظهار كرد: كره‌ی شمالی در مقابل ژاپن بازی سرعتی را از خود به نمایش گذاشت و آن طور كه همگان مشاهده كردند این تیم تا دقایق آخر با كره‌ مساوی بود و تنها موفق شد در دقایق وقت اضافی به گل برتری دست پیدا كند.

وی افزود: ژاپن در دیدار برابر كره‌ی شمالی مقابل سرعت و قدرت بدنی این تیم كم آورد و فكر می‌كنم اگر برانكو در نیمه‌ی اول به بازیكنان سرعتی میدان دهد به طور قطع بتوانیم در این نیمه پیروزی را از آن خود كنیم و شكست حریف در نیمه‌ی اول با توجه به میزبانی كشورمان، قطعی خواهد بود.

این كارشناس فوتبال با بیان این كه پیروزی در این دیدار می‌تواند تا 99 درصد صعود ایران به جام جهانی را حتمی كند، گفت: ما برای پیروزی در این دیدار شانس زیادی داریم و اگر به مشكلی برنخوریم پیروزی از آن ما خواهد بود. پنجم فروردین آزمایشی بزرگ برای برانكو و فوتبال ایران خواهد بود و در این فرصت چند روز برانكو و همكارانش می‌توانند با استفاده از فیلم بازی ژاپن برابر كره‌ی شمالی نسبت به نقاط ضعف و قوت آنها آگاهی پیدا كنند.

محصص افزود: ما در خانه بازی می‌كنیم و باید در این دیدار تنها به فكر حمله باشیم چرا كه مساوی به هیچ وجه نتیجه‌ی قابل قبولی نخواهد بود. اگر بتوانیم سه امتیاز این بازی را به دست بیاوریم ضربه‌ی روحی بزرگی به كره‌ی شمالی و بحرین وارد می‌شود و به طور قطع آنها در برابر ما بسیار با استرس بازی خواهند كرد.

وی دیگر نقطه ضعف ژاپن را ضربات ایستگاهی عنوان كرد و افزود: مدافعان این تیم بر روی ضربات ایستگاهی پراشتباه ظاهر می‌شوند و ما می‌توانیم با استفاده از این ضربات نتیجه را به سود خود رقم بزنیم.

كارشناس فوتبال، نقطه‌ی قوت ژاپن را خط هافبك این تیم دانست و گفت: ما با حضور بازیكنانی همچون مهدوی‌كیا، هاشمیان، كریمی باید مقابل اونو، ناكاتا و ایناموتویی قرار بگیریم كه هنوز حضور آنها در این دیدار قطعی نشده اما اگر آنها دعوت بشوند بازیكنان ما می‌توانند برنده‌ی دوئل‌های دو نفره بشوند و دو هافبك دفاعی ما باید اجازه‌ی ارسال توپ توسط این سه بازیكن به مهاجمان را ندهند.

وی افزود: یكی دیگر از راه‌های مقابله با تهاجم ژاپن این است كه مهاجمان ما با وارد كردن فشار به دفاع ژاپن اجازه‌ی نفوذ به آنها را در مواقع تهاجم ندهند.

محصص درباره‌ی استفاده از بازیكنان اسم و رسم‌دار در این دیدار گفت: فكر كنم اگر به دنبال اسم بازیكن باشیم نتیجه نمی‌گیریم بلكه باید از بازیكنان آماده در پست‌های تخصصی استفاده كنیم.

وی بزرگ‌ترین نقطه‌ی ضعف تیم ملی در این دیدار را انجام آن در ورزشگاه آزادی عنوان كرد و ادامه داد: هم اكنون انتظارات از برانكو و یارانش بسیار زیاد است اما در سایر موارد او برای مقابله با ژاپن ابزار لازم را در اختیار دارد و ما می‌توانیم پیروز دیدار بزرگ باشیم.

محصص در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود درباره‌ی حمایت تماشاگران از تیم ملی در پنجم فروردین، گفت: شاید اگر ورزشگاهی كوچك‌تر در حد 45 هزار نفری داشتیم برای این دیدار بهتر بود اما با این حال فكر می‌كنم در روز بازی چیزی حدود هفت هزار تماشاگر ایرانی مشوق ملی‌پوشان باشند.

وی افزود: تیم ملی كشورمان در حال حاضر بهترین تیم تاریخ فوتبال ایران است و تماشاگران باید تا دقیقه‌ی آخر تیم ملی را تشویق كنند چرا كه فوتبال نود دقیقه است و مطمئن هستم می‌توانیم این بار با شكست ژاپن به راحتی به جام جهانی صعود كنیم.

حاج رضایی: برانكو از بحرین درس گرفته است

كارشناس فوتبال گفت: به احتمال فراوان برانكو ایوانكوویچ با توجه به تجربیات دیدار بحرین، با دو تغییر به دیدار برابر ژاپن پا خواهد گذاشت.

امیر حاج رضایی اظهار داشت: در دیدار با ژاپن دو تغییر به این صورت خواهیم داشت كه یك یا دو بازیكن از روی نیكمت به بازی می‌آیند و در بازی دو تغییر ایجاد می‌شود و بازیكنی مانند هاشمیان به جایی می‌رود كه از ابتدا برای او تعریف شده است. ممكن است ما دراین دیدار به سوی چیدمان 2 ـ 4 ـ 4 كلاسیك برویم و از دو مهاجم توانای خود در خط حمله استفاده كنیم.

وی افزود: در این سیستم به دلیل روی یك خط قرار داشتن مدافعان، دروازه‌بان نقش مدافع آخر را ایفا می‌كند و دروازه‌بان ما باید در این سیستم توانایی كامل در بازی با پا را داشته باشد.

حاج رضایی با بیان این كه، برانكو پیش از همه به نقاط ضعف و قوت و كاستی‌های تیم اشراف دارد اضافه كرد: استفاده از مهاجمان سرعتی یكی از راهكارها است اما باید بدانیم كه برانكو و همكارانش آنالیز كنندگان تیم ملی ژاپن بوده‌اند و در واقع این تیم را كالبدشكافی كرده‌اند و به تمام مسایل واقف هستند اما استفاده از فضاهای میان مدافعان به وسیله‌ی مهاجمان سرعتی می‌تواند یكی از راهكارهای تاثیرگذار باشد.

وی برانكو را مربی بسیار فهیم و با درایت خواند و افزود: توصیه‌های لازم به وی انجام می‌شود اما این توصیه‌ها نباید به سمت اجبار برود. او باید در این دیدار كه بسیار مهم است از محافظه‌كاریش كم كند و بر اساس جریان بازی ضرب آهنگ تیم را به سمت حمله یا دفاع پیش ببرد و این تغییر آهنگ می‌تواند مهم‌ترین وظیفه‌ی هر مربی به ویژه برانكو در این بازی باشد.

حاج رضایی درباره‌ی انجام این دیدار در روزهای تعطیل عید نوروز و نیاز به حمایت از تیم ملی، گفت: انجام این مسابقه هم می‌تواند به سود تیم ملی باشد و هم به زیان تیم. چرا كه اعلام نقطه نظرات مختلف از سوی رسانه‌های گوناگون باعث تشتت افكار برانكو می‌شود اما تعطیلی از یك جهت به ضرر ما خواهد بود و آن این كه جامعه‌ی ما از كسب اطلاعات محروم است و تلویزیون و رادیو نیز به دلیل مشكلاتی از جمله وقت، پر بودن برنامه‌ها و ... نمی‌توانند روی این بازی زیاد مانور كنند اما باید برای داغ نگه داشته شدن این تنور برنامه‌های بیشتری برای این مسابقه تدارك دیده شود.

جلالی: از سمت راست می‌توان به ژاپن ضربه زد

مجید جلالی كارشناس و مربی فوتبال درباره‌ی راهكارهای فنی برای شكست ژاپن و چگونگی مقابله با حربه‌های تیم ملی این كشور  گفت: تیم ملی ژاپن در مقابل كره‌ی شمالی بازی خوبی را ارایه نداد، به ویژه در پشت دفاع سمت راست آنها فضای زیادی وجود دارد كه بازیكن چپ پا در آن سمت می‌تواند بزرگ‌ترین كمك به ما بر نفوذ به دفاع سه نفره‌ی ژاپن باشد و به طور حتم می‌توانیم از این ناحیه به این تیم ضربه‌ی اصلی را وارد كنیم.

وی درباره‌ی خط دفاعی ژاپن، گفت: فضایی بین مدافعان این تیم وجود دارد و در سمت چپ فضایی بین بازیكنان شماره‌ی پنج و بیست و دو وجود دارد كه می‌توانیم با استفاده از بازیكنان سرعتی از این شكاف استفاده كنیم.

جلالی در رابطه با خط دفاعی تیم ملی كشورمان،‌ اظهار داشت: در دیدار با ژاپن مدافعان ما باید فشرده‌تر و مدافعان كناری محتاط‌تر بازی كنند.

جلالی درباره‌ی خط هافبك تیم ملی ژاپن نیز، معتقد است: در دیدار برابر كره‌ی شمالی خط مركزی ژاپن خط هافبك خلاقی نبود و در آنها دو فاكتور دوندگی و درگیر بودن مشخص بود، بنابراین بازیكن خلاق در تیم ملی كشورمان می‌تواند گره‌گشا باشد.

وی در مورد استفاده از تمامی بازیكنان لژیونر در دیدار برابر ژاپن، گفت: در این زمینه باید حوصله كنیم. در مسابقاتی كه به صورت پیوسته برگزار می‌شود شرایط پیچیده‌تر است و مربیان هستند كه باید با یك دیدگاه متغیر به بازی‌ها نگاه كنند.

جلالی با بیان این كه باید دراین دیدار از بازی احساساتی و هجوم یكپارچه پرهیز كنیم، افزود: باید كاملا منطقی باشیم چرا كه اگر بخواهیم احساساتی بازی كنیم و تنها به فكر حمله باشیم، ژاپنی‌ها به خوبی از فضاهای ایجاد شده استفاده می‌كنند اما می‌توانیم در ده دقیقه‌ی اول تهاجمی باشیم اما به طور قطع نمی‌توانیم نود دقیقه صرف، حمله كنیم.

این كارشناس فوتبال در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود در رابطه با حمایت تماشاگران از تیم ملی، گفت: باید بدانیم كه این دیدار برای ما بسیار حساس است بنابراین تماشاگران به موازات انتظاراتی كه از تیم ملی دارند باید مسوولیت اقدامات خودشان را بپذیرند. ژاپنی‌ها از یكصد هزار تماشاگر می‌ترسند نه از سكوهای سیمانی. بنابراین باید همه‌ی تماشاگران با حضور خوب خود یك لحظه نیز دست از تشویق تیم ملی بر ندارند.

علیدوستی: ژاپن ترس نهفته‌ی از ایران دارد

سرمربی تیم ملی فوتبال جوانان با اشاره به بازی حساس ایران و ژاپن از سری رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2006 آلمان گفت: با یك فوتبال مدرن و حساب شده ایران برنده بازی است.

حمید علیدوستی اظهار داشت: به طور حتم رقیب اصلی تیم ما، ژاپن است اما برانكو با نوع بازی حریف آشنایی كامل دارد و به همین دلیل مطمئنم با انجام یك بازی هوشمندانه نتیجه به سود ایران رقم خواهد خورد زیرا ایران به سه امتیاز این مسابقه نیاز حیاتی دارد.

وی با بیان اینكه تیم ملی تمام اهرم‌های موفقیت را داراست، افزود: كادر فنی قوی و وجود بازیكنان با تجربه می‌تواند اضطراب و استرس بازیكنان جوان‌تر را كاهش دهد و باعث عملكرد بهتر آنها در زمین مسابقه ‌شود.

علیدوستی در مورد خط دفاع تیم ملی كشورمان گفت: به نظر من بعد از بازی مقابل بحرین برانكو به نقاط ضعف و قوت مدافعان خود پی برده است و در این بازی نیز با یك سازماندهی به مراتب بهتر حاضر می‌شود.

وی اظهار داشت: تمام اعضای تیم و كادر فنی باید با تدارك كامل به مصاف ژاپن بروند تا بتوان یك نتیجه‌ی خوب را رقم زد.

علیدوستی به تماشاگران توصیه كرد كه روز پنجم فروردین در ورزشگاه آزادی حضور یابند:« من فكر می‌كنم ژاپن ترس نهفته‌ای از ایران دارد و ممكن است بازیكنان این تیم نتوانند قابلیت‌های خود را به طور كامل به نمایش بگذارند. یكی از اهرم‌های فشار بر تیم حریف تماشاگران هستند كه باید به صورت هدفمند تیم ایران را تشویق كنند. این امر می‌تواند به شكست ژاپن در تهران بینجامد»

مظلومی: ایران باید هوشیارانه بازی كند

پرویز مظلومی اظهار داشت: روز 5 فروردین، مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین روز در سال جدید است كه ایران نیاز به پیروزی در مقابل ژاپن دارد. بنابراین مسوولان و كادر فنی تیم باید مراقب باشند اسیر تاكتیك تیم حریف نشوند.

وی افزود: مهره‌های خوبی در تیم ژاپن بازی می‌كنند، كار گروهی این تیم نیز مثال زدنی است و بازیكنان این تیم به جای حركات انفرادی سعی می‌كنند تاكتیك تیمی مورد نظر سرمربی را به بهترین شكل اجرا ‌كنند.

مظلومی با اشاره به بازی ایران مقابل ژاپن تصریح كرد: با توجه به این كه قدرت ژاپن با بحرین قابل مقایسه نیست و آنها به مراتب قوی‌تر از حریف عربی هستند، به همین دلیل باید ایران با یك تاكتیك بسته كار كند و در زمان مورد نظر حملات حساب شده‌ای را روی دروازه حریف انجام دهد زیرا ایران به سه امتیاز این مسابقه نیاز مبرم دارد.

وی در مورد خط دفاع ایران اضافه كرد: مدافعان ایران در مقابل بحرین خوب كار كردند ولی به این معنا نیست در مقابل ژاپن می‌توان با همین روش كار كرد.

مظلومی با تاكید بر حضور تماشاگران در ورزشگاه آزادی و حمایت از تیم ملی گفت: باید از تمام امتیازات میزبانی بهره برد و از هم اكنون با استفاده از تبلیغات فراوان تماشاگران را برای حضور در ورزشگاه ترغیب كرد تا بتوان از حمایت‌ همه جانبه آنها بهره برد.

وی در پایان تاكید كرد: ایران باید یك بازی هوشیارانه مقابل حریف خود انجام دهد تا بازی را به سود خود رقم بزند زیرا با این پیروزی، صعود ایران به مرحله‌ی بعد تا حدودی قطعی می‌شود.