تبیان، دستیار زندگی
27 گل بالاتر از پله دایی اولین گل ملی خود، در سال 2004 میلادی را 23 بهمن سال 1382 را مقابل قطر به ثمر رساند. در پایان سال 2004 میلادی او با 17 گل آقای گل مسابقات فوتبال دنیا شد. بنابراین او امسال گلزنی را 9 روز زودتر در سال ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گفتگویی جالب از همه چیز و همه جا با علی دایی (پایانی)

27 گل بالاتر از پله

دایی اولین گل ملی خود، در سال 2004 میلادی را 23 بهمن سال 1382 را مقابل قطر به ثمر رساند. در پایان سال 2004 میلادی او با 17 گل آقای گل مسابقات فوتبال دنیا شد. بنابراین او امسال گلزنی را 9 روز زودتر در سال 2005 میلادی آغاز کرد. این گل، صدوچهارمین گل ملی دایی بود و فاصله او با فرانتس پوشکاش به 20 و با پله، به 27 گل رسید.

قیمت دایی 10 برابر...

سال 1998 بایرن مونیخ آلمان چند بازیکن به فهرست خود افزود که یکی از آنها علی دایی و دیگری «حسن صالح حمید زیچ» بود. گفتنی است که در آن مقطع قیمت علی دایی بیش از ده برابر قیمت حمید زیچ بود، البته سن و سال دایی در آن سال ها بسیار بیشتر از سن و سال حمید زیچ بوده و اعتبار دایی را هم در این باره باید در نظر گرفت، بعد از سال ها این دو هم بازی قدیمی مقابل هم به عنوان کاپیتان های دو تیم ایستادند.

یازده سال گلزنی مداوم

او طی مدت یازده سال (پایان 2004 میلادی) در عرصه ملی 103 گل (بدون احتساب گل صد و چهارم مقابل بوسنی و هرزگوین) به طور مداوم برای تیم ملی کشورش به ثمر رساند. او بجز پله 01958 تا 1970) تنها بازیکن دنیا است که یازده سال برای تیم ملی کشورش گلزنی کرد، که البته این رکورد را به زودی خواهد شکست، علی دایی هر سال به طور متوسط 36/9 گل برای تیم ملی ایران به ثمر رساند. دایی یعنی گل؛ علی پروین همین چندی پیش بود که در یک محفل خصوصی گفت: «اگر دایی امسال در کنار ما بود به طور حتم بهترین خط حمله لیگ باشگاهی را در اختیار داشتیم، اگر بخواهیم گل های زده دایی را در سطح باشگاهی در نظر بگیریم او بیش از 500 گل به ثمر رسانده است که رکوردی ماندگار در فوتبال ایران است».

«امیرحاج رضایی» می گوید: در فوتبال هر کشوری بازیکنان زیادی به فوتبال می پردازند، اما تنها یکی شان ستاره می شود و ستاره ایرانیان «علی دایی» است. فرانتس بکن باوئر در سال هایی که دایی در بایرن مونیخ بازی می کرد، می گفت: ضربه های سر او برایم بسیار عجیب است، زمانی که او در آرمینیا بیلفلد بازی می کرد پس از بازی های پایان هفته اخبار گل های آن شب بوند سلیگا پخش می شد، دایی گلی زیبا در آن بازی با ضربه سر به ثمر رساند که برایم بسیار عجیب بود. فردای آن روز در رابطه با جذب دایی با هئیت مدیره صحبت کردم و او را به استخدام خود در آوردیم.

«اوتمار هیتسفیلد» مربی سابق بایرن مونیخ می گوید: بعضی مواقع پشیمانم که چرا از دایی به نحو احسن استفاده نکردم.

لوتار ماتئوس می گوید: اخلاق دایی برای ما یک الگو بود، او اعتقادات مذهبی خاصی داشت و به خداوند ایمان شدیدی داشت. از گل زنی های او و شکرگزاری اش از خداوند می توان به اعتقاد و ایمان او به خداوند پی برد.

ماریو باسلر کاپیتان بایرن مونیخ درباره او می گوید: دایی ستاره ای درخشان بود که مربی از او به طور کامل استفاده نکرد.

مالدینی کاپیتان میلان می گوید: در دیدار با هرتابرلین متوجه نشدم که دایی چگونه از کنارم عبور کرد، سعی کردم خودم را به او برسانم اما قدرت شانه به شانه شدن باور را نداشتم.

تری ونبلز مربی استرالیا می گوید: تا پایان عمرم پاس طلایی او را به خداداد از یاد نخواهم برد.

و او هنوز در حال گل زدن به عرصه باشگاهی و ملی است. دایی بایکن بزرگی است که هر پنجاه سال یک بار شاهد شکوفایی چنین بازیکنانی می باشیم،با توجه به این مطلب که دایی در 24 سالگی فوتبال ملی را آغاز کرد.

گل صد و چهارم تفاوت داشت

گل صد و چهارم علی دایی با 103 گل قبلی او تفاوت داشت، می توانید دلیلش را بگویید؟ خوب زیاد به فکرتان فشار نیاورید، گل صد و چهارم علی دایی به این خاطر با دیگر گل هایش تفاوت داشت که اولین گل ملی او پس از متأهل شدنش بود، او به احتمال زیاد این گل را به همسرش تقدیم کرد.

بهترین رکورد

علی دایی از خیلی جهات در فوتبال ایران رکوردار است. بیشترین بازی ملی با 136 بازی، بیشترین گل ملی 104 گل، بیشترین کاپیتانی، یازده سال مداوم، حضور در خط حمله تیم ملی و دوبار آقای گل جهان شدن...

? 1996 علی دایی (22 گل برای تیم ملی) که البته فیفا در آمار 2 گل دایی به آلیمای قزاقستان را نادیده گرفت.

? 2004 علی دایی (17 گل برای تیم ملی)

توضیح: گرچه دایی می توانست در سال 2000 هم آقای گل شود. او 20 گل ملی زد، اما دو گل او با پیراهن هرتابرلین به تیم های چلسی و میلان نادیده گرفته شد، وگرنه دایی با 22 گل بالاتر از ریوالدوی 21 گله می ایستاد.