تبیان، دستیار زندگی
سعی كنید هر گاه كسی اسم نوزاد شما را صدا می‌زند،او را به سمت صدا برگردانید.این فعالیت باعث تحریك و پرورش حس شنوایی كودك می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کپسول تقویت هوش نوزاد

کودک

خوابی یا شیر می‌خواهی؟ می‌گویند تو وقتی به شیر احتیاج داری‌که خودت بخواهی. می‌خواهم بدانم که تو که اندازه 4 کیلو سیب‌زمینی وزن داری و شاید به همان اندازه هم حالی‌ات باشد، چطور می‌توانی این چیزها را بفهمی؛ چیزی که من با این قد و هیکلم چیزی از آن نمی‌فهمم؟ اما نترس، من هم دارم یک چیزهایی یاد می‌گیرم؛ از آن زبان «اووه اووه» تو، دارم سر در می‌آورم. کسی بود که می‌گفت وقتی بچه‌دار می‌شوی، باید قید خواب شب‌هایت را بزنی.

اوایل واقعا این‌طور بود؛ ساعت 2نصفه‌شب بیدار می‌شدی و دست و پا می‌زدی و صدا در می‌آوردی؛ یعنی که شیر می‌خواهم. الان دیگر کم‌کم ساعت بیدار شدن و شیر خواستن‌ات دارد جلو می‌افتد. چند شب است که زودتر از 5/3 بیدار نمی‌شوی. به نظر می‌‌رسد دلت برای مادر خسته و خوش‌خوابت سوخته، آره؟ نمی‌خواهم غر بزنم اما حالا که این قدر می‌فهمی، می‌شود یک کم در مورد کثیف‌کردن کهنه‌ها هم تجدیدنظر کنی؟ دردسر من به کنار، توی این هوای سرد می‌ترسم سرما بخوری فسقلی!

 مادر خسته

مرد و مردونه

ببین پسرم، من بابا هستم. یک چیزهایی را مادرت نمی‌گوید و‌ وظیفه من است که در تاریخ ثبت کنم. هر چی من می‌گویم الان گریه می‌کند، شیر می‌خواهد، مامانت می‌گوید نه، من می‌دانم، الان خیس کرده. می‌گویم الان دلش درد می‌کند، می‌گوید نه، خسته شده بچه‌ام. انگار ‌نه ‌انگار که من هم این وسط یک چیزهایی می‌فهمم؛ بالاخره دنیا دنیای مردانه است و شاید بین ما یک مسائلی باشد که یک خانم سردرنیاورد. به‌هر‌حال، اگر دیدی مامانت متوجه یک چیزهایی نمی‌شود، بیا به خودم بگو. البته من صبح‌ها نیستم و عصر هم که می‌آیم یک کم خسته‌ام. اگر می‌شود بین ساعت 9 و 10شب - به شرطی که سریالی نداشته باشد که بخواهم ببینم - حرف‌هایت را خلاصه کن (از پاسخگویی در ساعات شبانه معذوریم!).

پدر دلسوز

برای تقویت عضلات پا و گردن نوزاد می‌توانید به نرمی پاهای كودك را خم و راست كنید یا به آرامی اسباب بازی محبوبش را جلوی چشمانش تكان دهید به نحوی كه كودك گردنش را به آرامی با تكان دست شما حركت دهد.

کودکی که به دنیا می آید با خود شور و شوقی وصف ناشدنی به همراه دارد. انگار تمامی اعضای خانواده خود تولد مجددی را تجربه می کنند. کودک نهان افراد برای داشتن یک همراهی موفقیت آمیز عیان می شود . و گاه پیش می آید که کودکی تازه متولد شده با آن اندازه های ظاهری کوچک چندین نفر را برای رسیدگی و مراقبت نیاز دارد. در این میان همه والدین دوست دارند از آغازین روز های تولد در جهت افزایش هوش او تلاش کنند. با تمارین زیر می توانید به این خواسته تحقق بخشید.

ورزش برای نوزادان باید به گونه‌ای باشد كه به آنها بیاموزد چگونه به تدریج از حواس پنج‌گانه خود برای شناسایی محیط اطرافشان استفاده كنند. طبیعی است كه هر نوزاد به سمت رنگ‌های شاد و براق جذب شود. باید فعالیت‌های ورزشی را كه برای آنها انتخاب می‌كنید به گونه‌ای باشند كه نوزاد هر چه بهتر محیط نزدیك خود را بشناسد و سپس به تدریج موفق به كشف دنیاهای دورتر شود. فعالیت‌های بسیاری وجود دارد كه در كنار بازی یك جلسه آموزشی هم محسوب می‌شود.در این مطلب ما بعضی فعالیت‌های ساده برای نوزاد را به شما معرفی می‌كنیم:

کودک

ورزش صدا

این فعالیتی است كه بسیاری از والدین آن را انجام می‌دهند بدون آن كه بدانند این كار چقدر برای كودك مفید است.بسیاری از والدین هنگام عوض كردن پوشك،حمام یا بازی با كودك خود حرف می‌زنند.این كار به كودك كمك می‌كند تا بفهمد این صدا از دهان فردی - پدر یا مادر- خارج می‌شود علاوه بر این می‌توانید پیوسته اسم او را صدا كنید،در ابتدا او به صدای شما پاسخی نمی‌دهد اما رفته رفته هر گاه او را صدا كنید عكس‌العملی از او خواهید دید.فعالیتی كه شما می‌توانید در این رابطه انجام دهید این است كه سعی كنید هر گاه كسی اسم نوزاد شما را صدا می‌زند،او را به سمت صدا برگردانید.این فعالیت باعث تحریك و پرورش حس شنوایی كودك می‌شود.

ورزش بینایی

چند اسباب بازی با رنگ‌های جذاب برای بازی كودك بخرید متوجه خواهید شد،هر گاه، كودك با این اسباب بازی‌های رنگارنگ بازی می‌كند لبخند می‌زند یا به نوعی احساس رضایت خود را نشان می‌دهد. برای تقویت حس بینایی،كتاب‌های مخصوص نوزادان، با رنگ‌های شاد بخرید. هنگام لباس پوشیدن،چند دست لباس در رنگ‌های مختلف جلوی كودك بگذارید،اجازه دهید خودش رنگ دلخواهش را انتخاب كند و حتما همان لباس را بپوشد. این روشی است كه كودك به وسیله آن رنگ‌ها را می‌شناسد.

سعی كنید هر گاه كسی اسم نوزاد شما را صدا می‌زند،او را به سمت صدا برگردانید.این فعالیت باعث تحریك و پرورش حس شنوایی كودك می‌شود.

ورزش دهانی

امروزه در بسیاری از كودكان،رشد بسیار سریع‌تر از گذشته است و شما می‌توانید در تولد یك سالگی، یك یا 2 دندان در دهان كودك مشاهده كنید. طی مرحله رشد دندان و جوانه زدن آن در لثه، لثه‌ها خارش زیادی دارند از این رو كودك هر آنچه در نزدیك دست خود می‌یابد فورا برای مالیدن به لثه و رفع خارش به دهان می‌برد. در این سن سعی كنید اسباب بازی‌هایی را كه برای این كار در بازار وجود دارد، برای كودك بخرید چون جویدن باعث قوی شدن ماهیچه‌های آرواره و لثه‌های كودك می‌شود. علاوه بر این می‌توانید غذا‌های مناسب كودك با مزه‌های مختلف به كودك بدهید تا او طعم همه چیز را امتحان كند.

ورزش لمسی

این فعالیت شامل لمس انواع مختلف اسباب بازی‌ها توسط كودك است. كودك با این روش تفاوت بین سطوح سخت، نرم و پنبه‌ای را در می‌یابد. در این مرحله برای تقویت عضلات پا و گردن نوزاد می‌توانید به نرمی پاهای كودك را خم و راست كنید یا به آرامی اسباب بازی محبوبش را جلوی چشمانش تكان دهید به نحوی كه كودك گردنش را به آرامی با تكان دست شما حركت دهد.

ورزش بویایی

این سن برای درك تفاوت بوهای مختلف توسط نوزاد كمی زود است،اما با این‌حال شما می‌توانید برای تحریك این حس در نوزاد از پوست پرتقال و وانیل یا غذا و سوپی كه كودك می‌خورد استفاده كنید.این فعالیت‌ها باید به طریقی انجام گیرد كه برای كودك لذت بخش و نوعی بازی باشد و به محض این كه دریافتید كودك دیگر توجهی به این فعالیت‌ها ندارد باید آن را متوقف كنید.

سیمرغ / همشهری همراه با اضافات   

تنظیم و گرداوری: کهتری

مقالات مرتبط

نوزادان را طاقباز بخوابانید

با روند تكامل كودك خود آشنا شوید ؟

خنده نوزاد و لذت مغزی مادر

نوزادان دانشمند

تسکین گریه نوزاد

در آغوش گرفتن، تنها راه نیست

بدن مخملی كودكم نوازش می خواهد

اهمیت مراقبت از نوزاد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.