تبیان، دستیار زندگی
دنیا نیز آن‏گونه که در روایات آمده است همچون دریاست، و مثل دریا تماشایی است و می‏توان از تماشای آن لذت فراوان برد به شرط آنکه جامه تقوا و لباس بندگی بر تن داشته باشیم. و لباس التقوی ذلک خیر و بدون این جامه تقوا و بندگی دنیا کشنده است و زندان. پس
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

باران حکمت(20)

(تفسیر تمثیلی سوره حمد)

آیت الله بهجت

لباسی مخصوص مهمانسرای دنیا

تفسیر آیه شریفه: ایاک نعبد و ایاک نستعین

بنده ما شو و برخور ز همه سیم تنان

شما اگر بخواهی به عمق دریا رفته و شگفتی‏های آنرا از نزدیک به تماشا نشسته و از تماشای زیبایی‏های بی‏شمار آن برخوردار باشی باید نخست جامه غواصی را بر تن داشته و آنگاه در آن فرو شوی.

دنیا نیز آن‏گونه که در روایات آمده است همچون دریاست، و مثل دریا تماشایی است و می‏توان از تماشای آن لذت فراوان برد به شرط آنکه جامه تقوا و لباس بندگی بر تن داشته باشیم.

و لباس التقوی ذلک خیر

و بدون این جامه تقوا و بندگی دنیا کشنده است و زندان.

پس اگر می‏گویند: فلسفه آفرینش عبادت و بندگی خداست به خاطر آنست که با بندگی می‏توان برخوردار شد، و در حقیقت فلسفه آمدن ما به این دنیا به مهمانی آمدن است.

شاه شمشاد قدان خسرو شیرین‏دهنان    که به مژگان شکند قلب همه صف‏ شکنان

مست بگذشت و نظر بر من درویش انداخت   گفت کای چشم و چراغ همه شیرین دهنان

تا کی از سیم و زرت کیسه تهی خواهد ماند   بنده ما شو و برخور ز همه سیم تنان

کسی که از دروغ و یا هر صف زشت دیگر برای پیشبرد اهداف خود کمک می‏خواهد مثل کسی است که از چوب به عنوان کمک برای ماشین استفاده کند!

تو هرگز رسیدی به فریاد کس

من اگر یک میز برابر خود بگذارم و بر روی آن یک صندلی و بر صندلی نیز یک پشتی آیا می‏توانم روی آن ایستاده و کمر را راست کرده و دست خود را به لامپ خاموش رسانده تا آن‏را روشن کنم؟ هرگز!

چرا که میز و صندلی و یا پشتی برای بالا رفتن ساخته نشده‏اند، بله آنچه برای اینکار ساخته شده و زیر پا قرار می‏گیرد نردبام است نه چیزی دیگر.

انسانی هم اگر بخواهد بالا رفته و به توفیقاتی دست یابد شرط اولش آنست که هر چیزی را زیر پا نگذارد.

کسی که انصاف، صداقت، آدمیت، گذشت و جوانمردی را زیر پا می‏گذارد درست مثل آنست که میز و پشتی زیر پا گذاشته باشد، چنین کسی بالا نمی‏رود، اگر هم بالا برود دستش به جایی بند نمی‏شود و سرانجام فرو می‏افتد.

از انصاف و صداقت و انسانیت باید مدد گرفت و نیرو یافت نه آنکه زیر پا نهاد.

خداوند نیرو و امداد خود را در این صفات خوب پیچیده و در اختیار ما قرار داده است.

او هرگز امداد و یاری و کمک خود را در دل دروغ و تهمت و توهین و افترا قرار نمی‏دهد، مگر شما حاضرید جواهرات و اشیاء قیمتی خود را در دل زباله‏ها و تفاله‏ها جاسازی کنید!

پس همین‏جا باید فهمید که هر چیزی نمی‏تواند به عنوان کمک در زندگی انسان قرار گیرد.

مگر کمک ماشین را از هر جنسی می‏توان ساخت، آیا چوب و سفال یا گچ پیش ساخته می‏توانند بعنوان کمک در ماشین استفاده شوند؟

کسی که از دروغ و یا هر صف زشت دیگر برای پیشبرد اهداف خود کمک می‏خواهد مثل کسی است که از چوب به عنوان کمک برای ماشین استفاده کند!

پس بیاییم از خدا بخواهیم که کمک‏مان  کند.

یعنی کمک کند تا بفهمیم کمک‏های او در کجاست.

و اگر این را می‏فهمیدیم هیچ‏گاه دروغ نمی‏گفتیم، تهمت نمی‏زدیم، و نسبت ناروا به هیچ‏کس نمی‏دادیم، و لقمه حرام بر سر سفره خود نمی‏آوردیم، زیرا اگر به این صفات زشت آلوده‏ایم از آنروست که می‏خواهیم به کمک آنها به اهداف خود برسیم!حال آنکه خداوند کمک‏های خود را در این اوصاف قرار نداده است.


تالیف: حجت الاسلام رنجبر

تنظیم برای تبیان: شکوری