وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
این روزها خیلی ‌ها دل شان می‌ خواهد دندان‌ هایی ردیف و بی‌ فاصله داشته باشند. چرا که داشتن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اصلاح دندان‌های فاصله‌ دار بدون ارتودنسی

فاصله بین دو دندان

این روزها خیلی ‌ها دل شان می‌ خواهد دندان‌ هایی ردیف و بی‌ فاصله داشته باشند. چرا که داشتن چنین دندان‌ هایی، چهره آن ها را زیباتر می‌ كند. در این میان، شاید بعضی از آن هایی كه دندان‌های شان فاصله ‌دار است، حال و حوصله تحمل بندها و سیم‌ های ارتودنسی را نداشته باشند. توصیه دندان ‌پزشکان به آن ها این است كه با روش ‌های ترمیمی و مواد همرنگ دندان، فاصله بین دندان ‌های شان را ببندند. این کار هم آسان ‌تر است، هم این که شما می ‌توانید خیلی سریع ظاهر لبخندتان را تغییر بدهید.

دندان‌هایی که با فاصله از هم واقع هستند مشکلات زیادی از لحاظ زیبایی برای بیمار ایجاد می ‌کند که پرداختن به درمان آن، دغدغه چنین افرادی هست، به ‌خصوص برای اشخاصی که در سنین جوانی هستند و به زیبایی خود اهمیت می ‌دهند.

ردپای ژن ‌ها در دندان های فاصله‌ دار

علت اصلی ردیف نبودن دندان‌ ها ارثی است به این صورت که داشتن دندان ‌های درشت در یک فک کوچک باعث می‌ شود که دندان‌ ها، فضای کافی برای رشد نداشته و در نتیجه دندان ‌ها در اصطلاح عامیانه روی هم درآمده و باعث نامرتب شدن دندان ‌ها می ‌گردد و بر عکس وقتی که دندان‌های ریز و کوچک در یک فک بزرگ قرار گیرد، دندان ‌ها نمایی فاصله ‌دار پیدا کرده و به‌ خصوص این وضعیت بنا به علل خاصی در دندان ‌های جلو بیشتر دیده می ‌شود و در نتیجه از لحاظ زیبایی مشکلاتی را برای فرد ایجاد می ‌کند. علت پدید آمدن این ناهنجاری در روابط فک با دندان به این خاطر است که کد ژنتیکی دندان‌ ها با فک و ضمایم آن در دو محل جداگانه قرار دارد و لذا یک فرد ممکن است دندان‌ های ریز را از پدرش به ارث برده و فک بزرگ را از مادرش به ارث ببرد یا برعکس و در نتیجه این نوع ناهنجاری ‌ها به وجود می ‌آید.

فراتر از ارتودنسی

کلا برای درمان این ناهنجاری ‌ها نیازمند ارتودنسی یا ردیف کردن دندان‌ ها هستیم ولی برای مورد خاص دندان‌ های فاصله‌ دار به ‌خصوص در دندان ‌های جلویی، صرفا با درمان ‌های ارتودنسی نمی ‌توان به درمان آن اقدام کرد. به‌ خصوص که در بعضی مواقع بستن چنین فضاهایی باعث ایجاد مشکلات دیگری از لحاظ زیبایی خواهد شد. لذا باید دنبال درمان ‌های دیگری برای این نوع مشکلات بود.

برخی از بیماران دچار یک فاصله بین دو دندان پیشین خود هستند که اصلا نمای مطلوبی ندارد. این بیماران هیچ مشکلی از لحاظ روابط فکی ندارند و سایر دندان ‌های‌ شان نیز به طور طبیعی است.

در مورد برخی از این بیماران مشکل به وجود آمده ناشی از عدم تناسب اندازه دندان با فک است و علت آن در برخی دیگر این است که مهار لب بزرگ ‌تر از حد بوده و تا ناحیه فضای بین دو دندان پیشین توسعه پیدا کرده و در زمان رویش دو دندان پیشین باعث ایجاد فضا بین این دو دندان شده. در صورتی که مهار لب این بیماران به موقع جراحی می ‌شد و کوچک ‌تر می ‌شد این مشکل زیبایی برای بیمار به وجود نمی ‌آمد.

درمان فاصله بین دو دندان

کامپوزیت وارد می‌ شود

بهترین راه برای درمان این فاصله استفاده از کامپوزیت نوری است. به این صورت که با استفاده از مواد هم رنگ که برای ترمیم دندان ‌های قدامی استفاده می ‌شود این فضاها پوشیده می ‌شود.

در این نوع ترمیم از دندان هیچ مقداری برداشت نشده و تراش داده نمی ‌شود بلکه با استفاده از تکنیک ‌هایی این مواد، چسبندگی محکمی با دندان پیدا می ‌کنند.

با مراقبت معمولی سال‌ های سال می ‌توان از آن استفاده کرد اگر به هر علتی این نوع ترمیم آسیب ببیند دوباره در عرض 20 دقیقه قابل ترمیم و باز سازی می ‌باشد و حسن دیگر آن این است که در صورتی که نخواستیم دوباره می ‌شود برداشت و دندان ‌ها را به حالت اول برگرداند. چیزی که هیچ ‌وقت بیمار بعد از دیدن زیبایی ایجاد شده راضی نخواهد شد.

با این نوع ترمیم ‌ها به خوبی می‌ شود غذا خورد و مسواک زد و فعالیت ‌های روزانه داشت و همراه با جرم‌ گیری سالانه با یک پولیش شفافیت اولیه خود را دوباره باز می ‌یابد.

مدادرنگی كامپوزیتی

برای بستن فاصله بین دندان‌ ها با مواد همرنگ دندان، معمولا دندانپزشكان مجموعه كاملی از كامپوزیت‌های دندانی را در اختیار دارند كه با استفاده از آن ها به صورت لایه لایه دندان ‌های شما را به زیبایی ترمیم می ‌كنند.

برای این كه دندان ‌های شما به بهترین صورت به نظر بیایند باید به اصول رنگ در بازسازی دندان بسیار دقت شود و رنگ دندان‌ های شما در نور محیط و زیر نور لامپ دندانپزشكی دقیقا كنترل شود.

بستن فاصله دندان‌ ها با این روش آمیزه‌ای از هنر و علم است که باید دندانپزشک شما علاوه برداشتن علم کافی برای بستن فاصله بین دندان‌ها، بداند که چگونه می ‌تواند هنرمندانه‌ از رنگ ‌های متخلف کامپوزیت برای درآوردن رنگ مناسب دندان تان استفاده کند.

اگر این لایه‌ های کامپوزیتی درست روی هم استفاده نشوند ممکن است تیرگی دهان شما از لا به لای دندان‌های تان دیده شود.

دکتر شیرین معماران

*مطالب مرتبط:

درمان دندان های فاصله دار

وقتی دندان‌ها خوب چفت نمی ‌شوند

8 نكته مهم درباره روكش دندان

فضا نگهدارنده‌ به ‌جای دندان‌ شیری

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی سریع خوب نیست

ارتودنسی نامرئی

بخش تغذیه و سلامت تبیان

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین