تبیان، دستیار زندگی
در قسمت اول این مقاله، به یک سری از سئوالات درباره ی شامپوها پاسخ داده شد. حال ادامه ی این...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سئوالاتی درباره شامپوها (2)

شامپو

در قسمت اول این مقاله، به یک سری از سئوالات درباره ی شامپوها پاسخ داده شد. حال ادامه ی این پرسش و پاسخ ها را بخوانید.

علت شوره سر چیست؟ شامپوی مخصوصی برای آن وجود دارد؟

شوره سر به دلایل مختلفی به وجود می‌آید و می‌تواند به عوامل ارثی، هورمونی، جریان نداشتن هوای كافی در لابه‌لای موهای سر، خستگی و استرس، برس نزدن یا غلط برس زدن موها و تغذیه غلط، مربوط باشد.

برای درمان و پیشگیری از این مشكل، باید از شامپوهای مخصوص ضد شوره استفاده كنید.

زیاد شامپو زدن، شوره را برطرف نمی‌كند، اما تمیز نگه داشتن موها ضروری است.

در هر بار شستشوی مو چقدر شامپو استفاده کنیم؟

میزان مصرف شامپو به میزان چربی مو و پوست سر و بلندی مو بستگی دارد.

به عنوان یك قاعده كلی میزان مصرف شامپو باید به اندازه‌ای باشد كه موقع استفاده، كف حاصل از آن تمام سطح مو را بپوشاند. به یاد داشته باشید زمان استفاده از شامپو بعد از مرحله آبكشی اولیه می‌باشد، یعنی بعد از اینكه موی خود را به خوبی با آب خیس کردید.

شامپوی مورد استفاده باید هر چند وقت یک‌بار تعویض شود؟

در گذشته، برخی شامپوها نمی توانستند به طور كامل، آلودگی‌های مو و پوست سر را پاک کنند، در نتیجه نوع خاصی از آلودگی‌ها روی سر جمع می شد. بنابراین به مردم سفارش می کردند كه هر چند وقت یك‌بار شامپوی خود را عوض کنند تا این مشكل برطرف شود.

اما اگر در حال حاضر شامپوی مصرفی شما باعث تجمع آلودگی روی سطح مو و پوست سر شما نمی‌شود، تعویض مكرر شامپو ضرورتی ندارد. از طرفی استفاده ی مداوم از محصولی خاص نیز توصیه نمی‌شود، زیرا در دنیای مدرن امروز، هر سال محصولات جدیدی با خواص متنوع به بازار می آیند که عدم استفاده از آنها، باعث محرومیت شما از پیشرفت‌های تكنولوژی می گردد.

آیا کف زیاد شامپوها نشانه بهتر بودن‌شان است؟

سورفاکتانت‌های زیادی با خواص متفاوت وجود دارند (ترکیبات سورفاکتانت در شامپو، عمل نظافت و زدودن چربی، چرک و سایر زواید روی مو را انجام می دهند). بعضی از آنها برای برطرف کردن گرد و خاک و بعضی دیگر برای برطرف کردن چربی بهترین اثر را دارند. بعضی‌ها کمتر کف کرده و بعضی زیاد کف می‌کنند. برای همین تولیدکنندگان شامپو از انواع مختلف سورفاکتانت‌ها کمک می‌گیرند. برای مثال سورفاکتانت شامپوی موی چرب در مقایسه با شامپوی موی خشک، باید خاصیت چربی‌زدایی بیشتری داشته باشد.

در هر صورت مصرف‌کنندگان، عملا اختلاف بین شامپوها را خیلی سخت متوجه می‌شوند، بنابراین حتی تصور نکنید شامپوهایی که تحت عنوان شامپوی تقویتی هستند، شامپوی بهتری هستند. تولیدکنندگان، عوامل غلیظ یا رقیق‌کننده را به لحاظ فروش و تجمل به شامپو اضافه می‌کنند و حتی اگر سورفاکتانت‌ خاصی کف کافی تولید نکند، به شامپوها مواد کف‌زا می‌افزایند که همه اینها جنبه تجمل و حفظ بازار تبلیغات را دارد.

شامپوهای ویتامینه، حالت‌دهنده و گیاهی می‌توانند موجب درمان آسیب‌های مو شوند؟

شامپو زدن

تنها راه رهایی از موهای آسیب‌دیده، کوتاه کردن آنها است. باید منتظر ماند تا موی سالم جایگزین شود. پروتئین‌ها به مو و سطح آسیب دیده می‌چسبد و کوتیکول را پر می‌کنند. جالب است بدانید همه حالت‌دهنده‌ها یکسان‌اند و تنها در جایی که موها به آن احتیاج دارد، جذب می‌شوند و بقیه آبکشی می‌شود. آب همیشه اولین ماده‌ای است که روی این مواد می‌نشیند، چون پایه همه مواد دیگر است. مواد جاذب رطوبت‌ و گلیسیرین با جذب آب از هوا مو را نرم و براق می‌کند. پروتئین‌ها نیز موقتا ترک‌ها را به هم می‌چسبانند و سطح ناهموار مو را صاف می‌کنند تا آسیب جدی نبیند.

در مورد بعضی ترکیبات گیاهی و تخم‌مرغ و حنا و... با اینکه گفته می‌شود خاصیت طراوت‌افزایی و جوانی دارد، اما سند علمی ‌برای چنین ادعایی موجود نیست.

شامپوهایی که حاوی نرم‌کننده هستند، واقعا مؤثرند؟

اگر موی شما به نرم‌کننده نیاز دارد، به جای استفاده از شامپوی حاوی مواد نرم کننده، بعد از شامپو زدن از یک نرم‌کننده جدا استفاده کنید، چون مشکل است که یک شامپو، دو عمل را با هم انجام دهد، یعنی هم موها را تمیز کند و هم یک لایه نازک نرم‌کننده روی موها قرار دهد. همچنین بعد از استفاده از شامپوهای حاوی مواد نرم کننده، لایه‌ای از ذرات مواد نرم کننده روی موها باقی می‌مانند که این ذرات می‌توانند باعث تجمع چربی و کثیفی مو شوند.

بهترین کار این است که مویتان را شامپو کنید و بعد از آبکشی، از یک نرم‌کننده استفاده کنید. این ترکیبات وقتی بعد از شامپو مصرف شوند، روی تار مو، پوشش نامریی و ظریفی به جای می‌گذارند که کوتیکول به هم خورده ی مو را صاف می‌کند و ممکن است حتی جاهایی از کوتیکول مو را که کنده شده است، پر کند. با این کار، مو کمتر مستعد گره خوردن شده و به راحتی شانه می‌شود و به درخشندگی و توان آن افزوده می‌شود.

حالت‌دهنده‌ها اکثرا فوری عمل می‌کنند و فقط برای یک دقیقه روی مو مانده و سپس آبکشی می‌شوند. این ترکیبات تقریبا برای اکثر مردم خوشایند هستند، اما برای موهای آسیب‌دیده باید از حالت‌دهنده‌های سنگین‌تر استفاده کرد (که باید قبل از آبکشی به مدت 10دقیقه یا بیشتر روی سر بمانند)، اما نباید به ادعاهای گوناگون تبلیغاتی توجه کنید.

این نکته را به یاد داشته باشید که ساقه موها بافت مرده‌اند و نمی‌توان آنها را تغذیه کرد و یا آسیب آن‌ها را به‌طور دایم برطرف نمود.

سامان گلناری

هفته نامه سلامت

*مطالب مرتبط:

10 نکته درباره خرید شامپو

چه شامپویی بخریم؟

چگونه موهایی سالم و جذاب داشته باشیم

مکمل ویتامین و املاح برای جلوگیری از ریزش مو

سرتو با چی می شوری؟ با شامپو!

چگونه و با چی سرم را بشویم؟

اثرات نرم کننده،ژل و تافت بر موها

چطور موهای بلند را باید شست؟

برای داشتن موهایی زیبا چه كاری انجام دهیم؟

فر کردن مو در خانه یا آرایشگاه؟

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.