تبیان، دستیار زندگی
مطالعات پژوهشگران نشان مىدهد خوردن روزانه یک عدد سیب با پوست، به پیشگیرى از بروز سرطان روده بزرگ و قولون كمك مىكند. محققان راز این تاثیر را در تركیبات شیمیایى موسوم به "پروسیانیدین " PROCYANIDIN)) مىدانند كه به وفوردر پوست ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیب را با پوست بخورید


مطالعات پژوهشگران نشان مىدهد خوردن روزانه یک عدد سیب  با پوست، به پیشگیرى از بروز سرطان  روده بزرگ و قولون كمك مىكند.

محققان راز این تاثیر را در تركیبات شیمیایى موسوم به "پروسیانیدین " PROCYANIDIN)) مىدانند كه به وفوردر پوست سیب یافت مىشود. به گزارش پایگاه اینترنتى بى. بى. سى نیوز، تحقیقات نشان داده است این تركیبات تعداد سلول هاى پیش سرطانى را در حیوانات آزمایشگاهى به میزان قابل توجهى كاهش مىدهد.

نتایج این تحقیق كه در اجلاس انجمن تحقیقات سرطان آمریكا ارائه شد، مىتواند به ابداع روش هاى نوینى در درمان سرطان ها کمک کند.

این تحقیق نشان مىدهد، این تركیبات شیمیایى جزو دسته " پلى فنول ها " است كه با تغییر مسیرهاى پیام رسانى عمل مىكنند. این مسیرها فرایندى را كه طى آن سلول ها در پایان عمر خود از بین می روند، كنترل مىنمایند.

در سلول هاى سرطانى  این فرایند دچار اشكال شده و منجر به تقسیم سلولى غیرقابل كنترل و تشكیل تومور مىشود.

دكتر فرانسیس رائول سرپرست این تحقیق مىگوید این مطالعه شناختى از عملكرد خواص بازدارنده پلى فنول ها فراهم مىكند و شواهدى در مورد قابلیت این مواد در پیشگیرى از ابتلا به سرطان قولون ارائه مىنماید.

انواع مختلف پلى فنول ها در پوست سیب به میزان زیاد وجود دارد. پلی فنول ها مواد آنتى اكسیدانی  هستند که مانع از بروز آسیب به بافت هاى بدن مىشوند.

دانشمندان فرانسوى پلى فنول هاى یافت شده در سیب را به دو گروه كلى تقسیم كردند و سلول هاى سرطانى را در معرض این مواد قرار دادند. اولین دسته از این مواد " پلى فنول هاى مونومر" است كه حاوى فلاوونوئیدها است با غلظت ?? تا??? میكروگرم در میلى متر تاثیر قابل توجهى نداشتند. اما دومین دسته از پلى فنول ها كه " پروسیانیدین " نامیده مىشوند با ارسال علائمى باعث از بین رفتن سلول هاى سرطانى مىشوند و به این ترتیب از رشد و گسترش سرطان  جلوگیرى مىكنند.

محققان در مرحله بعد به موش ها ماده سرطان زا تزریق كردند و سپس به مدت شش هفته مایعى حاوى "پروسیانیدین " به آنها خوراندند. نتیجه این آزمایش نشان داد ضایعات پیش سرطانى در روده این موش ها نصف موش هایى بود كه تغذیه معمولى داشتند.

دكتر رائول گفت نتایج این مطالعه بدون نیاز به انجام تحقیقات تكمیلى نشان مىدهد خوردن سیب بطور كامل و با پوست آن فواید ضدسرطانى دربردارد.

منبع : WWW.PERSIAN.DIET

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.