تبیان، دستیار زندگی
به محض اینکه خون، تمامی مایع را از تفاله‏های غذایی در روده جذب می‏کند. بدن این تفاله‏ها را از خود بیرون می‏راند. این تفاله‏ها برای بدن ما سمی هستند، امّا برخی از باکتری‏هایی که در روده زندگی می‏کنند، از این تفاله‏ها تغذیه کرده و این مواد را جذب و هضم می‏ک
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آپاندیسیت چیست؟
آپاندیس

به محض اینکه خون، تمامی مایع را از تفاله‏های غذایی در روده جذب می‏کند. بدن این تفاله‏ها را از خود بیرون می‏راند. این تفاله‏ها برای بدن ما سمی هستند، امّا برخی از باکتری‏هایی که در روده زندگی می‏کنند، از این تفاله‏ها تغذیه کرده و این مواد را جذب و هضم می‏کنند و سپس تکثیر می‏یابند. بسیاری از پزشکان معتقدند که این باکتری‏ها، حتی مفید هم هستند. بنابر یک نظریه، این باکتری‏ها در مرحله پایانی عمل هضم نقش دارند، همچنین ویتامین‏های مورد نیاز ما را نیز می‏سازند.

در واقع، باکتری‏هایی که به سرعت تکثیر می‏یابند، بسیار سمی هستند. امّا باکتری‏های داخل روده هیچ وقت فرصت ندارند که بیش از اندازه تکثیر یابند، زیرا تعداد زیادی از این باکتری‏ها، بعد از هر بار تخلیه، بیرون رانده می‏شوند.

آپاندیس، یک نوع لوله کوچک است که یک سر آن بسته و سر دیگر آن با روده بزرگ در ارتباط است.

در این عضو از بدن، باکتری‏ها به سرعت افزایش می‏یابند.

گاهی اوقات، راه بین آپاندیس و روده بزرگ بسته می‏شود. در این موقع باکتری‏ها دیگر نمی‏توانند از آن محل خارج شوند و تفاله‏های غذا نیز نمی‏توانند وارد آن شوند. باکتری‏هایی که در آپاندیس زندانی شده‏اند، شروع به تکثیر می‏کنند تا آنجا که دیگر غذایی برای آنها باقی نمی‏ماند. بنابراین به خود آپاندیس حمله می‏کنند. این کار باعث می‏شود که درد بسیار شدیدی در ناحیه سمت راست و پایین شکم، یعنی محل آپاندیس، ایجاد شود. هنگامی که در این ناحیه بخصوص احساس درد می‏کنیم، برای اطمینان و تشخیص آپاندیسیت حتما باید به پزشک مراجعه کنیم.

اگر درد، مربوط به آپاندیس باشد، باید حتماً شخص مورد عمل جراحی قرار گیرد و آپاندیس عفونی شده او خارج شود. همچنین باید مراقب بود که باکتری‏ها آپاندیس را کاملاً از بین نبرند، زیرا در این حالت، باکتری‏ها به سایر نقاط و اعضاء بدن راه می‏یابند و با ایجاد یک عفونت کلی در بدن باعث مرگ شخص می‏شوند.

خارج کردن آپاندیس، یک عمل جراحی بی‏ضرر است و بدون این عضو از بدن می‏توان به راحتی زندگی کرد. هنوز فایده این عضو در بدن مشخص نشده است.

 تنظیم:بخش کودک و نوجوان

***********************************

مطالب مرتبط

آنتی بیوتیک چیست؟

سکسکه چیست؟

باکتری های گلودرد را می شناسید؟

آنژین چیست؟

سرفه‏هایی که منشأ باکتریایی دارند

سه بیماری واگیر دار

چرا تبخال؟

انواع بیماری‌های ویروسی

زگیل چیست؟

درد چیست؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.