سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پلیس بین‏المللی سازمانی است که به هیچ گروه و سازمان مذهبی، سیاسی و نژادی وابستگی ندارد. اداره مرکزی این سازمان در پاریس واقع است. وظیفه پلیس بین‏المللی تعقیب مجرمین است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پلیس بین‏المللی چیست؟
پلیس

پلیس بین‏المللی سازمانی است که به هیچ گروه و سازمان مذهبی، سیاسی و نژادی وابستگی ندارد. اداره مرکزی این سازمان در پاریس واقع است. وظیفه پلیس بین‏المللی تعقیب مجرمین است. طبق حقوق بین‏المللی، پلیس یک کشور نمی‏تواند در تعقیب یک مجرم، وارد خاک کشور دیگری شود. در چنین شرایطی، پلیس بین‏المللی وارد عمل می‏شود و مجرم را تحت تعقیب قرار می‏دهد. هر کشوری در پلیس بین‏المللی نماینده‏ای دارد.

پلیس

پس از جنگ جهانی اول، جرم و جنایت در اروپا، بخصوص در اتریش، به طور قابل ملاحظه‏ای افزایش یافت. در این دوره، مجرمین پس از ارتکاب جرم به یکی از کشورهای همسایه می‏گریختند و در آنجا مخفی می‏شدند. «یوهان اسکوبر» رئیس پلیس وین، در سال 1923 میلادی برای دستگیری مجرمان متواری، گردهمایی تشکیل داد و از سران پلیس چندین کشور مختلف دعوت کرد که در آن شرکت کنند. به این ترتیب پلیس بین‏المللی در این گردهمایی با مشارکت 20 کشور تاسیس شد. اداره مرکزی این سازمان، در وین بنا شد و یوهان، ریاست آن را به عهده گرفت.

در سال 1938 میلادی آلمان به خاک اتریش حمله کرد و پلیس بین‏المللی تعطیل شد. این سازمان در طول جنگ جهانی دوم غیرفعال باقی ماند. پس از پایان جنگ «فلورانت لا واگی»، بازرس کل پلیس بلزیک، این سازمان را مجدداً احیا کرد. از آن پس اداره مرکزی پلیس بین‏المللی به دلیل عدم دسترسی به امکانات لازم در بلژیک، به شهر پاریس منتقل شد. در سال 1955 میلادی 55 کشور به پلیس بین‏المللی پیوستند. در حال حاضر بیش از 100 کشور در این سازمان عضویت دارند.

سازمان پلیس بین‏المللی دارای پیشرفته‏ترین تجهیزات کشف جرم است. تنها وظیفه این سازمان، تعقیب و دستگیری مجرمین است. از پلیس بین‏المللی نمی‏توان در هیچ نوع فعالیت سیاسی، نظامی یا مذهبی استفاده کرد.

چرا چطور چگونه؟

تنظیم:بخش کودک و نوجوان

 

*******************************************

 

مطالب مرتبط

شیر از چه موادی تشکیل شده است؟

بنزین چگونه به دست می آید؟

سنگ مرمر چیست؟

  چرا طلا این‏قدر ارزشمند است؟

باران رنگی هم وجود دارد؟

چرا وسایل آتش بازی رنگارنگ اند؟

تا حالا ماسه رنگی دیدی؟

چرا مردم به یکدیگر دست می‏دهند؟

خانه هایی از جنس استخوان و پشم

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین