سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
خیلی از شماها امسال کلاس اولی هستید و امسال به مدرسه می روید. راستش وقتی اسم مدرسه میآید، یک برنامه تلویزیونی فوری به یاد آدم میآید: «مدرسه موشها»، شاید خیلی از شماها سیدیهای این برنامه تلویزیونی را داشته باشید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همه موشهای من
مدرسه موشها

خیلی از شماها امسال کلاس اولی هستید و امسال به مدرسه می روید. راستش وقتی اسم مدرسه میآید، یک برنامه تلویزیونی فوری به یاد آدم میآید: «مدرسه موشها»، شاید خیلی از شماها سیدیهای این برنامه تلویزیونی را داشته باشید.

موشها متولد میشوند

مدرسه موشها

این برنامه تلویزیونی حدود 25 سال پیش ساخته شد. در زمان خودش یکی از برنامههای پرطرفدار بود، یعنی تنها کودکان این برنامه را نگاه نمیکردند؛ مادرها، پدرها، حتی مادربزرگها و پدربزرگها هم مشتری این برنامه بودند. مدرسه موشها مدرسهای بود که شاگردانش همه موش بودند و هر موش یک ویژگی داشت.

مرضیه برومند این برنامه را کارگردانی کرده بود. اگر مجموعه تلویزیونی «همه فرزندان من» و «قصههای تابهتا» را دیده باشید حتماً نام او را هم شنیدهاید. او این برنامه را ساخت تا بچهها را برای مدرسه رفتن تشویق کند.

 

این موشها

مدرسه موشها

دم باریک، کپل، نارنجی، عینکی، گوشدراز، خوشخواب و... شاگردهای این مدرسه متفاوت بودند. هر کدام از این موشهای شیطان کارهایی میکردند مثل همان کارهایی که خود شما میکنید. آنها با هم قهر و آشتی میکردند، یکی پرخوری میکرد، دیگری نازک نارنجی و زودرنج بود... اما هر چه بود یاد میگرفتند در مدرسه چه رفتاری باید داشته باشند؛ البته یک آقای معلمی هم بود که به بچه موشها رفتار درست را یاد میداد.

 

عروسکهای موشی

مدرسه موشها

نکته مهم در این کار عروسکها هستند. عروسکهای ساده که مرضیه برومند آنها را ساخت یکی از خوبیهای این کار بودند. این عروسکها از نوعی هستند که به «عروسکهای دستکشی» معروفاند. همانطور که از این اسم پیداست. دست عروسکگردان در بدن عروسک، که لباس عروسک هم هست، فرو میرود؛ یعنی دست عروسک گردان بدن عروسک میشود و معمولاً هم دست عروسکگردان با لباس پوشانده میشود. عروسک گردان به وسله انگشتانش سر و دست عروسک را تکان میدهد. عروسکهای دستکشی معمولاً پا ندارند اما بعضی وقتها بنا به نیاز فیلمنامه و حرکت عروسک، پا هم به این عروسک اضافه میشود.

و در آخر

مجموعه پر مخاطب «مدرسه موشها» به قدری طرفدار پیدا کرد که از آن فیلم سینماییای به اسم «شهر موشها» هم ساخته شد. بازیگران این فیلم هم همان عروسکهای مدرسه موشها بودند.

ندا انتظامی

سه چرخه

تنظیم: بخش کودک و نوجوان

************************************

مطالب مرتبط

پیمان جهانی کودک

زنگ مدرسه

اقتصاد،کار،کودک

روز همه ی بچه های جهان

همزمان با روزجهانی کودک

كودكان ایرانی همگام با روز جهانی كودك

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین