سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دومین شماره فصلنامه بین‌المللی«روابط خارجی» به سردبیری سیدجلال دهقانی فیروزآبادی با صاحب امتیازی مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر و روانه بازار شد._
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نقد دو كتاب در فصلنامه بين‌المللي روابط خارجي
کتاب

دومين شماره فصلنامه بين‌المللي«روابط خارجي» به سردبيري سيدجلال دهقاني فيروزآبادي با صاحب امتيازي مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام منتشر و روانه بازار شد._

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، اين فصلنامه دربردارنده مقالاتي درباره سياست خارجي ايران در برابر آمريكا، آينده خاورميانه و نقد و بررسي كتاب‌ «جهان پس از آمريكا» نوشته فريد زكريا و كتاب «درآمدي برمبناي سياست خارجي ايران» تاليف سيد جواد طاهايي است.

در بخشي از مقاله «آينده روابط خاورميانه و غرب: رويارويي يا همكاري» تاليف حسن روحاني آمده است: «رويكرد غرب با خاورميانه به عنوان يكي از كانون‌هاي اصلي امنيت و منفعت، اغلب نشات گرفته از نوعي ضرورت و مصلحت و يا عدم شناخت صحيح و يا عدم شناخت صحيح منطقه، تفاوت‌ها و پيچيدگي‌هاي آن بوده است. نگاه امنيتي در كنار اتخاذ سياست‌هاي تجويزي در دوران رياست جمهوري بوش و به ويژه پس از رخداد تروريستي يازدهم سپتامبر شدت يافت. در واقع اگر در گذشته مسائلي همچون كمونيسم، مناقشه اعراب ـ اسرائيل و انرژي، سه محور اصلي تاثيرگذار بر چگونگي استراتژي آمريكا در قبال خاورميانه را شكل مي‌داند، پس از يازدهم سپتامبر ضمن باقي ماندن مقولات انرژي و مناقشه اعراب ـ اسرائيل، كمونيسم جاي خود را به تروريسم داد. آمريكا با هدف مقابله با تروريسم و ايجاد بازدارندگي در برابر حملات تروريستي و همچنين تضمين جريان انتقال انرژي، دوفاز نظامي و غير نظامي را آغاز كرد.»

اين فصلنامه داراي هشت مقاله با عنوان «آينده روابط خاورميانه و غرب: رويارويي يا همكاري»،«چالش‌هاي نظري و علمي در سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران»،«تاثير اهداف راهبردي آمريكا در خاورميانه بر منافع جمهوري اسلامي ايران»، «امنيتي شدن ايران و استراتژي امنيت ملي ايالات متحده آمريكا»، «نومحافظه كاري و هژموني آمريكا»، «عمليات آمريكا در عراق و تاثير آن بر ايران»، «تحركات قومي كردها و امنيت ملي تركيه» و «ايران و روسيه: از موازنه قدرت تا مسئله هويت» است.

كتاب «دنياي پس از آمريكا» تاليف «فريد زكريا» نويسنده هندي‌تبار آمريكايي، حاوي اطلاعات تاريخي، سياسي و اقتصادي در ارتباط با نقاط مختلف جهان است. در بخشي از اين كتاب آمده است: «آمريكا فرصت‌هاي فوق‌العاده‌اي براي بازي در عرصه جهاني داشته است، ولي نقش خود را خوب بازي نكرده، ‌در نتيجه به ابرقدرتي ضعيف تبديل شده است، ‌اقتصادش با مشكلاتي مواجه است، ‌ارزش پولي كاهش يافته و ‌به دليل تعهدات مالي بسيار زياد و سپرده‌هاي بانكي اندك، ‌مشكلات دراز مدتي پيش‌رو خواهد داشت. احساسات ضد آمريكايي در همه جا از بريتانيا تا اندونزي به نحو بي‌سابقه‌اي افزايش يافته است. اما آمريكا هنوز هم در سطح سياسي ـ نظامي بر جهان غلبه دارد. واشنگتن هنوز هم رقيب جدي ندارد و تا مدتي نيز نخواهد داشت اما بر شمار محدوديت‌هايش افزوده خواهد شد.»

دومين كتابي كه در اين فصلنامه نقد و بررسي شده، «درآمدي بر مباني سياست خارجي ايران» نوشته سيد جواد طاهايي است. در اين اثر از ديدگاهي متفاوت به تبيين مباني سياست خارجي جمهوري اسلامي مي‌پردازد. در بخشي از اين كتاب آمده است: «انقلاب اسلامي ايران برآمده از آرمان‌هاي ملي و اسلامي بود و مشخصه بارز آن روحيه استقلال‌طلبي و درانداختن طرحي نو براي تاسيس نظمي عادلانه‌تر در جهان بسيار طبيعي جلوه مي‌كند، چرا كه چنين داعيه‌هايي به طور مستقيم به معناي به چالش كشيدن نظم بين‌المللي موجود و هنجارها و قواعد بين‌المللي است كه بي شك در جهان كنوني محدوديت‌ها و تضييقات فراواني را براي يك كشور پديد مي‌آورد.»

شماره دوم فصلنامه بين‌المللي «روابط خارجي» در 265 صفحه و بهاي 20000 ريال از سوي مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام راهي بازار نشر شده است.

کد مطلب : 53189

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین