تبیان، دستیار زندگی
تاکنون شما یاد گرفته‌اید تا علائم مورس را در مغزتان رمز گشایی کنید (یعنی آن را بشنوید و معنی کدهای مورس را دریابید). اکنون می‌خواهیم از یک کامپیوتر برای این کار بهره بجوییم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ساخت فرستنده رایانه ایی (3)

دریافت علایم مورس در رایانه

تاکنون شما یاد گرفته‌اید تا علائم مورس را در مغزتان رمز گشایی کنید (یعنی آن را بشنوید و معنی کدهای مورس را دریابید). اکنون می‌خواهیم از یک کامپیوتر برای این کار بهره بجوییم.

برنامه‌های مجانی بسیار زیادی در وب وجود دارد که می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد. یک نمونه از این برنامه‌ها را می‌توانید دانلود کنید. در این پروژه خیلی وارد جزئیات عملیات دقیق آن نمی‌شویم، اما این برنامه قسمت Help دارد و به کمک راهنمایی آن می‌توانید براحتی از آن استفاده کنید. برای دریافت پیام توسط کامپیوتر کافی است توسط دو رشته‌سیم "خروجی گوشی رادیو" را به ورودی کارت صدا کامپیوتر وصل نمایید. سپس با اجرای برنامه‌ی فوق، به راحتی پیام‌ها را دریافت می‌کنید.

فرستنده رایانه ایی

شما می‌بینید که برنامه‌ی گیرنده به خوبی کار می‌کند و حلقه‌ی بی پایان "hello there" دائماً دریافت و روی نمایشگر درج می‌شود.

برنامه‌ی مجانی دیگری که به عنوان دریافت کننده‌ی علائم مورس است را شما با کلیک روی اینجا می‌توانید دانلود کنید. نام این برنامه CW Decoder است.

این دستگاه چگونه کار می‌کند؟

در بخش فرستنده، رایانه از طریق پین سریال DTR ولتاژ کار اسیلاتور را تامین می‌کند. برنامه سیگنال DTR را روشن و خاموش می‌کند که باعث می‌شود اسیلاتور متناظراً خاموش و روشن شود.

برای اینکه سیگنال در رادیو AM معمولی قابل شنیدن باشد، در حین ارسال خط و نقطه‌ی علائم مورس، رایانه برق تغذیه‌ی اسیلاتور را ١٠٠٠ بار در ثانیه خاموش و روشن می‌کند و در فاصله‌ی زمانی بین خط و نقطه، کلاً برق آن را قطع می‌نماید. این سیگنال امواج‌رادیویی را در بسامد شنوایی شما مدوله می‌کند. در AM Low Tone بسامد شنوایی روی ٥٠٠ بار در ثانیه تنظیم شده‌است.

در حالت CW) CW به معنی موج پیوسته است) رایانه سیگنال رادیویی را مدوله نمی‌کند، بلکه برای ارسال خط یا نقطه اسیلاتور را به مدت کافی روشن می‌کند. در این حالت، گیرنده عمل تبدیل سیگنال به آهنگ شنیداری را به عهده دارد. این کار توسط مداری به نام "اسیلاتور با بسامد زنه‌ای" صورت می‌گیرد. ممکن است موج کوتاه CW در رادیوی شما کلیدهایی با برچسب‌های BFO یا SSB یا CW داشته باشد که اجازه می‌دهد این مدار کار کند.

بازگشت