تبیان، دستیار زندگی
هفته‌ی سیزدهم مسابقات فوتبال لیگ برتر از پنجشنبه با رویارویی محمد مایلی‌كهن و شاگردانش در آزادی مقابل پرسپولیس آغاز و .........
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حمله مدعیان به صدرجدول

پرسپولیس - سایپا ،

هفته سیزدهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور از امروز (پنج شنبه) با دیدار جذاب سپاهان - استیل آذین آغاز می شود و روز جمعه با دیدار تعیین کننده و حساس تیم های استقلال تهران و صبای قم به اتمام می رسد.

در هفته سیزدهم لیگ برتر بازی جذاب کم نیست. رویارویی سپاهان اصفهان و استیل آذین در فولادشهر، بازگشت محمود یاوری به ورزشگاه اکباتان برای رویارویی با راه آهن در جامه مربیگری شاهین بوشهر، صف آرایی محمد مایلی کهن و شاگردانش برابر پرسپولیس در ورزشگاه آزادی، جدال دو تیم مدعی پیکان و ذوب آهن در ورزشگاه شهید رجایی قزوین، دربی شهر اهواز و دست آخر دیدار استقلال با صبای قم هفته سیزدهم را متمایز از دیگر هفته های لیگ کرده است.

سپاهان - استیل آذین

صعود سپاهان به رده دوم جدول مهم ترین اتفاق هفته دوازدهم لیگ برتر بود؛ هفته ای که در آن 6 بازی با نتیجه تساوی به اتمام رسید. سپاهان که با صدر جدول فقط یک امتیاز اختلاف دارد برای کنار زدن استقلال فقط به پیروزی در دیدارهای پیش رو به ویژه مسابقه عصر امروز مقابل استیل آذین می اندیشد. استیلی که با کریمی سخت می بازد، شاید نوار پیروزی‌های خانگی تیم قلعه نویی را پاره کند.

سایپا - پرسپولیس

17 امتیاز از 12 بازی و معدل 4/1 امتیاز، 19 گل زده و 16 گل خورده. این گزیده از عملکرد پرسپولیس در فصل جاری است. شاگردان کرانچار تا به امروز چهره یک مدعی را نداشته و هنوز روی یکی از سکوهای نخست جدول قرار نگرفته است. اینها برای اعمال تغییر و تحول در کادر فنی سرخپوشان کفایت می کند، شاید اگر ناکامی‌‌های این تیم همچنان تداوم داشته باشد، کاشانی هم مجاب شود که دست از حمایت از کرانچار برداشته و دست به تغییر و تحول در کادر فنی پرسپولیس بزند.

حریف هفته سیزدهم پرسپولیس، سایپاست که با محمد مایلی کهن نتایج بدی در فصل جاری نگرفته است. مایلی کهن و تیمش که در آزادی مقابل استقلال نمایشی قابل قبول داشتند و در دقایق پایانی نتیجه را واگذار کردند، قابلیت این را دارند که گریبان پرسپولیس را هم بگیرند و نحسی 13 را شامل حال کرانچار و تیمش کنند.

ملوان

* ملوان بندرانزلی – مس

پنالتی دقیقه 87 پرسپولیس كافی بود تا سه امتیاز ارزشمند خارج از خانه در ورزشگاه آزادی از دست شاگردان محمد احمدزاده برود؛ اما با این حال بازیكنان ملوان كه در آن بازی به خصوص در نیمه دوم، روحیه تدافعی داشتند پس از پایان كار راضی به نظر می‌آمدند. ملوان پس از قهر و آشتی احمدزاده انگیزه بهتر از قبل كار می‌كند؛ آنها با 15 امتیاز یازدهم جدول هستند.

طلسم تساوی‌ هنوز برای پرویز مظلومی و تیم مس هنوز به شكل قاطع شكسته نشده؛ در مقاطعی هم كه آنها از این وضعیت فاصله می‌گیرند، شكست نصیب‌شان شده است. به نظر مشكلاتی كه در ابتدای فصل گریبانگیر تیم كرمانی‌ها شد، همچنان دست از سر آنها بر نمی‌دارد و این حالت زمانی بیشتر‌ نگران‌كننده می‌شود كه مس امسال یكی از نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود. مس با شانزده امتیاز نسبت به هفته گذشته با دو پله سقوط در رده دهم قرار دارد.

فولاد خوزستان - استقلال اهواز

شهرآورد اهواز را می توان پس از شهرآورد تهران دومین بازی ویژه لیگ ایران عنوان کرد، مسابقه قرمز و آبی‌های خوزستان که همچون شهرآورد تهران حساسیت خاص خود را دارد. تنها تفاوت این شهرآورد با مسابقه تیم‌های استقلال و پرسپولیس در این است که همیشه نباید با نتیجه تساوی تمام شود! روز جمعه این دو تیم برای سیزدهمین بار مقابل هم صف آرایی می کنند. این بار استقلال اهواز سروحال و آماده مقابل فولادی می ایستد که قعرنشین جدول رده بندی است. تقابل این دو تیم حتی اگر یک تیم آماده نباشد بازهم جذاب خواهد بود و غیر قابل پیش بینی.

دیدار استقلال - صبا ،

استقلال تهران - صبای قم

یک شکست و یک تساوی و از دست رفتن 5 امتیاز کافی بود تا استقلال هم وارد بحران شود. استقلال صدرنشین لیگ است اما این روزها آرامش ندارد. حوادث و اتفاقات پایان دیدار مقابل پاس همدان نشان می دهد این تیم آرامش روزهای ابتدایی لیگ را ندارد. تیم مرفاوی برای بازگشت به روزهای خوش گذشته باید ببرد و فاصله خود را با مدعیان بیشتر و بیشتر کند. این تیم از قضا طی دو هفته آینده دو دیدار حساس را مقابل مدعیان بالای جدول پیش رو دارد، ابتدا با صبا در تهران و سپس با ذوب آهن در اصفهان. دستیابی به پیروزی در این دو بازی کار دشواری است اما راهی تضمین شده برای فرار از بحران و البته عاملی برای کنار زدن دو مدعی ویژه قهرمانی.

* پیكان قزوین – ذوب‌آهن اصفهان

این بازی هم از جمله جدال‌های مهم هفته‌ی سیزدهم است چرا كه دو تیم پیكان و ذوب‌آهن به ترتیب با 22 و 20 امتیاز رده‌های سوم و چهارم جدول را در اختیار گرفته‌اند؛ پیروزی هر یك از دو تیم می‌تواند سود دو پهلو داشته باشد. پیكان در بازی قبل یك امتیاز خارج از خانه رضایت‌بخش به زعم مربیانش از صبا در قم گرفت. پیكان این روزها نسبت به سایر تیم‌ها انتقادات بیشتری درباره‌ی فشردگی مسابقات لیگ دارد و حمید درخشان سرمربی این تیم دلایل زیادی را برای گله‌هایش مطرح می‌كند. پیكان از هفته‌ها پیروزی و حضور در صدر جدول، چند بازی است كه روند گذشته را ندارد اما، به لطف نتایج سایر رقبا هنوز در رده‌های بالایی جدول قرار دارد. ذوب‌آهن هم از همان تیم‌هایی است كه نتایجش به سود رقبا بوده است؛ آنها اولین باخت خانگی‌شان را پس از دوازده هفته، مقابل راه‌آهن شهرری تجربه كردند، در حالی كه فصل پیش تنها یك شكست از 34 مسابقه در كارنامه‌شان بود و قهرمان هم نشدند.

- برنامه و اسامی داوران دیدارهای هفته سیزدهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور به شرح زیر است:

پنجشنبه - 30/7/88

* سپاهان اصفهان - استیل آذین تهران، ساعت 14:30، ورزشگاه ذوب آهن فولاد شهر

داور: محسن قهرمانی، کمک‌ها: علیرضا یزدانی و سعیدعلی نژادیان، داورچهارم: محمدرضا خداپرست

* تراکتورسازی تبریز - ابومسلم خراسان، ساعت 14:30، ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز

داور: مسعود مرادی، کمک‌ها: حسین خانبان و حمیدرضا منصوری، داورچهارم: هادی حاج عباسی

* راه آهن شهرری - شاهین بوشهر، ساعت 14:30، ورزشگاه اکباتان تهران

داور: نوید مظفری، کمک‌ها: بهرام نقوی و علیرضا کناری، داورچهارم: محمدکمانی

* ملوان بندرانزلی - مس کرمان، ساعت 14:30، ورزشگاه تختی انزلی

داور: رحیم مهرپیشه، کمک‌ها: محمدرضا امینی و آرمان اسعدی، داورچهارم: بابک وسیله بر

* سایپا کرج - پرسپولیس، ساعت 16:40، ورزشگاه آزادی تهران

داور: سعید مظفری‌زاده، کمک‌ها: رضا سخندان و علیرضاکهوری، داورچهارم: حسین زرگر

ذوب آهن ، پیکان

جمعه - 1/8/88

* پیکان قزوین - ذوب آهن اصفهان، ساعت 14:30، ورزشگاه شهید رجایی قزوین

داور: شاهین حاج بابایی، کمک‌ها: رحیم شاهین و مهرداد تقی‌زادگان، داورچهارم: علیرضا اکرمی

* مقاومت شهید سپاسی شیراز - پاس همدان، ساعت 14:30، ورزشگاه حافظیه شیراز

داور: جمشید محمدی، کمک‌ها: حسین سنجری و عباس انتظاری، داورچهارم: مهدی باغبانی

* فولاد خوزستان - استقلال اهواز، ساعت 14:30، ورزشگاه تختی اهواز

داور: محسن ترکی، کمک‌ها: حسن کامرانی‌فر و صفدر احمدی، داورچهارم: جمشید دانش مهر

* استقلال تهران - صبای قم، ساعت 16:40، ورزشگاه آزادی تهران

داور: علیرضا فغانی، کمک‌ها: مرتضی کریمی و داود رفعتی، داورچهارم: محمد ملکی

تنظیم برای تبیان: رضا سیگاری