تبیان، دستیار زندگی
ن عدی آماده پخش شد طاووس نقره ای برای زیر نور ماه حذف 30 دقیقه ای از فیلم 90 دقیقه ای "ده" نویسنده مجارستانی برنده نوبل ادبیات شد نمایش مجموعه ای از بزرگترین آثار نقاشی قهوه خانه ای "جوجه اُردک من" جلوی دو...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سریال تاریخی حجربن عدی آماده پخش شد

طاووس نقره ای برای زیر نور ماه

حذف 30 دقیقه ای از فیلم 90 دقیقه ای "ده"

نویسنده مجارستانی برنده نوبل ادبیات شد

نمایش مجموعه ای از بزرگترین آثار نقاشی قهوه خانه ای

"جوجه اُردک من"

جلوی دوربین

پخش "

نون و گلدون

" در تلویزیون ایتالیا

به نظم در آوردن آیات قرآن و نهج البلاغه

سریال تاریخی حجربن عدی آماده پخش شد

با پایان یافتن مراحل فنی سریال "حجربن عدی" این سریال در 12 قسمت 50 دقیقه ای آماده پخش شد.

این سریال داستان زندگی حجربن عدی را روایت می کند . داستان از سال پنجم هجری آغاز می شود . و با بررسی مراحل مختلف زندگی حجر چون مسلمان شدن وی ، حضور در جنگهای نهروان ، جمل ، صفین ، مخالفت او با تبلیغات مسموم معاویه علیه خاندان پیامبر (ص) و در نهایت شهادت او و جمعی از یارانش در سال 51 هجری خاتمه می یابد.

تصویربرداری این کار که به شیوه ویدئویی می باشد توسط "مازیار پرتو" انجام گرفته است . فیلمنامه این سریال توسط تاج بخش فنائیان نوشته شده است و می توان بازیگرانی همچون محمدعلی کشاورز ، حبیب دهقان نسب ، جمشید جمالزاده ، لیدا جوادی ، سیاوش طهمورث ، جلیل فرجاد ، مهدی میامی ، لیلا بوشهری را که در این سریال تاریخی ایفای نقش می کنند نام برد.

طاووس نقره ای برای زیر نور ماه

رضا میرکریمی کارگردان فیلم "زیر نور ماه" جایزه "طاوس نقره ای" سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم 2002 هند را دریافت کرد.

لعل کریشنا ادوانی ، معاون نخست وزیر هند جایزه طاووس نقره ای جشنواره بین المللی فیلم هند را طی مراسمی به کارگردان ایرانی اهدا کرد . در این مراسم جایزه "طاوس طلایی" جشنواره بین المللی فیلم هند به فیلم روسی "نامه ای به ایلزا" به کارگردانی "ایگور ماسلینیکوف" اهدا شد .

همچنین جایزه ویژه هیات داوران به طور مشترک به فیلم مصری "اسرار بنات" به کارگردانی مقدی احمد علی و فیلم هندی "دوست من" به کارگردانی خانم ریواتی اختصاص یافت.

گفتنی است که سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم هند روز سه شنبه هفته گذشته با شرکت 65 فیلم از 40 کشور جهان از جمله ایران در دهلی نو آغاز شد که در این جشنواره از هشت فیلم شرکت کننده 2 فیلم "غریبه" و "زیر نور ماه" در مسابقه شرکت نمودند.

حذف 30 دقیقه ای از فیلم 90 دقیقه ای "ده"

اصلاحیه های بسیاری که از سوی اداره نظارت و ارزشیابی در مورد فیلم "ده"  در نظر گرفته شده این فیلم را تبدیل به یک فیم کوتاه کرده است.

عباس کیارستمی ، کارگردان فیلم "ده" در گفت و گویی در این باره تاکید کرد : چون فیلم کوتاه را نمی توان در سینما نمایش داد ، عملا نمایش این فیلم مقدور نیست! چرا که برای نمایش عمومی فیلم "ده" سی دقیقه از این فیلم نود و یک دقیقه ای باید حذف شود. "ده" آخرین ساخته عباس کیارستمی است که تاکنون در جشنواره های متعددبین المللی ، از جمله بخش جشنواره بین المللی "کن" به نمایش در آمده است .این فیلم همچنین هفته گذشته جهت دریافت پروانه نمایش به اداره کل نظارت و ارزشیابی ارایه شده بود.

نویسنده مجارستانی برنده نوبل ادبیات شد

ایمر کرتس(Imre kertesz) ، نویسنده مجارستانی که آثار او عمدتاً در تجاربش در اردوگاه های نازی متمرکز است برای دریافت جایزه نوبل در رشته ادبیات انتخاب شد.

موسسه سوئدی نوبل ، که سالی یکبار این جایزه را اعطا می کند از کرتس به خاطر "کندوکاو در زمینه راه های بقای فرد تحت فشار نیروهای وحشیانه اجتماعی" ستایش کرد.

ایمر کرتس 72 ساله که در بوداپست پایتخت مجارستان متولد شده است در سال 1944 در سنین نوجوانی به اردوگاه کار اجباری آوشویت و سپس به "بوکنوالد" فرستاده شد  و در سال 1945 از این اردوگاه آزاد شد .

گفتنی است که جایزه ده میلیون کرونی ، روز دهم دسامبر در استکهلم توسط کارل گوستاو شانزدهم ، پادشاه سوئد به کرتس اعطا می شود .

"هارتون کالاس" رئیس کانون نویسندگان مجارستان گفت که آنها از تصمیم موسسه نوبل بسیار شادمان شده اند . او گفت : ما خوشحالیم که زندگی حرفه ای او به این مسیر افتاده است و اهمیت آثار او به لطف مترجمان و پیش از هر چیز ناشران آلمانی ، برای جهانیان شناخته شده است .

نمایش مجموعه ای از بزرگترین آثار نقاشی قهوه خانه ای

برای نخستین بار در کشور مجموعه ای از بزرگترین آثار نقاشی قهوه خانه ای در موزه مردم شناسی سعد آباد به نمایش در می آید . به گزارش روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد در این نمایشگاه که با همکاری و مشارکت ستاد جشن امید و سازمان میراث فرهنگی 23 مهر ماه گشایش یافته است و تا پایان نیمه شعبان ادامه دارد ، آثار نقاشی قهوه خانه ای از نقاشان معتبر این رشته نظیر محمود مدبر ، قوللر آغاسی و میرزا مهدی نقاشی شیرازی نمایش داده می شود.

"

جوجه اُردک من

"

جلوی دوربین

فیلمبرداری فیلم "جوجه اُردک من" به کارگردانی امیر فیضی از نوزدهم مهر ماه در بندر انزلی آغاز شد .

بنا به این گزارش این فیلم پس از مجموعه تلویزیونی "خواب و بیدار" جدیدترین محصول موسسه بشرا فیلم در مقام تهیه کننده محسوب می شود.

بازیگران این فیلم شبنم قلی خانی ، رضا شفیعی جم ، نیما رئیسی ، رضا فیض نوروزی و لوریک میناسیان هستند.

پخش " نون و گلدون " در تلویزیون ایتالیا

فیلم "نون و گلدون" به کارگردانی محسن مخملباف صبح روز یکشنبه گذشته از شبکه هفت تلویزیون ایتالیا به نمایش درآمد.

این فیلم در چهارچوب معرفی آثار سینماگردان برجسته ایرانی به زبان ایتالیایی برای بینندگان پخش شد.

به نظم در آوردن آیات قرآن و نهج البلاغه

یک شاعر تهرانی تاکنون ترجمه سیزده جزء ازقرآن کریم ، نهج البلاغه و تعداد زیادی از دعاهای معتبر مفاتیح الجناح را به نظم در آوده است .

به گزارش واحد مرکزی خبر ، محمود رزاقی ملخص به "ارم" با اشاره به بیش از چهار دهه فعالیت خود در زمینه شعر و ادب وفارسی گفت : خلق آثار منظوم در قالبهای دینی ، مذهبی را از سه سال گذشته آغاز کرده ام وی افزود : به منظور گسترش معارف دینی ، درقالب شعر و ادب تاکنون ترجمه منظوم دعای های کمیل ، ندبه ، عرفه ، زیارت عاشوا، صحیفه سجادیه، ابوحمزه ثمالی و دعاهای مربوط به ماه های شعبان و رمضان را به پایان رسانده ام . رزاقی به نظم در آوردن ترجمه نهج البلاغه شامل خطبه ها ، نامه ها و کلمات قصار ، خطبه فدک حضرت زهرا (س) و بیش از دو هزار حدیث غررالحکم و دررالحکم حضرت علی (ع) را از دیگر کارهای خود برشمرد و گفت :

در بخش قرآن نیز تاکنون ترجمه سیزده جزء قرآن کریم به نظم در آمده است و جزء های دیگر را نیز در دست اقدام دارم . این شاعر با ذوق ایرانی ، دو مجموعه تماشای بهاری شامل غزلیات، عاشقانه ها و نیز سوگنامه هایی در مرثیه اهل بیت (ع) به ویژه حضرت ابا عبدا... الحسین (ع) را از کارهای دیگر خود بیان کرد.