تبیان، دستیار زندگی
احترامِ به زن این است كه به زن فرصت داده بشود تا آن نیروها و استعدادهاى برجسته و عظیمى را كه در درون هر انسانى خداى متعال به ودیعه نهاده است - از جمله زن و استعدادهائى كه فقط در درون زنان وجود دارد - این استعدادها در سطوح مختلف بروز كند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

احترامِ به زن، فرصت دادن به اوست

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار صبح خود با هزاران نفر از بانوان قرآن‌پژوه و فعال قرآنی، تصریح كردند: جهت‌گیری همه فعالیت‌های قرآنی باید به سمت ظهور و بروز عملی آموزه‌ها و دستورات قرآنی در جامعه و رفتارهای فردی و جمعی باشد.

زن ایرانی

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، همزمان با خجسته سالروز میلاد حضرت معصومه سلام‌الله علیها، هزاران نفر از بانوان قرآن‌پژوه و فعال قرآنی، صبح روز 28 مهرماه با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار كردند.

در ابتدای این دیدار خانم‌ها:

- دكتر فائزه عظیم‌زاده اردبیلی، استادیار و معاون پژوهشی واحد خواهران دانشگاه امام صادق (ع)،

- دكتر صدیقه مهدوی استاد دانشگاه و پژوهشگر برتر،

- دكتر مریم حاج عبدالباقی حافظ كل قرآن و استاد دانشگاه آزاد اسلامی،

- پروین امیرآبادی داور مسابقات قرآن و مدیرعامل موسسه انجمن قرآنی بانوان،

- الهام غفاری حافظ كل قران، مدرس و پژوهشگر قرآنی،

- و مائده ادیب‌زاده حافظ كل قرآن و مدرس دانشگاه و حوزه

جهت‌گیری همه فعالیت‌های قرآنی باید به سمت ظهور و بروز عملی آموزه‌ها و دستورات قرآنی در جامعه و رفتارهای فردی و جمعی باشد

دیدگاه‌های خود را در خصوص مسائل مربوط به فعالیت‌های قرآنی كشور بویژه بانوان بیان كردند. محورهای مطالبی كه این بانوان پژوهشگر و فعال در عرصه قرآن بیان كردند عبارت است از:

• تعمیق بیشتر رشته‌های علوم قرآنی دانشگاهی

• بهره‌مندی مناسب از هشت هزار پایان نامه و پژوهش‌های قرآنی بانوان

• اطلاع‌رسانی مناسب از پایان‌نامه و پژوهش‌های قرآنی با تأسیس پایگاه اطلاع‌رسانی و كتابخانه تخصصی

• حمایت از بانوان قرآن‌پژوه و تشكیل كرسی نظریه‌پردازی در علوم دینی

• اهتمام بیشتر صدا و سیما به معرفی بانوان قرآن‌پژوه و پژوهش‌های آنان

• تأسیس مركز تخصصی تفسیر برای انسجام بخشی به پژوهش‌های قرآنی و جلوگیری از پژوهش‌های موازی

• ایجاد رشته‌های تخصصی تفسیر در دانشگاه‌های الهیات

• ضرورت حضور بیشتر بانوان قرآنی در دستگاه‌ها و شوراهای قرآنی

• توجه به آموزش‌های تخصصی قرآنی در استان‌ها بویژه مناطق محروم

• زمینه‌سازی برای برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن كریم ویژه بانوان

• اعزام بانوان قاری‌قرآن به حج و كشورهای دیگر جهت تبلیغ

• وجود دستگاه‌ها و مراكز قرآنی موازی و نبود انسجام لازم

• استفاده از ظرفیت بسیج برای گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه

• تقویت و تعمیق برنامه‌های قرآنی بسیج

• و لزوم گسترش فعالیت‌های هنری قرآنی و بهره‌گیری تولیدات نمایشی و هنری از مفاهیم قرآنی

رهبر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، حضور برجسته و شگفت‌انگیز بانوان ایرانی در عرصه‌های علمی، تحقیقاتی، و پژوهشی بویژه حوزه مسائل قرآنی را از دستاوردها و افتخارات نظام جمهوری اسلامی دانستند و تأكید كردند: جهت‌گیری همه فعالیت‌های قرآنی باید به سمت ظهور و بروز عملی آموزه‌ها و دستورات قرآنی در جامعه و رفتارهای فردی و جمعی باشد و این هدف جز با آشنایی صحیح آحاد جامعه با مفاهیم و معانی قرآن و هدایت پژوهش‌های قرآنی در این مسیر، امكان‌پذیر نیست.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه نگاه غرب به زن، نگاه غلط، ابزاری و اهانت‌آمیز است، افزودند: اسلام، برای زن احترام و شخصیت قائل است و زمینه بروز استعدادهای فراوان بانوان در سطوح مختلف خانواده، جامعه، و بین‌المللی را بمنظور كسب علم و دانش، تحقیق و پژوهش، و تربیت و سازندگی فراهم می‌كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، كمیت بسیار زیاد بانوان ایرانی در عرصه قرآن‌پژوهی را بسیار ارزشمند و در جهان اسلام كم‌نظیر خواندند و درخصوص بروز عملی مفاهیم قرآن در جامعه خاطرنشان كردند: جامعه ایران بدلیل فاصله بسیار زیاد با قرآن در دوران طاغوت، عقب ماندگی‌هایی از لحاظ تدبر در قرآن و ظهور عملی دستورات قرآن در زندگی فردی و جمعی دارد كه باید تلاش شود این عقب‌ماندگی‌ها برطرف شوند.

احترامِ به زن این است كه به زن فرصت داده بشود تا آن نیروها و استعدادهاى برجسته و عظیمى را كه در درون هر انسانى خداى متعال به ودیعه نهاده است این استعدادها در سطوح مختلف بروز كند

رهبر انقلاب تصریح کردند:

احترامِ به زن این است كه به زن فرصت داده بشود تا آن نیروها و استعدادهاى برجسته و عظیمى را كه در درون هر انسانى خداى متعال به ودیعه نهاده است - از جمله زن و استعدادهائى كه فقط در درون زنان وجود دارد - این استعدادها در سطوح مختلف بروز كند؛ در سطح خانواده، در سطح جامعه، در سطح بین‌المللى، براى علم، براى دانش و معرفت و تحقیق، براى تربیت و سازندگى.

ایشان اساسی‌ترین كار برای قرآنی‌شدن یك جامعه را شكل‌گیری نظام مبتنی بر دستورات قرآن و اسلام دانستند و افزودند: تشكیل نظام جمهوری اسلامی در ایران یكی از بزرگترین و مهمترین موارد عمل به قرآن بود كه انجام شد و این حقیقت واضح و بدیهی غالباً مورد غفلت قرار می‌گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: تشكیل نظام جمهوری اسلامی، بهترین زمینه عملی را برای سازندگی قرآنی بوجود آورده است و باید تلاش شود در این چارچوب، رفتارهای فردی، خانواده، مدیریتی، سازمانی، سیاسی، بین‌المللی، و رفتارها در مراكز آموزشی، عملی و تحقیقاتی براساس اسلام و قرآن شكل گیرد.

مقام معظم رهبر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای لازمه رسیدن به چنین هدف والایی را آشنایی صحیح آحاد مردم با مفاهیم و معانی قرآنی دانستند و خاطرنشان كردند: جهت‌گیری پژوهش‌های قرآنی باید به سمت عینیت‌بخشی دستورات قرآن در جامعه و زندگی مردم باشد.

مقدمات و شرایط مورد نیاز برای پژوهش در قرآن، محور دیگری بود كه رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره كردند و افزودند: پژوهنده قرآن باید از نظر روحی و درونی زمینه پذیرش حقیقت ناب قرآن را داشته باشد زیرا در غیراینصورت ممكن است پژوهش در قرآن، در جهت مخالف آن استفاده شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین این موضوع خاطرنشان كردند: اگر دل پاكیزه نباشد، نتیجه آن می‌شود كه از قرآن برای كوبیدن اسلام و جمهوری اسلامی و فضائلی كه نظام اسلامی در اختیار ما قرار داده است، استفاده می‌شود.

ایشان یكی دیگر از مقدمات.پژوهش در قرآن را انس با قرآن و همچنین آشنایی با زبان عربی و مبانی اصول فقه دانستند و تأكید كردند: شیوه و متد علمی استفاده از قرآن در قرآن‌پژوهی بسیار مهم است و در این زمینه، شیوه علمای دین و فقها در استفاده از آیات و روایات، شیوه‌ای كاملاً علمی و آزموده شده است.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان خود بار دیگر به موضوع علوم انسانی در دانشگاه‌ها و گلایه خود در این خصوص اشاره كردند و افزودند: مبنای علوم انسانی غرب كه در دانشگاه‌های كشور بصورت ترجمه‌ای تدریس می‌شود، جهان‌بینی مادی و متعارض با مبانی قرآنی و دینی است، در حالیكه پایه و اساس علوم انسانی را باید در قرآن جستجو كرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یكی از مسائل مهم و اصلی در قرآن‌پژوهی را، استخراج مبانی علوم انسانی دانستند و تأكید كردند: اگر این كار انجام شود پژوهشگران با استفاده از مبانی قرآنی و همچنین استفاده از برخی پیشرفت‌های علوم انسانی، می‌توانند بنای رفیع و مستحكمی را از علوم انسانی پایه‌گذاری كنند.

تنظیم برای تبیان: شکوری