تبیان، دستیار زندگی
بزرگترها بیشتر لباسهای مدل ماهواره ای را می پسندند و کودکان نیز عکس شخصیتهای تلویزیونی محبوبشان را دوست دارند و ما هم باید سلیقه هر دو طرف را رعایت کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لباس کودک با مدل های ماهواره ای

کودک

وقتی به لباسهای پشت ویترین نگاه می اندازی متوجه می شوی تقریبا همه مغازه ها به طور یک دست از چند نوع طرح خاص لباس و چند عکس ویژه برای لباسهای کودکان استفاده کرده اند.وقتی علت این کار را جویا می شوی ،مغازه دار میگوید گرایش مردم و بیشتر بچه ها به خرید و پوشیدن چنین لباسهایی است.

یکی از آنها می گوید :بزرگترها بیشتر لباسهای مدل ماهواره ای را می پسندند و کودکان نیز عکس شخصیتهای تلویزیونی محبوبشان را دوست دارند و ما هم باید سلیقه هر دو طرف را رعایت کنیم.

خانمی  که کودکی 4 ساله را به همراه دارد از وضع فرهنگی که بر روی لباس کودکان حاکم شده است گلایه مند است و می گوید: درج عکسهای متضاد با فرهنگ ایرانی و اسلامی آن هم بر روی لباس اطفال منجر به جا افتادن همین فرهنگ در ذهن بچه ها می شود .

عکسهایی مانند انواع و اقسام باربی ها با لباسهای نامناسب و آرایشهای غلیظ و یا عکسهای بازیگران فیلمهای کره ای در کنار یکدیگر که بر روی تمام لوازم کودکان من جمله لباس آنها حک می شود موجب ماندگاری و تثبیت همین شخصیتها در ذهن آنها می شود و در واقع کم کم شخصیت خود کودکان نیز به واسطه شبیه شدن به همین کاراکترها شکل می گیرد .

کودک

وی می گوید :تصور نمی کنم این شخصیتها و عروسکها نماینده فرهنگ ایرانی و اسلامی ما باشند و لازم است مسوولین فرهنگی کشور در این مورد اقدامات لازم را انجام دهند که ما نیز مجبور نباشیم هم در مقابل خواسته های کودکانمان برای خرید این لباسها مقاومت کنیم و هم کلی وقت برای پیدا کردن یک لباس مناسب صرف کنیم.

شخصیت افراد از کودکی شکل می پذیرد و وقتی از کودکی به بچه ها اجازه پوشیدن هر نوع لباسی را دادیم در واقع شخصیت و سلیقه آنها را در مورد لباس به گونه ای هدایت کرده ایم که در بزرگسالی تمایل به پوشیدن لباسهای خاص با فرهنگ غیر ایرانی دارند.

خانم زهره زاده کمند ،طراح لباس نیز می گوید :متاسفانه همه توجه مسوولین ما در بخش طراحی لباس معطوف به طراحی لباس برای بزرگسالان شده است در حالی که با کمی دور اندیشی متوجه می شویم شخصیت افراد از کودکی شکل می پذیرد و وقتی از کودکی به بچه ها اجازه پوشیدن هر نوع لباسی را دادیم در واقع شخصیت و سلیقه آنها را در مورد لباس به گونه ای هدایت کرده ایم که در بزرگسالی تمایل به پوشیدن لباسهای خاص با فرهنگ غیر ایرانی دارند.

برخی والدین لباسهایی را برای فرزندانشان می پسندند که نه تنها مناسب سن آنها نیست بلکه القا کننده فرهنگ برهنگی هم در آنها است .

وی ادامه می دهد: برخی والدین لباسهایی را برای فرزندانشان می پسندند که نه تنها مناسب سن آنها نیست بلکه القا کننده فرهنگ برهنگی هم در آنها است . با عرضه لباسهایی که از روی مدلهای ماهواره ای برداشته می شود و اقتباسی از مدل لباسهای شب زنان در مجالس است در واقع پوشش کامل را برای کودکانمان کم اهمیت جلوه می دهیم و بعد توقع داریم همین کودک در سن نوجوانی و جوانی از لباسهای پوشیده و مناسب سنش استفاده کند.

منبع : جهان - با تغییر

تنظیم برای تبیان : داوودی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.