تبیان، دستیار زندگی
شاید شما هم نام مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد علی صافی(ره) را شنیده و یا حکایت ایشان راخوانده باشید. وی حافظ كل قرآن بود. و حفظ قرآن را توفیقی می‍دانست كه با عنایت مولای متقیان، امیرمؤمنان، حضرت علی(ع) نصیب او شده بود و ایشان خاطره‍ای را در
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ظرف قرآن

قرآن

شاید شما هم نام مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد علی صافی(ره)  را شنیده و یا حکایت ایشان راخوانده باشید.

وی حافظ كل قرآن بود. و حفظ قرآن را توفیقی می‍دانست كه با عنایت مولای متقیان، امیرمؤمنان، حضرت علی(ع) نصیب او شده بود و ایشان خاطره‍ای را در همین رابطه نقل كرده ‍اند كه خالی از لطف نیست.

من از این حرف خیلی ناراحت شدم و به وی گفتم: «من در حال حاضر،حافظ قرآنی كه بتوانم به تو معرفی كنم، نمی ‍شناسم، ولی من یك شیعه هستم و از امروز تصمیم می‍گیرم كه قرآن را حفظ نمایم تا به شما ثابت كنم كه شیعه هم می‍تواند حافظ قرآن شود».

می ‍گفتند: در سنین جوانی درحوزه علمیه نجف اشرف تحصیل می كردم. در ایام زیارتی حضرت ابا‍ عبدالله الحسین(ع) به كربلا مشرف شدم، یك بار پس از زیارت، با عالمی سنّی مذهب كه به شدّت به من خیره شده بود،برخورد كردم و از او پرسیدم:

«چرا اینطور به من نگاه می كنید؟» جواب داد: «من در این فكر هستم كه شما شیعیان برحق نیستید».

وقتی دلیل این نگرشش را جویا شدم، پاسخ داد: «زیرا وجود شما شیعیان نمی‍تواند ظرف قرآن شود، یك شیعه به من معرفی كن كه حافظ قرآن باشد! این كه هیچ یك از شیعیان حافظ كل قرآن نیست، دلیل برآن است كه شیعه برحق نیست!»

من از این حرف خیلی ناراحت شدم و به وی گفتم: «من در حال حاضر،حافظ قرآنی كه بتوانم به تو معرفی كنم، نمی ‍شناسم، ولی من یك شیعه هستم و از امروز تصمیم می‍ گیرم كه قرآن را حفظ نمایم تا به شما ثابت كنم كه شیعه هم می‍تواند حافظ قرآن شود».

آن عالم سنّی سری تكان داد؛به این معنا كه «هرگز نمی‍توانی!»،اما پس از اصرارهای من گفت: هر سال برای زیارت این «سبط الرسول»- اشاره به حرم حضرت اباعبدالله الحسین(ع)كرد-به كربلامی‍آیم، اگر حافظ قرآن شدی، سال آینده به همین جا بیا تا تو را امتحان كنم و ببینم حافظ قرآن شده ای یا خیر؟

پس از این دیدار، به نجف اشرف باز‍ گشتم، فوراً به حرم امیر‍ مؤمنان علی(ع )مشرف شدم و با ایشان چنین نجوا كردم:

«مولای من! می‍ خواهم به خاطر حفظ آبروی شیعه قرآن را حفظ كنم و این ممكن نیست مگر به لطف و عنایت شما،مرا در این راه كمك كنید تا بتوانم با سربلندی حافظ قرآن شوم و در پیش این عالم سنّی سربلند گردم …«.

بالأخره حرف‍هایم را با حضرت زدم و به حجره بازگشتم و مشغول حفظ قرآن شدم ودر این راه به قدری سرعت به خرج دادم كه در عرض 6 ماه حافظ كل قرآن شدم.

شش ماه هم به مرور محفوظات پرداختم،تا اینكه موعد فرا رسید و من به كربلا مشرف شدم و آن عالم سنّی را در همان مكانی كه وعده كرده بودیم،دیدم. او بلافاصله پرسید:

«خوب چی شد؟حافظ قرآن شدی؟»پاسخ دادم؛«بله!»

او با تعجب گفت غیر ممكن است و سرش را به علامت محال بودن این امر تكان داد،اما من اصرارمی ‍ كردم كه حافظ كل قرآن هستم تا اینكه بالأخره مرا امتحان كرد و بیش از یك ساعت،از من سوره ‍ ها و آیات و اجزاء مختلف قرآن را سوال كرد و من به همه آنها پاسخ دادم و ادامه آیات را حتی تا چند صفحه پس از آن تلاوت ‍كردم و او همچنان در تعجب بود و من به او گفتم: خوب حالا شما چه می‍ گویید؟من یك شیعه هستم و قرآن را هم توانسته ‍ام حفظ كنم!

در خصال شیخ صدوق ازامیرمؤمنان،علی(ع)روایت شده است:

برای كسی كه مسلمان و اهل طاعت باشد و بتواند قرآن را از حفظ قرائت كند. همه ساله دویست دینار در بیت المال مسلمانان خواهد بود.!

عالم سنّی پس از این سخن اندیشید و گفت: «اینكه شما موفق شده ای قرآن را حفظ كنی دلیلش آن است كه یا پدرت سنّی بوده است و یا مادرت! »

آری! او باز هم نپذیرفت كه وجود شیعه می‍ تواند ظرف قرآن و حافظ آیات الهی گردد،امّا بنده با حفظ قرآن توانستم پاسخی عملی بر این اندیشه باطل دهم و باعث سربلندی شیعه وشیعیان باشم.

این داستان از حوزه علمیه  نجف اشرف در بین طلاب و علما و بزرگان پیوسته نقل می‍شد است تا اینكه مرحوم آیت الله العظمی آقای حاج سید ابوالحسن اصفانی(ره)نیز آقای صافی را امتحان كردند و ایشان به خوبی به سؤالات پاسخ دادند. از همین رو مرحوم اصفهانی دستور دادند تا مقرری و ماهیانه ه‍ایی (مقداری افزون بر شهریه‍ای كه به همه طلاب می‍ دادند) برای حفظ قرآن به مرحوم آقای حاج شیخ محمد علی صافی اصفهانی پرداخته  ‍شود. این روش در سیره رسول خدا و امیرمؤمنان وائمه اطهار(علیهمالسلام) نیز بوده كه خوب است از دو روایت در این زمینه یاد كنیم:

در تفسیر ابوالفتوح رازی و نیز مستدرك الوسایل از رسول خدا روایت شده:

همه ساله دویست دینار، از آنِِ حافظ قرآن كه در‍حقیقت حامل قرآن كریم است، می ‍ باشد و اگر این حافظ قرآن در حالی بمیرد كه قرض و دینی بر گردنش باشد،خداوند قرض اورا از همین مال و حقوقی كه در بیت المال دارد،جبران و دین او را ادا می كند.‍باشد و اگر این حافظ قرآن در حالی بمیرد كه قرض و دینی بر گردنش باشد،خداوند قرض اورا از همین مال و حقوقی كه در بیت المال دارد،جبران و دین او را ادا می كند.

در خصال شیخ صدوق ازامیرمؤمنان،علی(ع)روایت شده است:

برای كسی كه مسلمان و اهل طاعت باشد و بتواند قرآن را از حفظ قرائت كند. همه ساله دویست دینار در بیت المال مسلمانان خواهد بود.!

منبع: مجله بشارت، شماره71، با تلخیص


تنظیم برای تبیان: شکوری