تبیان، دستیار زندگی
ان" به نفع کودکان مبتلا به سرطان برگزار شد مراسم با شکوه "جشن قلک شکان" به نفع کودکان سرطانی با همکاری موسسه خیریه حمایت کودکان مبتلا به سرطان "محک" در بیمارستان "محک" صبح روز جمعه برگزار شد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جشن " قلک شکان" به نفع کودکان مبتلا به سرطان برگزار شد

مراسم با شکوه "جشن قلک شکان" به نفع کودکان سرطانی با همکاری موسسه خیریه حمایت کودکان مبتلا به سرطان "محک" در بیمارستان "محک" صبح روز جمعه برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در آیین با شکوه ، کودکان به همراه والدین خود آمده بودند تا با شکستن قلک های خود ، پس اندازهای خود را به کودکان مبتلا به سرطان هدیه کنند.

این کودکان ، در برگ ریزان پاییز زرد کودکان هم سن و سال خود ، دست های سبزشان را برای دوستی با کودکان مبتلا به سرطان دراز کردند و با تبسمی عاشقانه به همنوعان دردمند خود شادی هدیه کردند.

در آیین "جشن قلک شکان" غرفه هایی توسط سازمانهای غیر دولتی درارتباط با آثار هنری کودکان مبتلا به سرطان به نفع این کودکان دایر بود.

بر اساس این گزارش جمعی از هنرمندان نیز با حضور خود در این مراسم به برگزاری نمایش طنز، شعبده بازی و اجرای موسیقی زنده برای کودکان مبتلا به سرطان و به نفع آنها پرداختند.

مدیر عامل موسسه "محک" در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت : این موسسه در بهمن 1370 تاسیس شد و از ابتدای تاسیس بیش از شش هزار کودک مبتلا به سرطان را تحت پوشش قرار داده است.

"صمد طاهری" با بیان اینکه بیش از 90 درصد کودکان تحت پوشش این موسسه از خانواده های فقیر و قشر کم در آمد جامعه هستند افزود : این موسسه هزینه پاراکلینیک ، کمکهای دارویی و پزشکی ، رفت و آمد و کمک هزینه زندگی کودکان تحت پوشش را تا 14 سالگی تقبل می کند.

11 تا 18 مهر ماه ، به عنوان هفته حمایت از بیماران سرطانی نامگذاری شده است .

مراسم بزرگداشت حافظ در آلمااتا برگزار شد

روز 20 مهر مصادف با روزحافظ است به همین مناسبت جمعه شب ، نشست فرهنگی با عنوان شبی با حافظ در شهر آلمااتا در محل آکادمی علوم قزاقستان به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران با شرکت جمع کثیری از ایرانیان ، قزاق ها ، تاجیک ها ، افغان ها ، و دوستداران زبان فارسی برگزار شد.

در این محفل ادبی رایزن فرهنگی کشورمان پیام رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را قرائت کرد و تعدادی از شعرای برجسته قزاق با تجلیل از مقام حافظ بخشی از اشعار حافظ را قرائت کردند و از حافظ به عنوان شاعر شاعران جهان و بزرگترین شخصیت عرفانی - ادبی یاد کردند . این محفل ادبی که در جمعی بسیار صمیمی برگزار شد، با اجری چند برنامه هنری پایان یافت.

دی کاپریو ، در فیلم های اسپیلبرگ و اسکورسیزی

دو فیلم تازه لئوناردو دی کاپریو همزمان از اوایل زمستان (25 دسامبر آینده) بر پرده سینماهای آمریکا به نمایش در می آیند.

فیلم "دار و دسته های نیویورک" محصول میراماکس و فیلم "اگر می توانی مرا بگیر" با موضوعی حماسی – جنایی محصول "دریم ورکز" هر دو در تاریخ یاد شده اکران می شوند.

به این ترتیب کمپانی میرداماکس نمایش فیلم اخیر مارتین اسکورسیزی را برای هفته آخر دسامبر در نظر گرفته است.

براساس یک برآورد بودجه ، فیلم دار و دسته های نیویورک هزینه ای بین 90 تا 100 میلیون دلار در برداشته که به این ترتیب به عنوان گران ترین فیلم تاریخ میراماکس محسوب می شود.

دی کاپریو همچنین در فیلم اگر می توانی مرا بگیر ، ساخته اسپیلبرگ در مقابل تام هنکس بازی کرده است .

در این فیلم ، دی کاپریو در نقش مردی ظاهر می شود که دارای هویت های مختلفی است و در عین حال از سوی یک مامور اف . بی . آی که تام هنکس نقش آن را بازی می کند ، تعقیب می شود.

این فیلم اسپیلبرگ نیز در تاریخ 25 دسامبر ( چهار دی ماه ) به همراه فیلم اسکورسیزی نمایش داده خواهد شد.

دو جایزه جشنواره مجارستان برای "درویش فلزات"

فیلم مستند "درویش فلزات" ساخته محمود یار محمد لو ، برنده دو جایزه بزرگ از جشنواره بین المللی هنرهای زیبای "زولنوک" مجارستان شد.

به گزارش رسیده از مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ، در این جشنواره که از 9 تا 14 مهر ماه در شهر " زولنوک " برگزار شد ، 365 فیلم مستند ، تجربی و انیمیشن از 33 کشور دنیا ، به نمایش در آمدند که " درویش فلزات " در رقابت با 34 فیلم مستند دیگر در بخش "مستندهای هنری" جشنواره ، موفق به کسب جایزه اول هیأت داوران شد.

در این جشنواره همچنین جایزه بزرگ هیات داوران " دانشجویان سینما " به فیلم " درویش فلزات " اختصاص یافت .

" تو آزادی " و جایزه " سیفژ " جشنواره فرانکفورت لوکاس

جایزه "سیفژ" جشنواره فیلم های کودکان فرانکفورت لوکاس به فیلم " تو آزادی " تعلق گرفت.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، در این جشنواره فیلم بلند " تو آزادی" ساخته محمد علی طالبی جایزه "سیفژ " را دریافت کرد ، پیش از این نیز این فیلم در جشنواره های معتبری از جمله "مونترال" ، " کودک شیکاگو " و " فورت لاو دردیل " نیز به نمایش در آمده است .

جشنواره بین المللی فیلم های کودکان فرانکفورت لوکاس از 1 تا 8 مهر سال جاری در کشور آلمان برگزار شد.

برگزاری مراسم جشن میلاد ائمه اطهار علیهم السلام در تاجیکستان

به مناسبت ایام ولادت حضرت امام حسین و حضرت امام سجاد علیهم السلام و حضرت ابوالفضل (ع) مراسم جشن میلاد در تاجیکستان برگزار شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، از " دوشنبه " :

در این مراسم که ایرانیان مقیم تاجیکستان حضور داشتند در بزرگداشت امامان بزرگوار و حضرت ابوالفضل عباس (ع) مداحی شد و سپس یکی از هنرمندان موسیقی تاجیکستان در وصف پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) سرودی را اجرا کرد.

این مراسم به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان برگزار شد .

هفدهمین جشنواره بین المللی فیلمهای کودک و نوجوان

چهارمین روز هفدهمین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان با عنوان یک روز با حمید جبلی ادامه یافت.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، در این روز فیلم های با چشم بسته ، پناه ، سال تحویل و یک روز بخصوص ، مجموعه های محله برو بیا و کلاه قرمزی در بخش نمایش های ویژه به نمایش گذاشته شد.

همچنین این جشنواره با بخش های روی پرده " کودک و نوجوان " ، " سینمای خیال پرداز " ، " گزیده های فجر " در اصفهان و نمایش های ویژه ای از دانمارک ، آمریکا ، هلند و بلژیک پیگیری شد .

یکی از فیلم هایی که در این روز با استقبال کودکان مواجه شد علی و دنی به کارگردانی وحید نیکخواه آزاد بود که در بخش روی پرده کودک و نوجوانان به نمایش در آمد.

برگزاری نخستین کنگره ناپیوسته فاطمه شناسی تبریز

نخستین کنگره فاطمه شناسی و تبیین حدود و حقوق زنان در عرصه خانواده 24 و 25 مهر ماه در تبریز برگزار می شود.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، دبیر همایش هدف از برگزاری این کنگره را حرکتی معرفتی برای شناخت بیشتر ابعاد مختلف زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) با استفاده از روش های علمی - هنری و ارائه الگویی کاربردی و عملی به نسل جوان بیان کرد.

خانم نوری زاده گفت : تاکنون 152 مقاله با موضوع های فاطمه شناسی و تبیین حدود و حقوق زنان در عرصه خانواده ، بررسی مکتب پرورشی حضرت فاطمه زهرا (س) ، بررسی و نظام مند کردن روش فاطمه برای حل مشکلات خانواده ، بررسی مدیریت زن در خانواده با توجه به الگوی فاطمه ، شیوه های ایمن سازی خانواده در برابر آسیب ها با تمسک به فرهنگ فاطمه و تبیین روش های فاطمه در خانواده به منظور گسترش فرهنگ انتظار از سراسر کشور به دبیر خانه کنگره رسیده است .

وی افزود : تعدادی از این مقاله ها به صورت سخنرانی و تعدادی نیز به صورت نشریه ارائه خواهد شد.

خانم نوری زاده اجرای قطعات نمایشی از زندگی حضرت فاطمه زهرا ، (س) اجرای سرود و دیگر برنامه های فرهنگی را از جمله برنامه های این کنگره نامید.

به گفته وی نخستین کنگره ناپیوسته فاطمه شناسی از میلاد حضرت زهرا (س) تا نیمه شعبان تحت عنوان از میلاد تا انتظار در پنج استان آذربایجان شرقی ، یزد ، گیلان ، گلستان و تهران برگزار می شود.

این کنگره در از ماه به مدت دو روز و در تالار معلم این شهر برگزار خواهد شد.

برگزاری هشتمین مسابقه بین المللی کاریکاتور با عنوان دنیای زنان

سازمان غیر دولتی آلمانی اگزایل ، هشتمین مسابقه سالانه بین المللی کاریکاتور خود را با عنوان دنیای زنان برگزار می کند.

به گزارش اداره فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو در ایران ، این مسابقه به منظور آشنایی با مشکلات و مسائل مشترک زنان در جهان و نقش و جایگاه آنان در حیات اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی برگزار می شود.

علاقمندان می توانند حداکثر سه اثر را که اندازه آن نباید بزرگتر از 40 در 60 سانتی متر باشدتا 24 آبان به سازمان اگزایل در آلمان ارسال کنند.

ضمنا علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به اداره فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو در ایران واقع در بلوار میرداماد ، روبروی مسجد الغدیر ، خیابان شهید حصاری زازان جنوبی ، کوی یکم ، شماره 17 ، طبقه سوم مراجعه نمایند.

چهار فیلم سینمایی پروانه ساخت گرفتند

شورای صدور پروانه فیلمسازی 35 میلیمتری ، مجوز ساخت چهار فیلم سینمایی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بر اساس اعلام اداره کل نظارت و ارزشیابی ، این شورا پروانه ساخته چهار فیلم سینمایی " همسر دوم " به کارگردانی و تهیه کنندگی مهدی صباغزاده ، "محکومین بهشت" به کارگردانی و تهیه کنندگی حجت الله سیفی ، " دوگانه " به کارگردانی محمد علی نجفی و تهیه کنندگی خسرو امیر صادقی و "تلخ عین عسل" به کارگردانی محمد باشه آهنگر و تهیه کنندگی حبیب الله کاسه ساز را صادر کرده است .

بر گزاری نمایشگاهی از آثار نقاشی لویی سوتر در سوئیس

نمایشگاهی از 200 اثر نقاشی و طراحی لویی سوتر هنرمند سوئیسی در کشورش به نمایش در آمده است .

به گزارش یورونیوز ، " لویی سوتر" در سال 1871 متولد شد و در سال 1942 نیز وفات یافت .

وی از جمله نقاشان مطرح سوئیسی است که در مجموع 12 هزار اثر طراحی و نقاشی خلق کرده است که تنها 3 هزار اثر وی اکنون بر جای مانده است.

وی قبل از روی آوردن به طراحی و نقاشی به مطالعه موسیقی پرداخت و سپس برای مدتی به آمریکا سفر کرد.

نمایشگاه آثار سوتر تا 5 ژانویه برپاست.