تبیان، دستیار زندگی
نرم‌افزار پیامک فارسی که برروی سایت همراه اول قابل دسترس است؛ به کاربران این امکان را می‌دهد که 200 کاراکتر فارسی را دریک پیامك ارسال کنند اما استفاده از این امكان در صورتی است كه هر دو گوشی فرستنده و گیرنده پیامك این نرم افزار را دانلود كرده باشند و گوشی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نرم‌افزار پیامك فارسی با شكست مواجه شد؟

ارسال پیامک

نرم‌افزار پیامک فارسی كه در مقطعی آغاز فعالیتش را در بوق و كرنا كرد، بر اساس مصوبه دولت و در جهت ترویج زبان فارسی در شبكه پیامك طراحی شد؛ درواقع یک سرویس ارزش‌ افزوده برای ارسال و دریافت پیامک‌های فارسی بود که امکاناتی از قبیل فشرده‌سازی تا 200 کاراکتر در یک پیامک را داشت و پس از تغییر تعرفه پیامك و برای جبران مشكل بیش‌تر بودن حجم پیامک با زبان فارسی ارایه شد اما شواهد نشان می‌دهد استقبال از این نرم‌افزار آنطور كه باید نبوده و در حال حاضر اكثر مشتركان حتا افرادی كه نرم‌افزار مذكور را دانلود كرده بودند، پیامك خود را بدون استفاده از این نرم‌افزار به فارسی و برخی با همان فونت انگلیسی ارسال می‌كنند.

به گزارش ایسنا هیات دولت تغییر نرخ پیامک را در بهمن‌ماه سال 86 به تصویب رساند که بر اساس آن از ابتدای تیرماه 87 تعرفه پیامک فارسی 89 ریال و تعرفه پیامک لاتین 222 ریال محاسبه می‌شود، برخلاف آنکه پیامك لاتین 160 کاراکتر را پشتیبانی می‌کند تنها امکان ارسال 70 کاراکتر در هر پیامک با فونت فارسی وجود دارد، به همین دلیل شرکت ارتباطات سیار با همکاری مرکز ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات پیشرفته شریف، نرم‌افزاری را برای فشرده‌سازی فونت فارسی طراحی و عرضه کرد.

نرم‌افزار پیام‌رسان یک سرویس ارزش‌ افزوده برای ارسال و دریافت پیامک‌های فارسی با حجم بالاست كه در قالب دو نسخه ارائه شد و امکاناتی از قبیل فشرده‌سازی تا 200 کاراکتر در یک پیامک، امکان دسترسی به دفترچه تلفن، امکان درج شکلک‌ها، درج تاریخ شمسی در پیام‌ها، اضافه شدن جعبه‌ی ذخیره پیام‌ها، امکان ویرایش الگوها، اضافه کردن میانبرها به منوها، گزینه‌ها و صفحات و درج آیکون‌های گرافیکی نشان دهنده‌ی وضعیت پیامک‌ها در جعبه‌ها از ویژگی‌های آن عنوان شده بود.

مدیر كل رایانه و محاسبات شركت ارتباطات سیار ایران در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال كه چرا از نرم‌افزار پیامك فارسی استقبال نشد، گفت: ما به این موضوع اعتقادی نداریم؛ هر محصولی كه ارائه می‌شود دلیلی بر فروش انبوه آن وجود ندارد.

نرم‌افزار پیامک فارسی كه در مقطعی آغاز فعالیتش را در بوق و كرنا كرد، بر اساس مصوبه دولت و در جهت ترویج زبان فارسی در شبكه پیامك طراحی شد؛ درواقع یک سرویس ارزش‌ افزوده برای ارسال و دریافت پیامک‌های فارسی بود که امکاناتی از قبیل فشرده‌سازی تا 200 کاراکتر در یک پیامک را داشت.

علیرضا طلوع گفت: این نرم‌افزار در اكثر شهرها قابلیت استفاده دارد و فعلا تقاضایی در این زمینه نداریم كه بخواهیم برروی آن كار كارشناسی انجام دهیم.

پیامک, موبایل

وی اظهار كرد: ‌لزوما وقتی بخواهیم پیامك فارسی را به صورت فشرده بفرستیم، باید از نرم‌افزار پیامك فارسی استفاده كنیم و طبیعی است برای بازشدن این پیامك گوشی گیرنده و فرستنده باید این نرم‌افزار را دانلود كرده باشند. به‌عنوان مثال اگر در ویندوز برنامه‌ای زیپ و فشرده شده و ایمیل شود برای باز كردن این فایل باید با استفاده از نرم‌افزار مربوطه اقدام كرد.

طلوع گفت: از طرفی ما برروی این سرویس به عنوان یك سرویس ارزش افزوده كار كردیم و در رابطه با سرویس‌های ارزش افزوده معمولا مطالعات و بررسی‌هایی صورت گرفته و مشكلات موجود در نرم‌افزار برطرف می‌شود و در ورژن‌های بعدی سرویس‌ها بهتر و با قابلیت بیش‌تری عرضه خواهند شد.

نرم‌افزار پیامک فارسی که برروی سایت همراه اول قابل دسترس است؛ به کاربران این امکان را می‌دهد که 200 کاراکتر فارسی را دریک پیامك ارسال کنند اما استفاده از این امكان در صورتی است كه هر دو گوشی فرستنده و گیرنده پیامك این نرم افزار را دانلود كرده باشند و گوشی آن‌ها قابلیت این دانلود را داشته باشد.

اما موضوع استقبال نه چندان مناسب از این نرم‌افزار است سوالی بود كه مسوولان شركت ارتباطات سیار پاسخ قانع كننده‌ای برای آن نداشته و تاكنون آماری كه استقبال از این نرم‌افزار را نشان دهد ارایه نكردند و این سوال كه چرا بعضا پروژه‌هایی از این دست كه با صرف هزینه‌هایی و برای سرویس‌دهی به مردم راه‌اندازی می‌شوند، آنطور كه باید كاربردی نشده و احیانا به دلیل مشكلات زیادی كه استفاده از آن به همراه داشته، كسی خواستار به‌كارگیری آن‌ها نیست؟

تنظیم برای تبیان: سیدپیمان صابری