تبیان، دستیار زندگی
ناشران كتاب‌های تاریخ و جغرافیاهفته گذشته 27 عنوان كتاب در گروه تاریخ و جغرافیا به بازار كتاب عرضه كردند. در بین این آثار، انتشارات آرام بیشترین تعداد كتاب را در زمینه معرفی شهرهای ایران عرضه كرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انتشار 7 عنوان كتاب در حوزه ايران‌شناسي
کتاب

ناشران كتاب‌هاي تاريخ و جغرافياهفته گذشته 27 عنوان كتاب در گروه تاريخ و جغرافيا به بازار كتاب عرضه كردند. در بين اين آثار، انتشارات آرام بيشترين تعداد كتاب را در زمينه معرفي شهرهاي ايران عرضه كرده است.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، ناشران كتاب‌هاي تاريخي، 27 عنوان كتاب اين حوزه را با چاپ‌هاي نخست و تجديد چاپي به بازار كتاب‌هاي تاريخي عرضه كرده‌ و برخي از اين كتاب‌ها به چاپ‌هاي بالايي رسيده و در دسترس تاريخ‌پژوهان قرار گرفته است.

«دايره‌المعارف سرزمين و مردم استان كرمان»، «دايره‌المعارف سرزمين و مردم استان كهگلويه»، «دايره‌المعارف سرزمين و مردم استان گلستان»، «دايره‌المعارف سرزمين و مردم استان مركزي»، «دايره‌المعارف سرزمين و مردم استان هرمزگان»، «دايره‌المعارف سرزمين و مردم استان همدان» و «دايره‌المعارف سرزمين و مردم استان يزد» از جمله كتاب‌هايي‌اند كه به قلم عبدالحسين سعيديان به رشته تحرير درآمد است.

كتاب مرجع «دايره‌‌المعارف سرزمين و مردم» شامل مطالبي متنوع در حوزه‌هاي گوناگون فرهنگي، طبيعي، جغرافيايي و جغرافياي تاريخي درباره هر يك از استان‌هاي ايران است.

اين دايره‌المعارف به واسطه تنوع مطالب، مرجعي خواندني درباره شهرهاي ايران، مردمان، آداب و رسوم و ديگر خصوصيات هر استان و در مجموع كل ايران به شمار مي‌آيد و اطلاعات فرهنگ، آداب و رسوم، اقتصاد، اجتماع، مختصات فرهنگي و قومي و گردشگري شهرهاي ايران را دربردارد.

در اين كتاب‌ها، مردم و سرزمين ايران با نشانه‌هايي، چون استعدادهاي گردشگري، ايرانگردي، مردم‌شناسي، آداب و رسوم، پوشاك، خوراكي‌ها، ميوه‌ها، موسيقي، صنايع دستي و كارخانه‌اي به مخاطب معرفي مي‌شوند.

مشخصات عمومي استان‌هاي کشور شامل تقسيمات کشوري، مساحت استان، شهرها، مناطق جنگل‌كاري شده، نقاط گردشگري، درياها، تالاب‌ها، بناهاي تاريخي، غارها، آبشارها و آثار تاريخي در اين كتاب‌ها آمده‌اند.

اطلاعات ديگري چون تعداد جمعيت استان به تفكيك شهرستان‌ها، همراه درصد جمعيت ايران در استان‌ها، باغ‌هاي استان و پذيرفته شدن دانشگاهي هر استان نيز مطالب ديگر كتاب را تشكيل مي‌دهند.

به گفته عبدالحسين سعيديان، اين كتاب براي دانشجويان رشته‌هاي جغرافيا، تاريخ و مردم‌شناسي، كاربرد دارد. پيش از اين، سه كتاب ديگر با عنوان سرزمين و مردم ايران به كوشش انتشارات آرام منتشر شده بود كه اطلاعات اين كتاب به صورت مشروح در آن آمده است.

نخستين مجموعه اين كتاب در بردارنده اطلاعات جغرافيايي و تاريخي استان‌هاي آذربايجان غربي تا خراسان جنوبي است. دومين مجموعه به استان‌هاي خراسان رضوي تا كرمان اختصاص دارد و مجموعه پاياني، از استان كرمانشاه تا يزد را دربرمي‌گيرد.

به گفته سعيديان، كتاب دايره‌المعارف سرزمين و مردم ايران براي همه طبقات اجتماعي ايران بلكه براي اعضاي همه كتابخانه‌هاي دانشگاه‌ها، كتابخانه‌هاي عمومي، كتابخانه‌هاي مدارس و كتابخانه‌هاي خصوصي سودمند است.

«ابن خلدون، مورخ، جامعه‌شناس و فيلسوف»، «تاريخ جهانگشا (تاريخ مغول)، «تاريخ هخامنشي: ريشه‌هاي سنت اروپايي»، «رضا شاه پهلوي»، نقش ايرانيان در تاريخ تمدن جهان»، «نقش ايرانيان در قيام مختار»، «شرح جامع فلسفه جغرافيا»، «كتاب تمرن جغرافيا» و... از جمله ديگر كتاب‌هاي منتشره در زمينه تاريخ و جغرافياست.