تبیان، دستیار زندگی
رییس مركز اسناد و كتابخانه ملی ایران در آیین گشایش مدیریت استان فارس سازمان اسناد و كتابخانه ملی، عصر دیروز(دوشنبه) در شیراز از آمادگی كتابخانه ملی برای ایجاد دانشگاه كتابداری در این شهر خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اعلام آمادگي كتابخانه ملي ايران براي ايجاد دانشگاه كتابداري
علی اکبر اشعری

رييس مركز اسناد و كتابخانه ملي ايران در آيين گشايش مديريت استان فارس سازمان اسناد و كتابخانه ملي، عصر ديروز(دوشنبه) در شيراز از آمادگي كتابخانه ملي براي ايجاد دانشگاه كتابداري در اين شهر خبر داد.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) به نقل از روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران، اين مراسم با حضور دكتر محمود احمدي‌نژاد، رييس جمهور ايران، علي‌اكبر اشعري، مشاور فرهنگي رييس جمهور و رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي، محمدرضا رضازاده، استاندار فارس، سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و هاشمي ثمره، دستيار ارشد رييس جمهور، همزمان با روز بزرگداشت حافظ برگزار شد.

علي‌اكبر اشعري، مشاور فرهنگي رييس جمهور و رييس مركز اسناد و كتابخانه ملي، نقش کتابخانه ملي در تحول فرهنگی استان‌ها را مهم و موثر دانست و افزود: نمايندگي‌هاي کتابخانه ملی در استان‌ها در حوزه تحول فرهنگی و کتابخوانی نقش مهم و ارزنده‌ای ایفا مي‌كنند.

رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي با اشاره به مصوبات دولت نهم براي ايجاد چهار نمايندگي استاني سازمان اسناد و كتابخانه ملي گفت : بر اساس تكاليف دولت نهم در استان‌هاي بوشهر، فارس، سيستان و بلوچستان و خراسان رضوي، نمايندگي سازمان اسناد و كتابخانه ملي احداث خواهند شد و در همين راستا شاهد افتتاح اين مركز در استان فارس هستيم.

مشاور فرهنگي رييس جمهور همچنين از افتتاح مركز سيستان و بلوچستان سازمان اسناد و كتابخانه ملي در هفته آينده خبر داد و افزود : پس از مركز سيستان و بلوچستان نيز چنين مركزي در استان خراسان رضوي افتتاح مي‌شود.

دكتر محمود احمدي‌نژاد،رييس جمهور در اين مراسم با تبريك افتتاح اين مركز، استان فارس را ديار فرهنگ، ادب و تمدن دانست و گفت: استان فارس و شهر شيراز تاريخچه فرهنگ و تمدن ايران زمين است و مردم آن در برپايي اين تمدن نقش مهمي ايفا كرده‌اند.

رييس جمهور فرهنگ را نياز امروز جامعه بشري دانست و افزود : جامعه بشري بيش از هر زماني به فرهنگ نيازمند است و آباداني هر كشور به آباداني دل‌ها و انديشه‌هاي مردم آن كشور بستگي دارد.

دكتر احمدي‌نژاد با تأكيد بر اين‌ كه شايسته بود دومين مركز اسناد و كتابخانه ملي در استان فارس باشد، گفت: از همه كساني كه براي ايجاد اين مركز مهم، بزرگ و در خدمت تعالي و پيشرفت ايران اسلامي تلاش و زحمت كشيده‌اند، قدرداني مي‌كنم.

سيد محمدرضا رضازاده، استاندار فارس، در سخناني با اشاره به نقش فرهنگي و تمدني استان فارس و شخصيت‌هاي شهير شيراز گفت: از سال 85 تفاهم‌نامه‌اي با سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران براي جمع‌آوري اسناد جنوب كشور منعقد شد.

استاندار فارس افزود: پس از سفر اول و دوم رييس‌جمهور به فارس و سفر مقام معظم رهبري، 13 ميليارد تومان براي اين مركز هزينه شده كه اكنون به مرحله بهره‌برداري رسيده است.

در پايان اين مراسم نيز رييس جمهور از بخش‌هاي مختلف مديريت اسناد و كتابخانه ملي استان فارس بازديد كرد .