تبیان، دستیار زندگی
این بازار بدون شك یكی از زیباترین و فاخرترین بناهای سراسر قاره آسیاست و می‌تواند با مجلل‌ترین فروشگاه‌های اروپا برابری كند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازار قیصریه لار

دن گارسیا سیلوا نیگوئرا در سال 1026 ه.ق به ایران آمد. او بازار لار را چنین توصیف می‌كند:

«... این بازار بدون شك یكی از زیباترین و فاخرترین بناهای سراسر قاره آسیاست و می‌تواند با مجلل‌ترین فروشگاه‌های اروپا برابری كند...».

منابع آب زیرزمینی لارستان كم است و از طرفی، گنبد‌های نمكی موجب شوری آب آن می‌شوند.

زمین هم مناسب نیست، بنابراین فعالیت در بخش كشاورزی خالی از مشكل نخواهد بود. اما موقعیت خاص جغرافیایی و سیاسی، شهر لار را به سمتی سوق داد كه مبادلات تجاری، اقتصادی و حتی سیاسی خود را از بصره تا سواحل غربی هندوستان گسترش داد.

بازار قیصریه لار

هسته اصلی این فعالیت‌ها بازار لار بود. این بازار كه به شكل صلیبی ساخته شده، شكل و طرح خود را حداقل در چهارصد سال اخیر حفظ كرده است.

برخی معتقدند كه سابقه تاریخی بازار لار به قبل از اسلام می‌رسد و برخی دیگر احداث آن را به صدر اسلام نسبت می‌دهند.

بازار قیصریه لار

قدر مسلم اینكه، بازار پیش از قدرت یافتن صفویه وجود داشته و در زمان شاه عباس، تعمیری بنیادین شده است. به احتمال زیاد سبك معماری بازار لار بر ساخت بازار چیت‌سازهای اصفهان، بازار بخارا و بازار وكیل شیراز اثر گذاشته است.

از جمله موارد جالب توجه در طراحی بازار لار، جهت محورها یا راسته‌های آن است كه می‌تواند متأثر از شرایط محیطی، به خصوص گرمی هوای ناحیه لارستان و جهت باد و شاید هم جهات مقدس مذهبی باشد. جای شك نیست كه اعداد مقدس 4، 7، 8، 12 و 14 در تعیین تعداد مغازه‌های هر یك از فضاهای بازار، بی‌تاثیر نبوده است.

منبع: همشهری آنلاین