تبیان، دستیار زندگی
گمانه زنی ها برای تلاش برای جانشین کردن البرادعی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

البرادعی به جای حسنی مبارک؟

گروه‌های مخالف حکومت حسنی مبارک برای متقاعد کردن محمد البرادعی مدیرکل فعلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آینده مصر تلاش می‌كنند

حسنی مبارک و البرادعی

به گزارش مهر به نقل از روزنامه الخلیج امارات، مخالفان مبارک هم اکنون تصمیم‌نهایی خود را در زمینه کاندیداتوری محمد البرادعی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری مصر در سال 2011 اتخاذ کرده‌اند، چه حسنی مبارک در این انتخابات حضور داشته باشد، چه فرزندش، جمال.

بر اساس این گزارش، حضور احتمالی البرادعی در انتخابات آتی ریاست جمهوری مصر، اگر چه بارقه‌های امید مخالفان را برای غلبه بر حزب ملی دموکرات حاکم بر این کشور زنده کرده است، ولی با اما و اگرهایی نیز روبروست.

مهمترین این چالش‌ها در محافظه کاری البرادعی و میل نداشتن وی برای حضور در این چنین رقابتی خلاصه می‌شود.

از طرفی منابع مصری از تلاش اعضای حزب لیبرال و مخالف الوفد برای افزودن البرادعی 67 ساله به جمع شورای عالی این حزب خبر می دهند، امری که کاندیداتوری وی را برای حضور در انتخابات آینده ریاست جمهوری مصر در سال 2011 ممکن می کند.

از سوی دیگر اگر شخصی علاقه‌مند به حضور در انتخابات به صورت مستقل باشد، باید موافقت 250 عضو مجالس مملکتی مصر را به دست آورد

بنابر اصلاحات قانون اساسی مصر که در سال 2005 به تصویب رسید، فردی که تمایل به کاندیداتوری در انتخابات این کشور را دارد، باید حداقل یک سال در کمیته‌های عالی یکی از احزاب رسمی مصر که 5 سال از تاسیس آن گذشته، عضویت داشته باشد.

از سوی دیگر اگر شخصی علاقه‌مند به حضور در انتخابات به صورت مستقل باشد، باید موافقت 250 عضو مجالس مملکتی مصر را به دست آورد.

بر این اساس، راهیابی البرادعی از روش دوم (کاندیدای مستقل) به انتخابات ریاست جمهوری مصر در سال 2011، با توجه به سیطره تقریبا کامل حزب حاکم بر مجالس مملکتی غیر ممکن به نظر می‌رسد.

مجالس مملکتی شامل مجلس مردمی، مجلس مشورتی و مجلس استانی مصر می‌شود.

محمد صلاح الشیخ از اعضای بلندپایه حزب معارض الوفد در این باره اظهار داشت : در تلاش برای تضمین حضور البرادعی در شورای عالی حزب هستیم.

وی افزود: معتقدیم که می‌توان مردم مصر را درباره انتخاب البرادعی به عنوان رئیس جمهور آینده این این کشور، به اجماع رساند، چه آنکه وی با داشتن شخصیتی بین‌المللی از سوی مسلمانان، گروه‌های چپگرا و لیبرال‌ها مورد حمایت قرار دارد.

تحلیلگران سیاسی معتقدند مصر هم اکنون در مرحله تاریخی‌گذار و بسیار مهمی حرکت می‌کند، به طوری که جوانان مصری هم اکنون خواستار انتخاب فردی برای ریاست جمهوری هستند که علاوه بر پایبندی به قانون با فساد و خودکامگی مبارزه کرده و صفحه‌ای جدید را تاریخ این کشور بگشاید.

این در حالی است که دفتر رسانه‌ای مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای در وین اعلام کرده است؛ البرادعی تمایلی برای پاسخگویی به این سئوالات انتخاباتی ندارد.

از سوی دیگر روزنامه‌های مصری اخیرا اعلام کردند که البرادعی 67 ساله  در جمع برخی از فعالان مخالف دولت مبارک، اظهار داشته است: به دنبال کاندیدای جوانتر از من باشید!

البرادعی از ابتدای دسامبر(10 آذر) جای خود را در مدیر کلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به یوکیا آمانو ژاپنی خواهد داد.

تنظیم برای تبیان : سعید آقازاده