تبیان، دستیار زندگی
اكران فیلم شوالیه تاریكی و موفقیت آن در گیشه، گذشته از كارگردانی استادانه كریستوفر نولان، مرهون داستانی بود كه دیوید گویر برای آن نوشته بود و در نهایت به فیلمنامه‌ای بدون نقص بدل شد. گویر كه در دهه 1990 با نوشتن فیلمنامه‌هایی چون «شهر تیر» و «بلید» توانس
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رویارویی با آینده

فلش فوروارد

اكران فیلم شوالیه تاریكی و موفقیت آن در گیشه، گذشته از كارگردانی استادانه كریستوفر نولان، مرهون داستانی بود كه دیوید گویر برای آن نوشته بود و در نهایت به فیلمنامه‌ای بدون نقص بدل شد.

گویر كه در دهه 1990 با نوشتن فیلمنامه‌هایی چون «شهر تیر» و «بلید» توانست مورد توجه استودیوهای فیلمسازی قرار گیرد، با نگارش فیلمنامه‌های بلید 2 و 3 و نقدهای مثبتی كه برای آن نوشته شد از سوی استودیو وارنر برای نوشتن فیلمنامه جدیدی برای سری فیلم‌های بتمن دعوت به كار شد و پس از ارائه اثری متفاوت ( آغاز بتمن)كه موجبات احیای این شخصیت قدیمی را فراهم آورد به سراغ رمان jumper رفت و در عین حال داستانی را برای فیلم شوالیه تاریكی نوشت كه فیلمنامه‌ای توسط نولان براساس آن نوشته شد.اما پخش سریال جدید فلش فوروارد از شبكه‌ ای بی‌سی و موفقیت غیرمنتظره آن بهانه‌ای به دست رسانه‌ها داده تا به بررسی تازه‌ترین كار گویر بپردازند.

در فلش فوروارد-  همچون سریال لاست- گویر و همكار فیلمنامه نویسش مارك گوگن هایم در پی پاسخی برای این سؤال هستند كه آیا واقعا امكان تغییر آینده وجود دارد ؟

در اپیزود نخست شاهدیم میلیاردها نفر از مردم جهان به شكل همزمان برای مدت 137 ثانیه از هوش می‌روند و طی این مدت رؤیایی را شاهدند كه آنها را در 6ماه بعد در 29 آوریل 2010 نشان می‌دهد.

به گزارش همشهری ، در اپیزود نخست شاهدیم میلیاردها نفر از مردم جهان به شكل همزمان برای مدت 137 ثانیه از هوش می‌روند و طی این مدت رؤیایی را شاهدند كه آنها را در 6ماه بعد در 29 آوریل 2010 نشان می‌دهد.

دلیل تاكید مداوم بر 29 آوریل – پنجشنبه – پخش آخرین اپیزود فصل اول در این روز است و نویسندگان به این ترتیب به بیننده یادآوری می‌كنند برای حل پازل موجود در آن روز راه حلی ارائه خواهد شد و به شیوه برخی از سریال‌ها فقط به فكر پر كردن زمان نیستند. گویر با تاكید بر این شیوه كار آن را تعهدی نسبت به بیننده می‌داند و با این رویكرد قطعا بیننده درك می‌كند كه به شعور او احترام گذاشته شده و در عین حال اگر به شخصیت‌ها اعتماد كند در پایان فصل اول مزد این احترام را خواهد گرفت.

فلش فوروارد

اولین اپیزود سریال بیش از 12میلیون نفر بیننده داشت تا به این ترتیب بهترین پخش افتتاحیه برای سریالی از‌ ای بی‌سی رقم خورده باشد و مدیران این شبكه تلویزیونی از دو جهت شادمان باشند؛ از یك سو آنها سریال درام جدید و البته محبوبی را به بینندگان معرفی كرده‌اند و از سوی دیگر توانسته‌اند در زمان مناسب، جایگزینی را برای سریال موفق لاست از همین شبكه بیابند. آخرین فصل سریال لاست كه به زعم بسیاری راهكاری تازه در استفاده از فلش فورواردها را ارائه داد از اواخر ماه ژانویه آغاز می‌شود.

دو تن از هنرپیشه‌های محبوب لاست- دومینیك موناگان (چارلی ) و سونیا والگر (پنه لوپه)- در فلش فوروارد حضور دارند و اگر در اپیزودهای اول لاست شاهد حضور خرس قطبی در جزیره بودیم در اینجا شخصیت جوزف فاینس قهرمان سریال پس از وقوع Black out و به هوش‌آمدن، كانگورویی را در خیابان می‌بیند یا اینكه در اتوبان حین تعقیب و گریز خودرو تبهكاران بیلبورد شركت اوشنیك ایرلاینز – خط هوایی اصلی در سریال لاست- را می‌بینیم و اگر در گوگل برای لاست جست‌وجو كنید تبلیغات فلش فوروارد را در كنار صفحه خواهید دید.

برخی از منتقدان وجود این تشابه‌ها را ناشی از تاكید مدیران شبكه برای جایگزینی فلش فوروارد به‌جای لاست برای علاقه‌مندان در پایان سال می‌دانند و گویر نیز بدون اشاره به این موضوع تفاوت‌های فراوانی بین خط داستانی این دو سریال قائل است.

گویر كه دفتر تولید سریال فلش فوروارد او در بربنك كالیفرنیا در جایی است كه قبلا دفتر تولید لاست قرار داشت، خاطر نشان می‌كند لاست نشان داد شبكه‌های تلویزیونی و سریال‌ها امكان تولید آثاری را دارند كه همچون سینما مخاطبانی جهانی داشته باشد و فلش فوروارد هم به نوعی در این مسیر گام برمی‌دارد

او در این زمینه ادامه می‌دهد: ما از حضور این كانگورو در دقایق اولیه حادثه در شهر منظور خاصی داریم و در ادامه سریال هم شاهد بازگشت او خواهید بود اما تصور نمی‌كردیم وجود چند ثانیه‌ای كانگورو تا این حد بازخورد داشته باشد و ما را متهم به كپی‌برداری از لاست كند.

برخی از پایان‌های باز یا بسیار مبهم لاست در فصل‌های مختلف چندان به مذاق بینندگان آن خوش نیامد و حتی ابهام‌هایی را برای پاسخگویی به تمامی سؤالات آنها در فصل نهایی به‌وجود آورده است اما گویر با تعیین روز 29 آوریل عملا به بیننده گوشزد كرده كه با سریالی متفاوت روبه‌روست هر چند كه میزان اهمیت این تاریخ می‌تواند برای بینندگان مختلف متغیر باشد ولی به گفته گویر تمامی سؤالات بینندگان از فصل اول تا پایان همین فصل پاسخ داده خواهد شد البته این مربوط به سؤالات جزئی آنهاست؛ برای مثال آنها درمی‌یابند شخصیت‌هایی كه خاطره‌ای از آینده ندارند می‌میرند یا زنده می‌مانند ولی ظاهرا سؤال اصلی – دلیل وقوع Black out – بدون پاسخ باقی می‌ماند.

فلش فوروارد

گویر این موضوع را راز بزرگ سریال می‌داند كه برای مدت‌ها حل نشده خواهد ماند، هر چند كه به قو ل او نخستین سؤال مدیران‌ای بی‌سی در زمان توافق برای این پروژه این بود كه آیا آنها توجیهی قابل‌قبول برای آن ارائه خواهند داد یا اینكه موضوع حل نشده باقی می‌ماند: در فضایی كه پس از سریال لاست برای هر نویسنده سریال ایجاد شده هر طرحی كه به دست مدیران شبكه می‌رسد با این سؤال روبه‌رو می‌شود كه نویسنده برای انتهای كار چه فكری كرده است و البته خود من به‌عنوان یك بیننده اگر بدانم نویسنده تدبیری برای جمع كردن داستان نداشته قطعا ناامید می‌شوم.

اما در شرایطی كه نویسندگان لاست از ابتدا نقطه پایان را با اندكی اغماض تعیین كرده بودند مشكل گویر و گوگن هایم عدم‌تعیین زمان خاتمه كار است و همین آنها را ناچار به برنامه‌ریزی پیچیده‌ای كرده است. آنها امیدوارند در شرایط عادی این سریال را به 5 فصل برسانند اما درصورتی كه میزان بیننده‌ها كاهش یابد و مدیران شبكه خواهان كوتاه شدنش شوند می‌توانند آن را به 3فصل كاهش دهند  یا در مقابل آن بیش از 5 فصل داشته باشند.

گویر 8سال قبل و پس از خواندن كتاب رابرت سایر، نویسنده كانادایی ایده نوشتن این سریال را گرفت: هرگز نمی‌توانستم به این سوژه فكر نكنم و آن را با گوگن‌هایم در میان گذاشتم. ایده روبه‌رو شدن با آینده چیزی نبود كه به سادگی از آن گذشت. در كتاب سایر مردم بخشی از زندگی‌شان در 21 سال آینده را مشاهده می‌كنند ولی این مدت زمان در سریال كاهش یافت چون به اعتقاد گویر كاركرد خاطره‌ای كه از آینده در ذهن افراد مانده به‌مراتب بیشتر خواهد بود.

گویر در نهایت سؤالی كه برای خبرنگار نیویورك تایمز و شاید بسیاری از خوانندگان گفت‌وگو پیش آمده را مطرح كرد كه اگر قرار است در پایان فصل اول به تمامی سؤالات پاسخ داده شود تكلیف سریال در سال آینده چه خواهد بود؟

گویر با لبخندی حاكی از خونسردی می‌گوید: امیدوارم تعداد بیشتری هر هفته این سؤال را از خودشان بپرسند چون انتظار برای دیدن چهره آنها در پایان این فصل برایم سخت است. فصل دوم به‌مراتب هیجان‌انگیز‌تر از فصل اول آغاز خواهد شد.

در تداوم موفقیت «لاست»

فلش فوروارد

گویر كه دفتر تولید سریال فلش فوروارد او در بربنك كالیفرنیا در جایی است كه قبلا دفتر تولید لاست قرار داشت، خاطر نشان می‌كند لاست نشان داد شبكه‌های تلویزیونی و سریال‌ها امكان تولید آثاری را دارند كه همچون سینما مخاطبانی جهانی داشته باشد و فلش فوروارد هم به نوعی در این مسیر گام برمی‌دارد و نشان می‌دهد كه چگونه مردم در كشورهای جهان می‌توانند درصورت رویارویی با بخشی از آینده‌شان واكنش نشان دهند؛ آینده‌ای كه در آن فردی كه می‌خواست خودكشی كند خود را زنده می‌بیند و دست از خودكشی برمی‌دارد یا زنی كه امیدی به فرزنددارشدن ندارد خود را باردار و در مطب پزشك می‌یابد.

به این ترتیب اراده انسان‌ها برای رقم زدن آینده‌ای مناسب به چالش كشیده می‌شود و این رویكرد می‌تواند در بسیاری كه به‌دلیل شرایط بد اقتصادی دچار مشكلات مالی و حرفه‌ای شده‌اند ایجاد امیدواری كند.اما شباهت‌های ظاهری این سریال با لاست تعمدی و شاید برای رسیدن به اهداف تجاری و جذب مخاطب صورت گرفته باشد هر چند كه گویر و همكار نویسنده‌اش مارك گوگن هایم نظر دیگری دارند.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی