تبیان، دستیار زندگی
بازیكن تیم ملی عربستان به عنوان برترین مهاجم تاریخ فوتبال آسیا انتخاب شد ..........
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سامی جابر اول، علی دایی چهارم؟

علی دایی

بازیكن تیم ملی عربستان به عنوان برترین مهاجم تاریخ فوتبال آسیا انتخاب شد.

سایت كنفدراسیون فوتبال آسیا در رأی‌گیری كه از روز دوم شهریور آغاز شد و در روز هجدهم مهر به پایان رسید، انتخاب برترین مهاجم آسیا را به كاربران اینترنتی واگذار كرد.

در این رأی‌گیری 10 نامزد حضور داشتند كه در پایان سامی الجابر، مهاجم تیم ملی عربستان با 662728 رأی یعنی بیش از 51 درصد آرا به عنوان برترین مهاجم تاریخ فوتبال آسیا انتخاب شد.

اما خبر منتشر شده در مقایسه با افتخارات ورزشکاران و مهاجمان دو کشور کمی تعجب برانگیز بود.

یكی از غیرقابل اتكاترین راه‌های همه‌پرسی، بالاخص وقتی موضوع در سطح جهانی باشد، برپایی رفراندوم‌های اینترنتی است و دل بستن به نتایج این قبیل رای‌گیری‌ها به اندازه دل بستن به یك كاراكتر سینمایی پوچ و بی‌اساس است!

وقتی می‌شنویم وب‌ سایت كنفدراسیون فوتبال قاره آسیا نتایج آمارگیری اینترنتی‌اش كه درباره انتخاب برترین مهاجم تاریخ فوتبال قاره كهن برگزار شده بود را به نفع بازیكنان عرب اعلام كرده، به بی‌اساس بودن اینگونه آمارها بیشتر پی می‌بریم!

علی دایی

البته نگاهی گذرا به تاریخ نه چندان بلند شكل‌گیری دنیای مجازی اینترنت، نشان می‌دهد كه كاربران ایرانی، تعداد بسیار زیادی از افراد آنلاین را تشكیل می‌دهند. به همین دلیل است كه طرح تهیه توماری با یك میلیون امضای ایرانی، علیه تعویض نام خلیج‌فارس در كاتالوگ‌ جغرافیای جهان، فقط در عرض چند روز اجرایی شد. حتی گاهی اوقات نام‌های آشنایی از سوپراستارهای ورزشی و هنری ایران، از طرف موتورهای جستجوگر نامداری مثل یاهو و گوگل، در فهرست بیشترین «جستجو‌ شدگان» قرار می‌گیرند و این نشان از تاثیر شگرف كاربران ایرانی در آمارهای اینترنتی دارد!

سامی جابر

اما ایرانی‌ها همیشه در زمینه حضور در دنیای مجازی رقیب دندان‌گرد و سرسختی به نام «اعراب» داشته‌اند. جوانان عرب به دلیل محدودیت‌های اجتماعی خاص‌شان، بیش از حضور حقیقی در جوامع رئال، به دنبال حضوری مجازی در دنیایی فرض هستند تا از این طریق با جذابیت‌های نوین عصر امروز آشنا‌تر شوند. ظاهرا اعراب، این بار گوی سبقت را از هموطنان ما ربوده‌اند و موفق شده‌اند كه مهاجمان خودشان را بالاتر از مهاجمانی چون علی دایی و هائوهایدونگ چینی یا همه مهاجمان كره‌ای و ژاپنی قرار دهند. چنین است كه در نتایج این رده‌بندی می‌بینیم سامی‌الجابر و ماجد عبدا... در راس جدول جای گرفته‌اند و علی دایی به عنوان برترین گلزن ملی جهان، نتوانسته به رتبه‌ای بهتر از رتبه چهارم برسد!

تنظیم برای تبیان: رضا سیگاری