تبیان، دستیار زندگی
افلاکیان خاک نشین نام مجموعه ای است که قصد دارد 110 ستاره از آسمان زمین را برای شما معرفی کند. این سلسه از کتابی به همین نام که کاری است از موسسه شمس الشموس، فراهم می‌گردد. تبیان نیز چون ایشان، این ذره را به عشق تاب مشکین حضرت موعود تقدیم می‌دارد که او تج
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افلاکیان خاک نشین

پیش درآمد:

«افلاکیان خاک نشین» نام مجموعه ای است که قصد دارد 110 ستاره از آسمان زمین را برای شما معرفی کند. این سلسه، از کتابی به همین نام که کاری است از موسسه شمس الشموس، فراهم می‌گردد. تبیان نیز چون ایشان، این ذره را به عشق تاب مشکین حضرت موعود، تقدیم می‌دارد که او تجلی«یُعطِی الکَثیرَ بالقَلیل» است.

ای صنم دلنواز، ای دو جهان عز و ناز               گشته به  پیشت دراز، دست سلمان عشق

ستاره اول

میرزا احمد آشتیانی

میرزا احمد آشتیانی
برای رؤیت کامل تصویر بر روی آن کلیک کنید

- ولادت: 1300 ق.

- محل ولادت: تهران

- وفات: 1395 ق.

- محل دفن: شهر ری

- محل تحصیل: تهران، قم، نجف

- اساتید: میرزای نائینی، آقا ضیاءالدین عراقی، سید ابوالحسن اصفهانی و...

- شاگردان: سید جلال‏الدین آشتیانی، حسن حسن‏زاده آملی و...

- تالیفات: لوامع الحقایق، طرائف الحکم، هدیه احمدیه و...

سیدی ناشناس وارد منزل شد و فرمود: «شنیدم کتابی نوشته‌ای، نام آن را هدیه احمدیه بگذارید.» و بعد رفت. از خدمتکاران پرسید: «این آقا کجا رفت؟» گفتند: «کدام آقا ؟! »

او جامع‏ترین استاد در علوم نقلی و عقلی بود و در فنون ریاضی متبحر و در طب قدیم، یگانه استاد عصر خویش به شمار می‏رفت. روحی لطیف داشت، خط را بسیار زیبا می‏نوشت و بسیاری از مضامین عرفانی و فلسفی را به صورت سروده‏هایی تنظیم کرده بود. گاهی ارادت قلبی خویش را به ساحت مقدس اهل‏بیت عصمت و طهارت (ع) به صورت شعر آشکار می‏ساخت و با تخلص «واله»  شعر می‏سرود.

فرزند ایشان، آیت‏الله میرزا محمد باقر آشتیانی می‏گوید: «مرحوم والد پیوسته به قرآن کریم و عترت عشق می‏ورزید و ابراز علاقه می‏فرمود، تا حدی که در اعیاد هم دستور می‏داد یک نفر از سخنوران، از مناقب و مصائب اهل‏بیت نبوت علیهم السلام بگوید. همواره به ما توصیه می‏کرد از قرائت قرآن همه روزه ولو چند آیه غفلت نکنید که موجب سعادت دنیا و نجات آخرت است، این حکیم الهی هفته‏ای یک شب از جلسات شبانه را به تفسیر قرآن کریم اختصاص می‏داد.

حکایاتی از حیات طیبه این حکیم فرزانه نقل شده است که نشان از عنایات خاص الهی به ایشان دارد. زمانی که در فکر نام‏گذاری جزوه احمدیه بود، سیدی ناشناس وارد منزل شد. پس از احوال‏پرسی فرمود: «شنیدم کتاب دعایی مرقوم داشته‏اید!، آن را گرفت و پس از ملاحظه، فرمود: نام آن را هدیه احمدیه بگذارید.» و بعد از اتاق خارج شد. از آنجا که کسی از تدوین آن کتاب اطلاعی نداشت، بسیار متعجب شد. از مستخدمین منزل پرسید: «این آقا کجا رفت؟» گفتند: «ما کسی را ندیدیم وارد شود که حالا بدانیم کی خارج شده است!».

آیت‏الله سید جلال‏الدین آشتیانی فضایل استاد را چنین می‏ستاید: «آن مرد بی‏نظیر آن‏چنان از تظاهر و ریا و خودنمایی مبرا بود که حقیر احتمال می‏دهد، بر شمردن حقوق فراوان او، چه بسا موجب رنجش آن روح پر فتوح شود. چنان جهات کثرت و خلقی در جنبه حقّی اوقاتی شده بود که واقعاً تبدیل شده بود به ملکی در لباس انسانی.»

حسین عسگری - گروه دین و اندیشه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.