تبیان، دستیار زندگی
موسیقی کردی گروه ژوانادر حالی به مدت سه شب در تالار وحدت طنین انداز شد که به دلیل پاره ای ناهماهنگیها استقبال مطلوبی از آن صورت نگرفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طنین موسیقی کردی در تالار وحدت

موسیقی کردی

طنین موسیقی کردی در تالار وحدت و حضور کمرنگ مردم

موسیقی کردی گروه "ژوانا"در حالی به مدت سه شب در تالار وحدت طنین انداز شد که به دلیل پاره ای ناهماهنگیها استقبال مطلوبی از آن صورت نگرفت.

به گزارش مهر ، گروه موسیقی ژوانا به سرپرستی "سعدالله نصیری" به مدت سه شب در تالار وحدت تهران به اجرای برنامه پرداخت که البته حضور کمرنگ مردم و مخاطبان تا حدودی کم و البته دور از انتظار بود.

سعدالله نصیری در طول چند سال اخیر با انتشار سه آلبوم و برگزاری چندین کنسرت استانی و کشوری با استقبال قابل توجه مردم مواجه بوده و وی هم اکنون به یکی از هنرمندان محبوب در بین مردم کردستان و فارسی زبانان تبدیل شده است.

صدور مجوز برگزاری 24 ساعت قبل از برگزاری

نصیری در حاشیه برگزاری کنسرت موسیقی گفت: تنها 24 ساعت قبل از آغاز کنسرت مجوز آن از سوی مسئولان صادر شد و این مشکل باعث شد که ما نتوانیم به شکل مناسب و البته در حد انتظار برای حضور مردم اطلاع رسانی و تبلیغات نمائیم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از گلایه های ما از همشهریان کردستانی ساکن تهران است که علیرغم اطلاع قبلی در این اجراها حضور پیدا نکردند و امیدوارم که حداقل این عزیزان در زمانی که هنرمندان در قید حیات هستند به آنها کمک کرده و برایشان احترام قائل شوند چرا که بعد از فوت آنها برگزاری مراسم یادبود و تجلیل زیاد مهم نیست.

تنها 24 ساعت قبل از آغاز کنسرت مجوز آن از سوی مسئولان صادر شد و این مشکل باعث شد که ما نتوانیم به شکل مناسب و البته در حد انتظار برای حضور مردم اطلاع رسانی و تبلیغات نمائیم.

نصیری همچنین در ابتدای آغاز سومین روز کنسرت خود اعلام کرد که خیلی خوشحال است که در طول مدت سه شب گذشته علاوه بر مردم کرد زبان دیگر هموطنان فارس زبان هم به تالار وحدت رفته و به اجرای گروه ژوانا گوش داده اند.

سرپرست گروه موسیقی ژوانا با اشاره به برنامه های کنسرت این گروه در تهران یادآور شد: گروه ژوانا در هر شب 10 قطعه موسیقی را اجرا می کرد که این قطعات در دستگاه های نوا، بیان زند، ابوعطی، دشتی و شور ساخته شده بودند.

وی عنوان کرد: علاوه بر اجرای قطعات مختلف کردی و "اورامی" توسط گروه ژوانا هر شب نیز سه قطعه هوره، سحری و چمری نیز توسط این گروه اجرا شد.

اجرای شب گذشته گروه موسیقی ژوانا با آهنگ کردی آغاز شد و این گروه در ادامه برنامه علاوه بر اجرای یک آهنگ به زبان اورامی دو قطعه تک نوازی باله بان را به هنرمندان فقید قاله مره شمشمال زن برجسته کردستانی و استاد مشکاتیان تقدیم کرد.

هر چند که اجرای موسیقی کردی توسط گروه های کردستانی در طول سالهای گذشته نیز علاوه بر تهران در سایر نقاط کشور نیز برگزار شده است ولی به نظر می رسد که تعداد حاضرین در تالار وحدت در شب گذشته کمتر از آن چیزی بود که پیش بینی می شد.

مختار زند سلیمی نوازنده دف و دایره، اسماعیل مردانی نوازنده باله بان (نرمه نی)، یدالله نصیری نوازنده کمانچه، پوریا حاجی بابایی نوازنده تمبک و سعدالله نصیری نیز به عنوان سرپرست، نوازنده دیوان و خواننده اعضای گروه موسیقی ژوانا را تشکیل می دهند.

هر چند که اجرای موسیقی کردی توسط گروه های کردستانی در طول سالهای گذشته نیز علاوه بر تهران در سایر نقاط کشور نیز برگزار شده است ولی به نظر می رسد که تعداد حاضرین در تالار وحدت در شب گذشته کمتر از آن چیزی بود که پیش بینی می شد.

هر چند که به گفته سعدالله نصیری وقت و زمان برای تبلیغ و اطلاع رسانی اندک بوده ولی به نظر می رسد که باید در کنسرتهای بعدی برنامه ریزی و هماهنگی بیشتری صورت گیرد تا علاقمندان به موسیقی بتوانند به راحتی در کنسرتهای گروه های موسیقی کردی حضور یابند.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی