تبیان، دستیار زندگی
هیچ چشم و هیچ گوشى ندید و نشنید و بر قلبى خطور نكرد كه‏ انسانى از نظر علم و عبادت و پرهیزكارى برتر از جعفر بن محمّدالصادق‏علیه السلام باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سجده طولانی امام صادق(علیه‎السلام)‏

بقیع

هر كس جعفر بن محمّدعلیهما السلام را به كار و كوشش متصف ساخته این‏ویژگى را با صفت زهد و طاعت وى مقرون كرده است. اینك برخى ازسخنانى را كه در این باره از شخصیتهاى مختلف نقل شده است، بیان‏مى‏كنیم:

مالک، پیشواى مذهب مالكى مى‏گوید: "جعفر از یكى از این سه‏ خصلت خارج نبود: یا نماز مى‏خواند یا روزه مى‏داشت و یا قرآن تلاوت‏مى‏كرد".(1)

و نیز گفته است:

"هیچ چشم و هیچ گوشى ندید و نشنید و بر قلبى خطور نكرد كه ‏انسانى از نظر علم و عبادت و پرهیزكارى برتر از جعفر بن محمّدالصادق‏(علیه السلام) باشد".(2)

ابو الفتح اربلى وزیر گوید:

"جعفر بن محمّد، نفس شریف خود را وقف عبادت كرده و آن را بر طاعت و زهد واداشته بود و خود را به دعا و تهجد و نماز و تعبد مشغول ‏ساخته بود".

یكى از معاصران آن‏ حضرت روایت مى‏كند كه ابو عبداللَّه الصادق را در مسجد النبى(‏صلى الله علیه و آله) به حال سجده دیدم. نشستم و چون دیدم سجده ‏آن ‏حضرت به درازا انجامید با خودم گفتم كه تا وقتى امام در سجده است ‏به گفتن تسبیح مشغول شوم. به گفتن ذكر سبحان ربى و بحمده استغفر ربى ‏و اتوب الیه پرداختم. سیصد و شصت و چند بار این ذكر را گفته بودم كه ‏امام سر از سجده برداشت.(3)

اوجبّه خشن و كوتاهى از پشم دربرمى‏كرد و

امام صادق(علیه السلام) پیراهن خشن و كوتاهى از پشم در برمى‏كرد و حلّه‏اى بر روى جامه‏اش‏ مى‏پوشید و مى‏فرمود: ما جبّه پشمین را براى خدا مى‏پوشیم و حلّه را براى شما مردم .

حلّه‏اى بر روى جامه‏اش‏ مى‏پوشید و مى‏فرمود: ما جبّه پشمین را براى خدا مى‏پوشیم و حلّه را براى شما.(4)

آن‏ حضرت را مى‏دیدند كه پیراهنى درشت بافت و خشن در زیر جامه‏اش به‏ تن كرده و روى آن جبّه‏اى پشمین پوشیده و روى آن هم‏ پیراهنى درشت بافت دربركرده است.

به میهمانانش گوشت مى‏خورانید و خود گوشتها را با دست خویش‏پاك مى‏كرد، امّا خوراك خودش سركه و زیتون بود و مى‏فرمود: این‏خوراك ماست، خوراك پیامبران.(5)


پی‎نوشت‎ها:

1 و 2- تهذیب التهذیب، ج‏2، ص‏105.

3- اعیان الشیعه، ج‏4، ص ‏138 .

4- الامام الصادق، علّامه مظّفر، ج‏1، ص‏270 .

5- همان .

برگرفته از کتاب هدایتگران راه نور، زندگانى امام جعفر صادق(‏علیه‎السلام)، نوشته آیة الله حاج سید محمد تقى مدرسى، ترجمه محمدصادق شریعت .

گروه دین و اندیشه تبیان، هدهدی .

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.