تبیان، دستیار زندگی
نور خورشید باعث می شود ماده‏ای به نام «ملانین» در پوست ما سریع‏تر تولید شود. ماده‏ای قهوه‏ای که جلو اشعه‏های مضرّ نور خورشید را می‏گیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نور خورشید و پوست

چرا نور خورشید پوست را تیره می‏کند، اما رنگ موها را روشن می‏کند؟

نور خورشید

نور خورشید باعث می شود ماده‏ای به نام «ملانین» در پوست ما سریع‏تر تولید شود. ماده‏ای قهوه‏ای که جلو اشعه‏های مضرّ نور خورشید را می‏گیرد. اما در موهای شما درست برعکس است. براثر نور خورشید ماده‏ی ملانین به مواد کم‏رنگ‏تری تبدیل می‏شود. شاید به این دلیل که پوست شما هنوز زنده است و زندگی می‏کند و باید به خوبی محافظت شود؛ اما موهای شما مرده‏اند.

اگر سبزیجات چربی ندارند پس چرا روغن آن‏ها چرب است؟

سبزیجات

سبزیجات چربی کمی دارند؛ اما بدون چربی نیستند. همه‏ی موجودات زنده در دیواره‏ی سلول‏های‏شان چربی دارند. در گیاهان درصد این چربی خیلی کم‏تر است؛ اما در دانه‏ی گیاهان چربی خیلی زیاد است. بیشتر چربی گیاهان از دانه‏ی آنها به دست می‏آید نه از خود گیاه. حالا، برگردید و سبزیجات امروزتان را بخورید...

چرا حشرات در برابر ضربه‏ی مگس‏کش مقاوم‏اند؟

مگس

شاید درصد سال پیش میلیون‏ها حشره با مگس‏کش ضربه خورده‏اند! نه فقط به خاطر این که ما را آزار می‏‏دهند و روی غذای‏مان می‏نشینند، بلکه چون در برابر ضربه مقاومت می‏کنند! همان‏طور که می‏دانید حشرات، موجودات کوچکی هستند که به راحتی با مگس‏کش کشته نمی‏شوند؛ چون آنها قبل از پریدن و بلند شدن به طرف عقب می‏پرند و می‏توانند جهت‏شان را در کم‏تر از 30هزارم ثانیه تغییر بدهند. همچنین یادتان باشد که چشم حشره طوری است که می‏تواند همه‏ی جهات را ببیند. اگر از پشت سر به حشره نزدیک شوید بهتر است؛ چون حشره یک نقطه‏ی کور دارد. بالاخره اینکه اگر با دقت گوش کنید، حشره چند ثانیه بعد از ضرب جیغ کوچکی می‏زند!

مترجم: شیرین سلیمی – اکبر روحی

تنظیم:بخش کودک و نوجوان

******************************

مطالب مرتبط

چرا وسایل آتش بازی رنگارنگ اند؟

تا حالا ماسه رنگی دیدی؟

چرا غذا می خوریم؟

تلفن همراه در هواپیما خطرناک است!

چرا خورشید سرخ می شود؟

چرا اجسام داغ، ما را می‌سوزانند؟

شبنم چگونه شکل می‌گیرد؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.