• تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1388/07/19
  • تاريخ :

اردوگاه عنبر
آزادگان کی واپسی

کتاب اردوگاه عنبر

تدوین:سرهنگ علیرضا پور بزرگ وافی 

 ناشر:مركز اسناد انقلاب اسلامی تهران

اسرایی كه در اردوگاه های رژیم بعثی عراق در بدترین شرایط روحی و جسمی قرار داشتند،نه تنها روحیه دینی و ملی خود را از دست ندادند،بلكه این موقیعیت بحرانی را به فرصتی برای ساختن شخصیت خود تبدیل نمودند.تحمل و صبر آزادگان سرافراز هوانیروز در برابر شكنجه های طاقت فرسای بازجوهای بعثی،روابط دوستانه اسرا با یكدیگر در اردوگاه، روابط آنها با بعثی ها و همچنین عكس العمل آنها در برابر اخبار داخلی ایران،از بخش های خواندنی این كتاب می باشد.

صیاد

کتاب در كمین گل سرخ

روایتی از زندگی شهید علی صیاد شیرازی – نویسنده:محسن مؤمنی

 ناشر:سوره مهر

بهترین كتاب دفاع مقدس در سال 83 ؛ روایتگر زندگی شهید عزیز سپهبد علی صیاد شیرازی در سبكی نو و بدیع. نویسنده در لابه لای متن كتاب هركجا كه مناسب دیده، وقایع را از زبان خود شهید نقل كرده است .

شہید ڈاکٹر مصطفی چمران

کتاب كردستان

نویسنده:مصطفی چمران

ناشر:دفتر نشر فرهنگ اسلامی

این كتاب حاوی یادداشت ها و سخنرانی های دكتر چمران درباره كردستان است كه از دستنوشته و سخنرانی تشكیل یافته است.بخش عمده و مهم كتاب نوشته های اصلی شهید چمران درباره حوادث شهر بحران زده پاوه است كه خود به رشته تحریر درآورده است اما ناتمام مانده است.بخش دوم و سوم مشتمل بر برخی سخنرانی ها و دستنوشته های پراكنده شهید چمران در زمان و مكان های مختلف در خصوص كردستان است"

رود خون

كنار رود خین

یادداشت های روزانه یك مادر – نویسنده:اشرف السادات مساوات(سیستانی)

ناشر:سوره مهر

مهرداد سیستانی دانش آموز سال سوم یكی از دبیرستان های تهران است كه در اردیبهشت1361 به جبهه می رود و دیگر خبری از او نمی شود.مادر شهید از جستجوی بیمارستان ها گرفته تا سرزدن به سردخانه ها و پزشك قانونی و هركاری كه به ذهنش می رسد انجام می دهد تا جگرگوشه اش را بیابد.خانم مساوات با بیان گیرا و آكنده از احساس مادرانه به بیان خاطرات این سالها می پردازد.

افرزندان ایرانی

فرزندان ایرانیم

نویسنده:داوود امیریان 

 ناشر:سوره مهر

رتبه اول بخش خاطره در پنجمین دوره جشنواره انتخاب بهترین كتاب دفاع مقدس،سهم این كتاب شد.قصه جبهه رفتن یك عده نوجوان و هزارماجرایی كه در مسیر برای آنها اتفاق می افتد با زبان طنز و شیرین داوود امیریان

اعراب در جنگ

نویسنده : كنت مایكل پولاك (تحلیل‌گر نظامی خلیج‌فارس در سازمان سیا) درباره جنگ تحمیلی عراق علیه ایران

 مترجم :  مهدی خسروی‌نژاد و با ویرایش امیرسرتیپ مسعود بختیاری

 این کتاب در سال 2004 توسط دانشگاه ایالتی نبرسكا منتشر شده و‌ به تبیین جنگ‌های صورت گرفته تا سال 1991 میلادی و در برخی از كشورهای عربی مانند؛ مصر، عراق، سوریه، اردن، یمن، لبنان، لیبی و عربستان پرداخته و در بخشی از آن، جنگ تحمیلی ارتش متجاوز صدام علیه ایران را تشریح كرده است.

جنگ عراق و ایران

حدود 52 صفحه از این اثر، جنگ تحمیلی را تبیین كرده و طراحی عملیات‌های زمینی و هوایی 2 كشور ایران و عراق را مورد تحلیل قرار داده است. و آغاز جنگ عراق علیه ایران تا فتح خرمشهر، وضعیت این درگیری بین سال‌های 1361 تا 1364 و موقعیت جنگ تحمیلی از سال 1364 تا پایان آن، مقاطع محوری این بخش از كتاب "اعراب در جنگ " را تشكیل می‌دهند. چگونگی پذیرش قطعنامه 598 نیز در پایان این بخش، تشریح شده است. 

نکته مهم اینکه: بیشتر كتاب‌های منتشر شده در كشور، جنگ تحمیلی را از دیدگاه ایران به تصویر كشیده‌اند. اما پولاك، جنبه‌های نظامی جنگ را با تكیه بر اطلاعات مرتبط با طرفین درگیری، تحلیل و بررسی كرده است. بر این اساس، استراتژی عراق در 18 ماه پایانی جنگ، بر نابودی توان زمینی ایران، استوار بوده است.

این کتاب که تقریبا آماده چاپ است فعلا" عنوان "جنگ ایران و عراق به روایت كنت پولاك" را به خود گرفته . اما تغییر نام آن، دور از ذهن نیست.


 منبع :

خبر گزاری کتاب ایران

ساجد

 

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName