تبیان، دستیار زندگی
خرید یک جفت کفش، شاید کار ساده و آسانی به نظر برسد. لابد با خودتان می‏گویید به فروشگاه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راهنمای خرید کفش

کفش

خرید یک جفت کفش، شاید کار ساده و آسانی به نظر برسد. لابد با خودتان می‏گویید به فروشگاه می‏روید و از بین انواع کفش در رنگ و طرح و مدل‏های مختلف، هر کدام که بیشتر خوش‏تان آمد و به دلتان نشست انتخاب می‏کنید و می‏خرید، اما موضوع به همین آسانی هم نیست. برای خرید یک جفت کفش مناسب، باید به نکات مهمی توجه کرد.

کفش‏ها بیش از سایر لباس‏ها و پوشش‏ها در راحتی، شادابی و سلامت شما موثرند، بنابراین ارزش دارد که کمی‏بیشتر وقت صرف کنید و این کار را جدی بگیرید.

کفش مناسب

مناسب‌ترین کفش برای آقایان که بیشتر ساعات روز کفش به پا دارند، کفش چرم با منافذی برای پیشگیری از تعریق پا و کفی نرم و قابل انعطاف با پاشنه‌ای کمتر از 3 سانتیمتر برای راحتی بیشتر است. خانم‏ها هم بهتر است از کفش‏هایی که پاشنه آن کمتر از 3 سانتی‌متر است، استفاده کنند. پوشیدن کفش‏های نوک تیز و پاشنه بلند برای مهمانی، هر چند وقت یک بار و به مدت کم اشکالی ندارد، اما به طور کلی توصیه می‏شود پاشنه کفش بیشتر از 5 سانتی‌متر نباشد. هنگام خرید کفش برای بچه‏ها، علاوه بر موارد فوق و سلیقه خود بچه، دقت کنید بتوانند به راحتی خودشان کفش شان را بپوشند و از پایشان در بیاورند. این موضوع در ایجاد حس استقلال و اعتماد به نفس شان خیلی مهم است.

خطر کفش ‏های پاشنه بلند

گاهی وقت‏ها با پوشیدن یک کفش پاشنه بلند آن قدر از بلند قد شدن کاذب و موقت مان احساس رضایت می‏کنیم که یادمان می‏رود پوشیدن این کفش ممکن است به سلامتی مان آسیب برساند.

ضمن اینکه پوشیدن کفش نامناسب، تنگ و پاشنه بلند فقط به پاها آسیب نمی‏رساند، بلکه به زانو، کمر، استخوان‏های ستون فقرات و لگن هم آسیب وارد می‏کند.

وقتی شما کفش پاشنه بلند می‏پوشید، کمر برای جبران فشار وارد شده به پاها، قوس زیادی به خود می‏گیرد و از حالت طبیعی خارج می‏شود. در این حالت فشار زیادی به دیسک‏های بین مهره‏ای ستون فقرات و مفصل زانو وارد می‏شود.

کفش پاشنه بلند

مقدار این فشار به ارتفاع پاشنه ی کفش بستگی دارد و هر چه پاشنه کفش بلندتر باشد، فشار بیشتری به عضلات، استخوان‏ها و مفاصل وارد می‏شود.

در مقایسه با کفش‏های پاشنه کوتاه، کفشی با پاشنه‏ای حدود 2/5 سانتی‌متر 22 درصد، کفشی با پاشنه 5 سانتی‌متر 57 درصد و کفشی که پاشنه 8 سانتی‌متری دارد 76 درصد به دیسک‏های بین مهره‏ای و زانو بیشتر فشار وارد می‏کند.

به علاوه کفش‏های پاشنه بلند، عضلات پشت ساق پاها را فشرده و منقبض می‏کنند و عملیات خون‌رسانی در این عضلات را مختل می‏کنند. همچنین کفش‏های تنگ و پاشنه بلند پوست پا را از حالت طبیعی خارج کرده و پس از مدتی آن را ضخیم کرده و پینه ایجاد می‏کنند. پینه‏های پا، اغلب دردناک بوده و پا را بد شکل می‏کنند.

نکات زیر را هنگام خرید کفش در نظر بگیرید:

1- برای پای بزرگ‌تر کفش بخرید. در بعضی افراد اندازه هر دو پا کاملا یکی نیست و ممکن است یکی از پاها بزرگ‌تر از دیگری باشد. برای پای بزرگ‌تر کفش بخرید و اگر لازم بود برای پای کوچک تر از کفی استفاده کنید.

2- صبح خرید نروید. بعد از ظهر و ساعات پایانی روز بهترین زمان برای خرید کفش است. اندازه پاها در طول روز تغییر می‏کنند. پاها در پایان روز و بعد از چند ساعت راه رفتن و ایستادن، اندازه بزرگ‌تری نسبت به ساعات اولیه روز دارند.

3- اول کفش را بپوشید، بعد بخرید. ممکن اندازه پاها تغییر کند. برای خرید کفش حتما خودتان بروید و آن را در مغازه بپوشید و امتحان کنید و صرفا به خاطر اینکه کفشی اندازه کفش قبلی تان است، آن را نخرید.

4- به پنجه کفش دقت کنید. پنجه کفش نباید باریک و تیز باشد. انگشت‏ها باید راحت بوده و روی هم قرار نگیرند. دقت کنید انگشت شست به اندازه کافی جا داشته باشد و راحت بتواند حرکت کند. کفش نباید آن قدر گشاد باشد که هنگام راه رفتن پاشنه پا از کفش بیرون بیاید.

5- کفشی با رویه مناسب بخرید. جنس رویه کفش باید نرم و قابل انعطاف باشد. کفش‏های چرمی‏، مناسب ترین جنس رویه هستند. کفش‏هایی با رویه پلاستیکی مناسب نیست و موجب تعریق و بوی بد پا می‏شود. کفش‏های پارچه‌ای و برزنتی هم برای فصول گرم سال انتخاب مناسبی هستند.

6- قسمت بیرونی و خارجی کف کفش که با سطح زمین تماس دارد، باید از جنس محکم و با دوام بوده و سطح آن هم صاف و لیز نباشد. قسمت داخلی کفی باید نرم باشد تا پا در آن احساس راحتی کند.

7- کفش‏های پاشنه بلند و همچنین تخت نخرید. کفش‏های پاشنه کوتاه آسیب کمتری به پاها می‏رسانند، اما کفش‏های بدون پاشنه با کفی تخت مناسب نیستند. بهتر است پاشنه کفش کمتر از 3 و بیشتر از 5 سانتی‌متر نباشد.

محمدرضا میرغلامی

هفته نامه سلامت

*مطالب مرتبط:

استفاده از کفی‌های طبی کفش

نقش پا در سلامت بدن

چه چکمه‌ای بخریم؟

دشمنی برای پاها

پنج نكته در خرید كفش

پای شما، قلب دوم شما

قابل توجه خانم های علاقمند به كفش پاشنه بلند

چه كفشی بپوشیم، چه كفشی نپوشیم؟

پاهایی سالم و شاداب

کفش های تمیز و مرتب

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.