تبیان، دستیار زندگی
اجرای برنامه‌های «تعزیه و نمایش‌های آئینی» همایش آئین‌های عاشورایی از امروز جمعه همزمان بااولین روز ماه محرم، در مجموعه‌ی تئاتر شهر آغاز شد. به گزارش ایسنا، در نخستین روز محرم در بخش نشست‌هایی پژوهشی، پژوهش « مراحل رسیدن به...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تعزیه در تئاتر شهر


اجرای برنامه‌های «تعزیه و نمایش‌های آئینی» همایش آئین‌های عاشورایی از امروز جمعه همزمان بااولین روز ماه محرم، در مجموعه‌ی تئاتر شهر آغاز شد.

به گزارش ایسنا، در نخستین روز محرم در بخش نشست‌هایی پژوهشی، پژوهش « مراحل رسیدن به نسخه‌های جدید در تعزیه» توسط سیدعظیم موسوی مورد بررسی قرار گرفت.

در همین روز در بخش « آیین‌های نمایشی» گروه كرنانوازی از لاهیجان و گروه پرده‌خوانی از تهران در محل خیمه‌گاه عاشورا به اجرای برنامه پرداختند.

در بخش تعزیه نیز، « مجلس فتاح و اشكبوس» بر پا شد.

این در حالی است كه نمایش‌های « این غرفه از بهشت»، « داغ پوست»، « بی‌قراری»، « یه خانه كوچك»،

« مجلس غریب‌ تنهایی» و « آوای باد» در سالن‌های اصلی، چهاریو، قشقایی، سایه، كوچك و نو بر روی صحنه رفت.

همچنین همزمان با همایش آیین‌های عاشورایی و در روز دوم محرم، برنامه‌های مختلفی در بخش «نمایشنامه‌خوانی»، « نشست‌های پژوهشی»، « آیین‌های نمایشی» و « مجالس تعزیه» به اجرا در می‌آید.

به گزارش ایسنا به نقل از مدیریت ارتباطات همایش سراسری آیین‌های عاشورایی، در دومین روز محرم، در بخش نمایشنامه‌خوانی، نمایشنامه « مرهمی از نوع عشق» به كارگردانی مجید مظفری قرائت می‌شود.

در بخش نشست‌های پژوهشی، پژوهش « آیین‌هی بركت و باروری و تعزیه» توسط امیر كاووس‌بالازاده ارائه می‌شود. در این روز، گروههای نخل‌گردانی و پرده‌خوانی از شهرستان كاشمر در قسمت آیین‌های اجرای برنامه دارند.

بر پایه این خبر در ساعت ‌30/18 در قسمت تعزیه « مجلس تعزیه شهادت شاه چراغ» بر پا می‌شود.

همچنین در بخش تئاتر صحنه‌ای نیز، نمایشهای « این غرفه از بهشت»، « داغ پوست»، « سه خانه كوچك»،

« مجلس غریب تنهایی» و « آوای باد» در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر بر روی صحنه می‌رود.

گفتنی است نخستین همایش سراسری آیین‌های عاشورایی تا سوم اسفند ماه در مجموعه تئاتر شهر برپا است.