تبیان، دستیار زندگی
رهبر معظم انقلاب اسلامی سال 1388 را سال اصلاح الگوی مصرف نامید و در تشریح زمینه هایی که نیازمند تغییر و تحول جدی است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فراخوان جشنواره اینترنتی اصلاح الگوی مصرف

جشنواره اینترنتی

کلوا و اشربوا ولاتسرفوا ان الله لا یحب المسرفین

بخورید و بیاشامید و اسراف نکنید همانا خدا اسرافکاران را دوست ندارد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال 1388 را سال اصلاح الگوی مصرف نامید و در تشریح زمینه هایی که نیازمند تغییر و تحول جدی است به موضوع اسرافهای شخصی و عمومی و مصرف بی رویه منابع مختلف کشور اشاره کرده و فرمودند: اسلام عزیز و همه عقلای عالم، بر این نكته تأكید می كنند كه مصرف، باید مدبرانه و عاقلانه مدیریت شود. همچنین از منظر قرآن نیز صرفه جویی و قناعت در زندگی و هزینه های مختلف، مایه آرامش روحی و روانی است و كسی كه آن را سرلوحه زندگی خود قرار می دهد، از فقر و بدبختی نجات می یابد و شرافت و عزت اجتماعی و رضایت و خشنودی الهی را به دست می آورد. اگر قرآن به مومنین صالح وعده خوشبختی وحیات طیبه داده است، طبق فرمایش امام علی(ع) مراد از آن قناعت در زندگی است. رسول خدا(ص) بهترین فرد از امت اسلامی را كسی می داند كه صرفه جویی پیشه كرده و به روزی حلال قانع باشد و بدترین فرد از امت اسلامی را كسی دانسته كه حریص دنیا باشد.

اصلاح الگوی مصرف که به معنی نهادینه کردن روش صحیح استفاده از منابع کشور و فرهنگ سازی آن برای عموم است، سبب ارتقای شاخص‌های زندگی و کاهش هزینه‌‌ها شده و زمینه ای برای گسترش عدالت است. از طرفی الزام مصرف بهینه باعث می شود تا کشور به سوی پیشرفتهای علمی و عملی هر چه بیشتر سوق داده شود. چه بسا کاهش برخی از هزینه های به ظاهر کم اهمیت باعث افزایش چشمگیر رشد و ترقی کشور می گردد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در تشریح زمینه هایی که نیازمند تغییر و تحول جدی است به موضــوع اسرافهای شخصی و عمومی و مصـــرف بی رویه منابع مختلف کشور اشاره کرده و فرمودند: اسلام عزیز و همه عقلای عالم، بر این نكــته تأكید میكنند كه مصرف، باید مدبرانه و عاقلانه مدیریت شود.

لذا موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان با هدف مشارکت کاربران و توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر این مهم و نیاز جامعه ی امروز به ترویج این فرهنگ، به برگزاری جشنواره اینترنتی اصلاح الگوی مصرف اقدام نموده است.

شرکت خیل عظیم کاربران شبکه جهانی اینترنت در این جشنواره کمک بسزایی در راستای اعتلای فرهنگ مصرف خواهد کرد. کاربران عزیز، از هر رده سنی و از هر جنسی می توانند با ارائه دادن راهکارهای گوناگون و حتی به ظاهر ساده، برای اشاعه ی فرهنگ صرفه جویی در مصرف قدمی بردارند. بنابر این از همگی شما کاربران عزیز دعوت می نماییم که در این جشنواره ی بزرگ شرکت نمایید تا ضمن کمک به ترقی کشور اسلامی خود، جوایز ارزنده ای نیز بعنوان یادگار تبیان دریافت دارید.

******************************************************

محور های جشنواره:

شرکت کنندگان در این جشنواره می توانند تمامی آثار و ایده های عملی و اجرایی خود را پیرامون اصلاح الگوی مصرف با در نظر گرفتن محور های زیر برای ایمیل جشنواره ارسال نمایند.

جشنواره اینترنتی

• ارائه ایده های اجرایی و عملی که با هزینه های بسیار جزئی و تغییر کوچکی در روند زندگی به آن میتوان دسترسی پیدا کرد پیرامون اصلاح الگوی مصرف در خانواده ها و مصارف خانگی(آب ، برق ، گاز و ...) ، ادارات ، مدارس و دانشگاه ها، صنعت(کارخانه ها) ، حمل و نقل و وسایل نقلیه و ...

• عکس

• طراحی wallpaper

• کاریکاتور

• انیمیشن

• فیلم کوتاه

• کلیپ

• وبلاگ نویسی

• و هرگونه آثاری که مبین اصلاح الگوی مصرف باشد.

شرکت کنندگان در این جشنواره،  با توجه به موضوعات مورد نظر خود میتوانند در انجمن های مختلف به بحث و گفتگو  و تعامل پرداخته و به ایده های خلاقانه دست یابند.

انجمن های تخصصی تبیان

و اما مژده تبیان به کاربران عزیز آن است که به 15 نفر از برگزیدگان این جشنواره هدایای ارزنده ای داده خواهد شد و با نام خود افراد در سایت تبیان به نمایش در خواهد آمد.شرکت کنندگان تا تاریخ اعلام شده می توانند آثار خود را به ایمیل زیر ارسال نمایند.

جشنواره اینترنتی

مهلت ارسال آثار تا روز 5شنبه بیست و دوم بهمن ماه 1388 (22/11/88) میباشد.

اختتامیه این جشنواره و تقدیر از برگزیدگان متعاقباً از طریق انجمن های تخصصی تبیان و صفحه نخست تبیان اطلاع رسانی خواهد شد.


تهیه و تنظیم: حمیدرضا تقی زاده نصیری، رزیتا پایدار