• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1388/07/14
  • تاريخ :

نيمکت هاي سوخته

 مصاحبه و تدوين: جعفر کاظمي

تعداد صفحات: 213 قيمت: 2800 تومان

قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول

 شمارگان: 2500

نيمکت

معرفي كتاب :

در زمان جنگ تحميلي تعدادي از مدارس مورد هجوم حملات هوايي قرار گرفتند. اين كتاب جلد دوم از مجموعه چهار جلدي درباره مدارسي است كه در زمان جنگ بمباران شده و دانش‌آموزان آن شهيد شدند. محقق و تدوينگر اين مجموعه چهار جلدي خود معلمي است كه بمباران مدارس ميانه ، انگيزه حضور او در جبهه‌هاي جنگ و در حال حاضر نگارش اين مجموعه بوده است. در اين كتاب بمباران مدرسه شهيد فياض‌بخش و امام حسن مجتبي (ع) بروجرد مورد توجه قرار گرفته كه در اين دو مدرسه مجموعاً هشتاد و يك دانش‌اموز در جريان بمباران شهيد شدند. در كتاب با خانواده‌هاي شهدا و مسئولان وقت بنياد شهيد و مدارس و نيز جانبازان اين حادثه مصاحبه شده است. جلد اول اين مجموعه به دو مدرسه دخترانه ميانه كه در جريان بمباران آن‌ها سي و چهار دانش‌آموزان شهيد شده‌اند اختصاص دارد. تا كنون دو جلد از اين مجموعه در سوره مهر منتشر شده است.

گزيده متن:

ـ يك شب به خوابم آمد و گفت: «مادر چرا خوب غذا نمي‌خوري؟ اين طوري مريض مي‌شوي.» گفتم از وقتي تو گرسنه از دنيا رفتي چيزي برايم ارزش ندارد. گفت: «شب‌هاي جمعه برايم خرما و حلوا خيرات كن. آن وقت من سير مي‌شوم.»

چند هفته هر شب جمعه حلوا و خرما خيرات كردم. يك شب دوباره آمد به خوابم و گفت: «مادر حالا من ديگر سير شدم. خيراتي كه مي‌دهي به من هم مي‌رسد.» (ص 90)

ـ ... وقتي شنيدم مدرسه بمباران شده شتابان خود را رساندم در كمال ناباوري ديدم مدرسه به ويرانه‌اي تبديل شده و بچه‌ها مثل گل پرپر شده‌اند. انفجار بمب يا موشك فريادهاي شادي را خاموش كرده و فرياد كمك بچه‌ها را بلند كرده بود. بچه‌هاي دبستان از ترس غريضي به هم تكيه داده و مي‌لرزيدند. وقتي مرا ديدند به سويم دويدند و خودشان را به من چسباندند. به وضوح صداي ضربان قلب كوچكشان كه از شدت ترس داشت در سينه‌شان مي‌‌تپيد، مي‌شنيدم. (ص 119)

 

 

رازهاي دوران پر التهاب
راز هاي دوران پر التهاب

 مترجم: محمد حسين زوار كعبه .

تعداد صفحات: 107 قيمت: 1050 تومان

شابک: 5-362-506-964-978

نوبت چاپ اول: 1386 شمارگان: 2200

معرفي کتاب: سروان عراقي؛ ثامرحمود الخالصي در كتاب«رازهاي دوران پرالتهاب» از رازهاي وحشتناك پرده مي‌گشايد. او اين كتاب را در هنگام سكونت در كشور سوريه نگاشته است و در آن به تشريح لحظات زندگي‌اش در جنگ تحميلي مي‌پردازد. او از قساوت‌هايش مي‌گويد واز قرباني كردن دو تن از هم رزمانش. كساني كه شاهد فرار او بوده‌اند، براي سفيد ماندن كارنامه درخشان الخاصي از سوي او متهم به فرار و روانه چوبه دار مي‌شوند.

اين سروان عراقي در بخشي از كتاب به استفاده از سلاح شيميايي در منطقه مهران اعتراف مي‌كند و از اعطاي مدال شجاعت از سوي صدام به افسراني كه از اين سلاح‌ها استفاده كرده‌اند خبر مي‌دهد. كتاب،علاوه بر افشاي جنايات نيروهاي عراقي در جنگ، گرفتاري‌ها و مصيبت‌هاي مردم عراق را نيز آشكار مي‌كند. حوادث در اين كتاب به شكل دقيق ترسيم شده تا خواننده در بطن آنها قرار بگيرد.

رازهاي دوران پرالتهاب، مشتمل بر 108 صفحه است و در قطع رقعي منتشر شده است.

   

آتش و خون در خرمشهر

 مترجم: محمدنبي ابراهيمي .

تعداد صفحات: 120 قيمت: 1200 تومان

شابک: 0-370-506-964-978

نوبت چاپ: اول: 1386 شمارگان: 2200

آتش و خون

معرفي کتاب: راوي كتاب «آتش و خون در خرمشهر» سرهنگ دوم ستاد، خالد سلمان محمود كاظمي، يكي از افسران بلندپايه عراقي است. او كه هنگام تحصيل در دانشكده نظامي، از ادامه تحصيل در اين دانشكده منصرف مي‌شود، اما نمي‌تواند هدفش را اجرا كند درباره دردها و رنج‌هاي مرحله اشغال خرمشهر و جنايت‌هايي كه در اين شهر انجام شد سخن مي‌گويد.

خالد سلمان در «آتش و خون در خرمشهر» اعتراف مي‌كند كه اشغال خرمشهر، يك اشتباه استراتژيك براي عراق بود. كتاب با ترس و وحشت نويسنده از حضور پليس‌هاي مخفي بين دانشجويان دانشكده نظامي و برشمردن هوس راني‌هاي صدام آغاز مي‌شود. با حمله به خرمشهر و انجام جنايات نيروهاي عراقي در مناطقي مانند«هيزان» ادامه مي‌يابد و با آزاد سازي خرمشهر به پايان مي‌رسد. عكس‌ها و تصاويري نيز ضميمه كتاب شده است.

آتش و خون در خرمشهر، 120 صفحه دارد و در قطع رقعي منتشر شده است.

آخرين شليك
شليک

 نويسنده: قاسم ياحسيني .

تعداد صفحات: 183 قيمت: 1950 تومان

شابک: 8-332-506-964-978

نوبت چاپ: اول: 1386 شمارگان: 2200

معرفي کتاب: «آخرين شليك» داستان زندگي و روزهاي پر تلاطم كاظم فرامرزي در جنگ است كه پس از گذشت دو دهه از پايان جنگ ايران و عراق از سوي دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري منتشر شده است. فصل يكم اين كتاب درباره دوره كودكي و نوجواني اوست. فرامرزي در اين فصل از نام و موقعيت خانوادگي‌اش مي‌گويد.

وي درباره تولدش در سال 1342 در يكي از محله‌هاي فقيرنشين اهواز به نام «بيست متري شهرداري» در خانواده‌اي فقير، اما صميمي، مذهبي و با ايمان و درباره اتفاقات دوران زندگي خود تا پايان دبستان توضيح مي‌دهد. كتاب با توصيف دوران كودكي كاظم فرامرزي آغاز مي‌شود و با پايان جنگ به اتمام مي‌سد. وي با شنيدن خبر پذيرش قطعنامه و در آخرين لحظات جنگ، آخرين گلوله خود را به سمت دشمن شليك مي‌كند. علت نامگذاري كتاب هم همين موضوع است. آخرين شليك در 26 فصل تنظيم شده و صفحات پاياني آن حاوي عكس‌هايي از كاظم فرامرزي در جواني و در كنار شهداي جنگ است.

آخرين شليك، حاوي 196 صفحه است و در قطع رقعي عرضه شده است.


منبع :   

سوره مهر

 

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName