سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در 2 دوره احتمال جدایی زوجین به حداكثر می‌رسد‌: قبل از هفتمین سال و بعد از چهاردهمین سال ازدواج. این وضعیت می تواند به دلایلی از جمله دوره های رشدی فرزندان ، عدم تطابق افراد با شرایط ویژه و
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زنگ خطری برای شما

وقتی والدین تصمیم به جدایی می‌گیرند 

زنگ خطر

طلاق یكی از آسیب‌‌زا‌ترین مسائل اجتماعی است كه متأسفانه آمار آن رو به افزایش است.

اثرات منفی این امر روی فرزندان طلاق بسیار گسترده‌تر است، از این‌رو شناخت آسیب‌های وارده به این قشر و راه‌های كاهش این آسیب می‌تواند از عواقب این امر بكاهد. بسیاری از روانشناسان معتقدند در شرایطی كه والدین به هر دلیل طلاق را برگزیده‌اند یكی از راه‌های‌ كاهش اثرات منفی بر كودكان آن است كه زمانی‌كه تصمیم دارید از همسرتان جدا شوید، فرزندانتان را در جریان بگذارید و در برابر كشمكش‌ها از آنها حمایت كنید. در زیر نظرات دكتر كریستیان فلاوینی، روانپزشك در رابطه با جدایی والدین، با هدف ایجاد آرامش نسبی در خانواده از نظرتان می‌گذرد.  در زمان‌های گذشته برخی از اصول و ضوابط خانوادگی رعایت می‌شد و وجود فرزند در خانواده از اهمیت زیادی برخوردار بوده است اما امروزه چارچوبی برای آن وجود ندارد. زن و مرد با وجود فرزند و یا بدون فرزند در اثر عدم‌تفاهم و كشمكش‌ها در نهایت از یكدیگر جدا می‌شوند؛ تصمیمی كه در رشد جسمانی كودك بی‌تاثیر نیست. بغض و رنجش می‌تواند آسیب‌های بیشتری به او وارد كند.

فایده‌ای ندارد جلوی كودك، خود را خوب و حق به جانب نشان دهید». با این عمل به‌طور ناخودآگاه از او می‌خواهید كه طرف شما را بگیرد و به جبهه شما ملحق شود.

جدایی و طلاق، مایه رنج و عذاب فرزندان : بنا به گفته دكتر فلاوینی «جدایی مسئله‌ تقریبا گسترده‌ای ‌شده است». وجود بچه‌های كم سن و سال در خانواده نیز چیزی را عوض نمی‌كند. این واقعه زنگ خطری است مبنی بر آنكه زن و مرد حقیقتا به سختی می‌توانند با یكدیگر سر كنند و با به دنیا‌آمدن بچه‌ها نیز وضعیت، چندان عوض نمی‌شود. دكتر فلاوینی تایید می‌كند كه جدایی والدین هیچ‌گاه خبر خوشایندی برای فرزندان نیست. این جدایی لطمه‌ای واقعی است كه از درون بر كودك وارد می‌شود. گاهی كودكان می‌توانند درك كنند كه شاید  برای والدینشان بهتر باشد  كه از یكدیگر جدا شوند.  با این همه شوك وارده بر آنها شدید است. با هم بودن والدین به حضور كودك در دنیا معنا می‌بخشد و چون تكیه‌گاهی برای او عمل می‌كنند‌. یا به عبارتی‌، والدین با طلاق، فرزند را به‌طور جبران‌ناپذیری از این تكیه گاه محروم می‌كنند؛ از این‌رو جدایی، كودك را مجبور می‌كند بپذیرد این رابطه كه در گذشته حقیقتا چون تكیه‌گاهی برای او عمل می‌كرده‌، هم‌اكنون دیگر وجود ندارد. بنابراین در حالت رنج و عذاب به‌سر می‌برد.

جدایی

شرح جزئیات بی‌فایده است :

در دوره‌ای كه ارتباطات بیش از حد گسترش یافته است، ممكن است درصدد توضیح دادن وضعیت به فرزندتان برآیید. البته باید در نظر داشته باشید که «درست نیست كه وارد جزئیات شوید». شما  با یك جوان یا نوجوان طرف نیستید بلكه طرف شما كودكی هشت‌ساله است. در هر دو حالت نیازی نیست كه دلایل كشمكش‌ها را عمیقا تشریح كنید و یا خیلی رك و پوست كنده آنها را توضیح دهید. این مسئله به شما مربوط می‌شود. اغلب‌، كودك از پیش احساس كرده است كه والدینش دیگر علاقه‌ای به یكدیگر ندارند. او گلایه‌ها و شكوه‌‌های پدر و مادرش را شنیده، بنابراین موضوع طلاق را به او اعلام كنید اما به‌طور سربسته...؛«ما دیگر همدیگر را دوست نداریم و به جای اینكه در چنین وضعیتی به‌سر ببریم، تصمیم گرفته‌ایم كه مستقل زندگی كنیم». بهتر است كه در شرایط مطلوب، پدر و مادر درصورت امكان هر دو با هم‌، با حفظ آرامش و تعادل، این موضوع را به اطلاع فرزندشان برسانند. واضح است كه هق‌هق و زاری در چنین لحظه‌ای جایز نیست. بحرانی كه با آن دست و پنجه نرم می‌كنید به هر شكل و صورتی كه باشد، هدف شما آن است كه در بحبوحه اختلاف، موضوع را به كودك بفهمانید.

 

سعی نكنید جلوی كودك، خود را خوب جلوه دهید : از دیدگاه والدین جدایی چندان ساده نیست؛ جنگ بر سر ارزش‌ها، بغض و كینه، خشم و... . زن و مردی كه تصمیم به جدایی دارند، به ندرت به توافق می‌رسند و اغلب در پی آن هستند كه تقصیر را بر گردن یكدیگر بیندازند.

 این امر طبیعی است! با این‌همه مهم‌ترین چیز آن است كه كودك را وارد كشمكش‌ها نكنید. این روانپزشك در این زمینه می‌گوید:«فایده‌ای ندارد جلوی كودك، خود را خوب و حق به جانب نشان دهید». با این عمل به‌طور ناخودآگاه از او می‌خواهید كه طرف شما را بگیرد و به جبهه شما ملحق شود. بنابراین به او پیشنهاد می‌دهید نقشی را ایفا كند كه متعلق به‌خودش نیست، درحالی‌كه او نه مشاور شماست و نه محرم و رازدارتان. مهم‌ترین نكته آن است كه كودك گرفتار عذاب احساسی و عاطفی نشود.

بهتر است كه در شرایط مطلوب، پدر و مادر درصورت امكان هر دو با هم‌، با حفظ آرامش و تعادل،  موضوع جدایی را به اطلاع فرزندشان برسانند. واضح است كه هق‌هق و زاری در چنین لحظه‌ای جایز نیست.

كمك كنید تا جای خود را پیدا كند

كودك ممكن است به روش‌های مختلفی از خود واكنش نشان دهد. واكنش‌ها به هر صورتی كه باشد، باید به او اطمینان خاطر بدهید. جدا‌شدن از همسر بدان معنا نیست كه فرزندتان را ترك می‌كنید. برایش توضیح دهید كه هر دوی شما (پدر و مادر)بعد از جدایی باز هم او را خواهید دید، منتها به روشی متفاوت. ضروری است به او اجازه دهید تا درگیر و دار جدایی به تعادل برسد.

تاثیر طلاق بر كودكان بنا بر سن آنان متفاوت است

هر چه سن كودك كمتر باشد بیشتر از جدایی پدر و مادرش رنج می‌كشد حتی اگر در ظاهر این‌طور نشان ندهد. دكتر فلاوینی چنین نتیجه‌گیری می‌كند: «من متوجه شده‌ام كه بچه‌ها در سنین پایین نسبت به بچه‌های بزرگ‌تر حساس‌تر هستند و هنوز از خودشان شناختی ندارند. نوجوانان مستعد‌تر هستند تا خود را از این وضعیت حساس خلاص كنند. اما این بدان معنا نیست كه طلاق تاثیری بر نوجوانان نمی‌گذارد.

جدایی

آیا می‌توان دوام زندگی زناشویی را پیش‌بینی كرد؟

 در 2 دوره احتمال جدایی زوجین به حداكثر می‌رسد‌: قبل از هفتمین سال و بعد از چهاردهمین سال ازدواج. این وضعیت می تواند به دلایلی از جمله دوره های رشدی فرزندان ، عدم تطابق افراد با شرایط ویژه و یا دلزدگی از شرایط موجود و استقلال فرزندان باشد. زوج‌های خیلی سرد یا بر عكس، آنهایی كه اهل دعوا هستند، به‌نظر نمی‌رسد كه بتوانند با یكدیگر كنار بیایند. در تحقیقاتی که به طور گسترده و به صورت طولی انجام شده به نكات جالب دیگری دست پیدا کرده اند و آن  رابطه‌ای بین این دو فاكتور خطرناك و 2 دوره حساس است. زوج‌هایی كه خیلی با هم دعوا و مشاجره دارند همان گروهی هستند كه در 7 سال اول ازدواج از یكدیگر جدا می‌شوند و آنهایی كه خیلی كم حرف هستند بعد از 14 سال زندگی مشترك حساس‌تر شده و از هم جدا می‌شوند.

 

همشهری با تلخیص

تنظیم برای تبیان: کهتری

 

مقالات مرتبط

چون دوستت دارم طلاقت میدم

آیا من حق دارم ازدواج کنم؟

چون من دست و پا چلفتی بودم

این یک فاجعه است!

ازدواج اجباری و دختران تسلیم

فرزندان اهرم فشار نیستند

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین