تبیان، دستیار زندگی
فرهنگسرای نیاوران « دو نگاه موازی» نام نمایشگاه عکسی است که ازروز سه شنبه 26 شهریور ماه در فرهنگسرای نیاوران دایر شده است. در این نمایشگاه عکس های لارنس لاکهارت، متعلق به سال های 1299 تا 1329 خورشیدی و نیز عکس های چهار عکاس ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دو نگاه موازی در فرهنگسرای نیاوران

« دو نگاه موازی» نام نمایشگاه عکسی است که ازروز سه شنبه 26 شهریور ماه در فرهنگسرای نیاوران دایر شده است.

در این نمایشگاه عکس های لارنس لاکهارت، متعلق به سال های 1299 تا 1329 خورشیدی و نیز عکس های چهار عکاس جوان ایرانی در کنار هم به نمایش در آمده و از آنجا که موضوع عکس ها یکی است، نام «دو نگاه موازی» مناسب آن است.

لارنس لاکهارت مورخ، محقق و ایرانشناس انگلیسی است که از سال 1924 به مدت 30 سال به طور مرتب به ایران آمد ورشد داشته و بیشتر این ایام را در ایران زندگی کرده است.

عکس های لاکهارت با وجود آنکه بیشتر آنها حدود هشتاد سال پیش برداشته شده ، از وضوح و گویایی فوق العاده ای برخوردار است و هر چند عکس ها سیاه و سفید است اما دارای چنان کیفیتی است که اگر متن سوژه ها نبود ، تشخیص آنها از عکس های امروزی برای کسانیکه در این رشته حرفه ای نیستند، دشوار بود.

بیشتر موضوعات عکسها در این نمایشگاه حول محورمردمان، شکل و شمایل آنان، پوشش، بهداشت، کوچه، بازارها، مساجد، پیشه ها، خیابانها و میدان ها، شهرها، مراسم است .عکس های وی، ما را با زندگی حدود صد سال پیش ایرانیان به خوبی آشنا می کند.

از آنجا که لارنس لاکهارت برای عکاسی به چهار گوشه ایران سفر کرده، برگزار کنندگان، چهار عکاس جوان از چهار گوشه ایران را برگزیده اند تا عکس های خود را که به اندازه کافی جذاب است، درباره همان موضوعات مورد علاقه لاکهارت ارایه دهند و نگاهی موازیبا نگاه ویرا پدید آورند.

علاوه بر این، روزهای اول نمایشگاه را به بحث درباره عکس و عکاسی و نگاه غربی ها به ایران اختصاص داده اند که برای علاقه مندان و اساسا برای دانش عکاسی بسیار مفیدبود.پنج فیلم کوتاه نیز درباره زندگی لاکهارت و چهار عکاس جوان ایرانی تهیه کرده بودند که مخاطبان را با زندگی آنان آشنا می کرد.

این نمایشگاه تا 15 مهر ماه دایر می باشد .

اجرای موسیقی محلی عربستان در شهرهای تهران و شیراز

مدیر اداره هنرهای فولکلوریک کشور عربستان سعودی که برای برگزاری هفته فرهنگی این کشور در ایران به تهران آمده است گفت که گروههای موسیقی محلی عربستان سعودیدر طول این هفته فرهنگی7 برنامه در تهران و دو برنامه در شیراز برگزار می کند . به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی  از واحد برگزاری خبر ، عبدالله جارالله که برای برگزاری هفته فرهنگی این کشور در تهران بسر می برد افزود : امیدوارم برنامه های هفته فرهنگی کشور عربستان ، از جمله گروه 25 نفره موسیقی فولکلوریک این کشور بتواند در برقراری ارتباط و تحکیم دوستی میان دو ملت ایران و عربستان سعودی موثر واقع شود . وی بر ضرورت روابط هنری میان هنرمندان کشورهای اسلامی تاکید کرد و گفت : هفته های فرهنگی و نمایشگاههای مختلف نقش انکار ناپذیری در ایجاد فضای مثبت تفاهم و گفتگو میان ملت ها دارد.

وی بحران های منطقه ای به ویژه بحران خاورمیانه را عاملی برای عقب افتادن حرکت ها، فعالیت ها و همکاری های هنری دانست و ابراز امیدواری کرد که با تلاش فرهیختگان ،خصوصا  هنرمندان ، صلح و آرمش بر فضای منطقه حاکم شود.

افتتاح نمایشگاه کاریکاتور کشورمان در بوسنی

نمایشگاه کاریکاتور ایران در شهر" توزلا " افتتاح شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر از سارایوو ، این نمایشگاه با سخنان سفیرو رایزن فرهنگی کشورمان در بوسنی با حضور استاندار ، شهردار ، مفتی شهر توزلا و همچنین استادان دانشگاه و هنرمندان بوسنایی افتتاح گردید. در افتتاحیه نمایشگاه محمود صدری سفیر کشورمان  با ایراد سخنانی ضمن اشاره به هنر کاریکاتور ، تفاوت فرهنگها را لازمه تکامل انسانها دانست.

همچنین عباس اریازید رایزن فرهنگی کشورمان با بیان ویژگیهای هنر کاریکاتور ، این هنر را وسیله  تعامل فکری و حسی انسانها خواند ، وی افزود : هنر کاریکاتور در دو دهه اخیر در ایران اسلامی رشد چشمگیری داشته است . در این نمایشگاه آثار 26 کاریکاتوریست ایرانی با ارائه 7 اثر به نمایش گذاشته شده است.

نمایشگاه کاریکاتور ایران در توزلا از شنبه 6 مهر آغاز شد و به مدت دو هفته جهت بازدید علاقه مندان در معرض دید عموم قرار خواهد داشت .

آموزش موسیقی سنتی و کلاسیک در فرهنگسرای قانون

فرهنگسرای قانون دوره آموزش موسیقی سنتی و کلاسیک را برگزار کرده است.

مسئول روابط عمومی منطقه 2 سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در گفتگو با رادیو تهران اظهار داشت : فرهنگسرای قانون به منظور غنی سازی اوقات فراغت جوانان و علاقمندان موسیقی ، آموزش موسیقی سنتی و کلاسیک را برگزار کرده است که علاقمندان می توانند برای شرکت در این دوره ها به نشانی زیر مراجعه کنند.

شهرک قدس – فاز یک- خیابان ایران زمین شمالی ، فرهنگسرای قانون .

آلمان آثار یک هنرمند ایرانی را به نمایش گذاشت

برلین ، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران یک نقاشی دیواری به ابعاد 20 متر مربع به همراه دیگر آثار هنری از " شیرین شهبازی" هنرمند ایرانی در شهر بن آلمان به نمایش گذاشته شد.

روزنامه " کلنر اشتاد آنسایگر " دراین زمنیه نوشت : در این نقاشی عظیم ، نقش یک کودک همراه مضمون های هنری دیگری چون چهره پردازی های هنرمندانه ازحیوانات ، گل و گیاه و یک آبشار که در پایین آن کلمه انگلیسی " آگنی " به معنای رنج نقاشی شده، به تصویر کشیده شده است.

کلنر اشتاد آنسایگر افزود : پرسش از هویت یک دنیای جهانی شده ، توجه این هنرمند ایرانی تبار را که در شهر " اشتوتگارت " آلمان بزرگ شده به خود جلب کرده است.

این روزنامه در پایان نوشت : نمود و تاثیر متقابل فرهنگ ایران و آلمان در آثار هنری این هنرمند 28 ساله ایرانی کاملا هویدا است .